Bond Heemschut op de bres voor Laurentiuskerk Dongen Jan Keunen Technisch adviseur Heemschut kondigt verzet aan tegen sloop De Bond Heemschut vindt, dat de Laurentiuskerk in het Brabantse Dongen behouden moet blijven. In een brief aan het parochiebestuur noemt technisch adviseur 'mg. L. de Visser het bijna tachtig jaar oude kerkgebouw - op de torengevel na gebouwd naar een expressionistisch ontwerp van de architecten Jos en Pierre Cuypers - een belangrijk cultuurhistorisch erfgoed, dat niet aan de slopershamer ten offer mag vallen. Heemschut Een onafhankelijke Dongense commissie kwam in februari tot de conclusie, dat drie van de vier Dongense kerken - de Laurentius-, de Paulus- en dejosephkerk- niet meer aan de eisen van deze tijd voldoen en dat het onder houd van deze gebouwen te duur wordt. Geadviseerd werd de drie kerken te slopen en op de plaats van de Laurentiuskerk een centraal kerkgebouw en een pastoraal dienstencentrum te bouwen. De Visser heeft het parochiebestuur laten weten, dat Heemschut zich zal verzetten tegen sloop. Hij suggereert om nader te onderzoeken of er op enigerlei wijze een overheidsbijdrage kan worden verkregen om in elk geval de pas gerestaureerde Laurentiuskerk te behouden. Voorts vraagt hij te onderzoeken of het kerkge bouw ook voor andere dan liturgische doelein den kan worden gebruikt. Dat zou kunnen leiden tot een financieel bredere basis. Volgens De Visser zal de gemeente niet zonder meer instemmen met de sloop van de kerkge bouwen. Vooral tegen de sloop van de centraal gelegen Laurentiuskerk bestaat veel maat schappelijk verzet. De gemeenteraad heeft geadviseerd te proberen om de Laurentiuskerk via het provinciale monumentenselectieproject op de lijst van rijksmonumenten geplaatst te krijgen, waarmee het gebouw mogelijk voor de ondergang kan worden behoed. Op zichzelf heeft De Visser begrip voor de argumenten van de parochie om drie kerken te slopen. Zoals overal vergt het onderhoud van de ouder wordende gebouwen steeds meer geld. Dat moet worden opgebracht door een slinkend aantal parochianen. En die passen over het algemeen hun periodieke bijdrage aan de parochie niet aan. Zodoende is er steeds minder geld beschikbaar voor het onderhoud van kerkgebouwen, die steeds minder worden gebruikt. De Visser vindt het ook terecht, dat het parochiebestuur de geestelijke zorg als zijn hoofdtaak ziet. Maar de verantwoordelijkheid voor de instandhouding van de Laurentiuskerk reikt volgens Heemschut verder dan de ver houdingsgewijs kleine groep parochianen. Hij vindt dat het bijzondere en zeer beeldbepa lende gebouw aan de Hoge Ham behouden moet blijven. Sloop zal in niet onbelangrijke mate afbreuk doen aan de ruimtelijke invulling van dit centraal gelegen deel van Dongen. De Visser geeft het parochiebestuur in overweging- om het overleg met de gemeente Dongen uit te breiden tot overleg met het provinciebestuur in een poging het 'onvervangbaar erfgoed' voor het nageslacht te bewaren. Jan Keunen is PR-medewerker van Heemschut Noord-Brabant. De met sloop bedreigde Laurentiuskerk.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 23