Coevorden wil nieuw gemeentehuis op unieke cultuurhistorische plek Jargon Heemschut 19 Hollandsche 'één van de meest fascinerende herbestemmingspro jecten van industrieel erfgoed van Nederland' worden. Heemschut stond achter het voorstel en pleitte voor uitstel van de beslissing. 'De keuze tussen sloop of voortbestaan van dit cultuurhistorische monu ment mag niet op een maand vast zitten,' stelde de vereniging. Het heeft niet mogen baten. CDA en WD, santen een meerderheid in de raad, waren voor sloop. Er was twijfel bij deze partijen over de kwaliteit van het Tricotgebouw, het werd 'een sprong in het duister' genoemd. De PvdA - samen met CDA en WD in het college van B en W - was vóór behoud, en stelde dat nieuwbouw juist duurder was. Op de plek van de Tricotfabriek zal nu een geheel nieuw gemeentehuis gebouwd worden. H. van Lith van Progressief Winterswijk in dagblad Tubantia: 'GerritKomrij krijgt steeds meer gelijk met zijn verzuchting dat Winterswijk een sloopdorp is.' GELDERLAND Kerk aan Nijmeegse Daniëlsweg Nijmegen Heemschut- Gelderland heeft geluiden opge vangen over een dreigende sloop van de kerk Maria ten Hemelopneming aan de Daniëlsweg in de Nijmeegse wijk Heseveld. De kerk zou moeten wijken voor woningen. Heemschut heeft er een brief over geschreven aan de gemeente Nijmegen, samen met een stich ting Numaga, die zich beijvert voor behoud van de kerk. De Stichting heeft een aannemer bereid gevonden de kerk een herbestemming te geven. Heemschut en Numaga hebben de gemeente gevraagd de in 1959 door L.A.J. de Bruijn ontworpen Nieuw Zakelijke kerk op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen - voor de gemeentelijke lijst geldt immers geen leeftijds grens - omdat hij bijzonder waar devol is. Uniek qua architectuur en typologie. De plattegrond is uitermate vernieuwend voor die tijd. Ze herinnert, met licht oplo pende vloeren, aan een amfi theater. Het dak wordt gedragen door een vrije draagconstructie van stalen liggers. Het is de laatste grote kerk die gebouwd is in het bisdom Den Bosch, met 1000 plaatsen. Stedenbouwkundig is het verdwijnen van de Maria ten Hemelopneming ook te betreu ren. Het kerkcomplex vormt met zijn bijzondere uitstraling en vormgeving het hart van de na oorlogse woonwijk Heseveld. Herbestemming is zonder meer mogelijk. Aldus Heemschut Gelderland. Secretariaten Provinciale Commissies Heemschut Ir P. Reijengn.Van Iddckingeweg 167, 9721 CG Groningen. MrH. de Boer, Pelikaanstraat 24, 8916 AE Leeuwarden. Mr D.Hocksenia, Het Kanaal 71 9406 AP Assen. Mr R.F.A.Rorink, Stationsplein 20, 7607 GD Almelo. DrsM.Jetten, Guyotstraat 1, 6524 AV Nijmegen. Drs P.C. van der Eerden, Muntstraat 16, 3961 AL Wijkbij Duurstede. Drs K. Loeff, Wally Moesweg 8, 1251 AT Laren. R.A. van Brenkelen, Galjoen 27-21, 8243 LG Lelystad (PC Amsterdam) IrM.Tillema, Hoogenhouckstraat 58, 2614BX Delft. Ir R.M.Th. Adriaansens, Van Kleffcnslaan 108, 4334 HLMiddelburg. Drs ir H.N.G.M. Boot, Bossestraat 18, 5374 HT Schaijk. fr P.J.A.Bongaerts, Postbus 670, 6040 AR Roermond. Peerkraal peerkraal Gotisch profiel van peer vormige doorsnede met sterk in- en uitgezwenkte contour en afgeplat of met een riem belegd. Voortzetting van de romaanse kraal. Veel voorko mend aan portaal-, venster en scheiboogneggen, aan gewelfribben en aan sleutel stukken. Uit: Bouwkundige termen van Haslinghuis-Janse. Coevorden Iedereen in het Zuid- Drentse stadje Coevorden met een beetje historische besef houdt zijn hart vast bij het plan van de gemeente om een nieuw gemeen tehuis te bouwen op een terrein op de hoek van de Poppenharelaan en de Stationsstraat, direct ten noorden van de vestinggracht. Indertijd was Coevorden een vestingstad van grote betekenis, maar helaas is slechts een klein deel van de oude vestingwerken behouden gebleven en juist daar wil de gemeente haar nieuwe onderkomen bouwen. Bij de ontwikkeling van nieuwe bestemmingsplannen heeft de gemeente destijds nota bene nadrukkelijk opgenomen dat het betreffende gebied ten noorden van de vestinggracht onbebouwd moest blijven 'vanwege zijn cultuurhistorische, historisch- ruimtelijke, stedenbouwkundige en situationele waarden'... 1 In een brief die eind april mede op verzoek van de drie historische verenigingen die in de vestingstad actief zijn, aan het Coevorder gemeentebestuur werd gestuurd, stelt Heemschut Drenthe dan ook: 'Het bevreemdt ons in hoge mate dat u nu het voornemen hebt om een groot bouwvolume als een gemeentehuis op de kwetsbare plek direct tegen de vestinggracht te projecteren. Heemschut acht De gemeente Coevorden wil haar nieuwe gemeentehuis bouwen in het deel van het park linksonder ten noorden van de vestinggracht. Heemschut Drenthe is het hier pertinent mee oneens. In kleine cirkel locatie huidige stadhuis. deze locatie uit cultuurhistorisch oogpunt niet aanvaardbaar en pleit voor handhaving van het gemeen tehuis op de huidige locatie'. In de ogen van Heemsch ut zou de huidige locatie van het gemeente huis, waarvan het middeleeuwse kasteel het monumentale middel punt vormt, uitstekend benut kunnen worden voor een gereno veerd en 'passend' gemeentehuis. Door in de huidige locatie te investeren zouden bovendien een aantal minder fraaie architectoni sche oplossingen uit het verleden een beter passende uitstraling kunnen krijgen. Heemschut Drenthe eindigt zijn brief als volgt: 'De vestinggracht in haar open groene omgeving kan dan als cultuurhistorisch erfgoed voor Coevorden en voor Drenthe behouden blijven en de inwoners van de stad Coevorden behouden hun karig bemeten oppervlak aan stadspark'. Bertus Boirin, PR-medewerker Heemschut Drenthe juni 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 21