Heemschut actief 18 Heemschut juni 1999 NOORD-HOLLAND Cevelwand bedreigd Bloemendaal Aan de Bloemendaalse weg in Bloemendaal staat op nummer 90 een beeldbepalend pand tussen twee rijksmonumenten. Het is het sluitstuk van een 19de-eeuwse gevelwand in de zogenaamde Voorbuurt, dat ervaren wordt als historisch waardevol. Nummer 90 stond bekend als pension en lunchroom Hartelust en vormt als zodanig ook een stukje geschiede nis van Bloemendaal. De ABN-AMRO, die nu in de panden 90-92 kantoor houdt, heeft nieuwbouwplannen, die er onder meer op neerkomen, dat uitgerekend pand nummer 90 plaats moet maken voor nieuw bouw. Het plan vertoont een totaal afwijkende parcellering en voorziet in een gebruik van mate riaal en kleur, dat naar de mening van Heemschut de bestaande gevelwand behoorlijk zal versto ren. Heemschut heeft dan ook zijn verontrusting uitgesproken in een brief aan B en W van Bloemendaal en raadt het college aan een beeld- kwaliteitplan voor dat stukje Bloemendaal te maken en/of een Cultuurhistorische Effect Rapportage (CHER). Daarmee sluit Heemschut zich aan bij de vele honderden adhesiebetuigin gen aan het adres van de Stichting Ons Bloemendaal en de Stichting Bewonersbelangen Bloemendaal- Dorp, die hun afkeurende stand punt kenbaar maakten en bezwaarschriften hebben inge diend. Geen nieuwbouw rond molen Heemstede Tegenover Heemstede staat aan het Spaarne een met particuliere inspanning volledig herstelde en door vrijwil lige molenaars onderhouden Paltrokmolen. Deze 'Eenhoorn' is de laatste nog overgebleven hout zaagmolen van de vele, die aan dit stukje Zuider Buiten Spaarne verloren zijn gegaan. In de week einden laten molenaars het publiek nog steeds zien, hoe de daar veelvuldig uitgeoefende bedrijvigheid in zijn werk ging. Landschappelijk is het een unieke open plek. Er staan ook nog schuren, die bij de molen hoorden. Ze laten weliswaar een vervallen beeld zien, maar het gaat niet aan die schuren helemaal te laten verloederen. Zowel functioneel als landschappelijk behoren deze hout- en zaagloodsen bij de molen. Heemschut verzet zich dan ook bij de gemeente Haarlem tegen de ingediende bouwplannen in dit gebied voor 6 nieuw te bouwen woningen. Drie geplande grote villa's staan al ingetekend op het grondplan van deze loodsen, zodat dus al verondersteld wordt, dat deze gesloopt dienen te worden. Een en ander is in strijd Paltrok houtzaagmolen met bijbehorende schuren, die moeten wijken voor nieuwbouw. Foto Derk-Jan Gerritsen. met het daar geldende bestem mingsplan en diverse beleidsno ta's, die betrekking hebben op het Spaarne en de ontwikkelingen ter plekke. Natuurlijk zullen er wel weer gegadigden zijn, die met uitzicht op het Spaarne de rest van hun hopelijk ongestoorde leven aan de boorden van deze rivier willen vertoeven. Maar hoe de nieuwbouw ook zal uitvallen, zij zal in deze eeuwenoude land schappelijke omgeving altijd deto neren en een houtzaagmolen zonder bijbehorende schuren is geamputeerd in zijn historische verschijningsvorm. GRONINGEN Groningen sloopt aan de Grote Markt Groningen Heemschut Groningen heeft in een brief geprotesteerd tegen plannen van de gemeente Groningen, die zijn verwoord in de Startnota cultuur beleid. Vooral het voornemen om panden aan de noordzijde van de Grote Markt te slopen, ten gunste van nieuwbouw, is Heemschut in het verkeerde keelgat geschoten. De Bond ziet het als 'een drang om een stuk (in bepaalde kringen zo verguisde) goede na-oorlogse architectuur te vervangen als 'massale sloop van goed functione rende en in goede staat verkerende gebouwen'. 'Het zou een geslaagde 1 april grap hebben kunnen zijn, doch is helaas een gedachtenspinsel dat zou leiden tot een ontoelaatbare stedenbouw kundige ingreep, onoplosbare parkeerproblemen, ongehoorde kapitaalvernietiging en zinloze besteding van gemeenschapsgel den.' Bloemstraat 36 bedreigd Groningen Bij de gemeente Groningen ligt een sloopaanvraag van het rijksmonument aan de Bloemstraat 36. Met behoud zou te veel geld gemoeid zijn. Het pand is op 30 september 1994 aangewezen als monument, in het kader van het Monumenten Inventarisatie Project. 'Nu reeds te besluiten dat de toen gekozen uitgangspunten geen opgeld meer doen, getuigt niet van standvastig beleid,' schrijft Heemschut aan de gemeente. 'Behoud van het pand draagt bij aan het historisch perspectief van het Ciboga terrein. Vanaf de Haverkampsdrift wordt de nieuwe wijk door het gebouw op natuurlijke wijze gemarkeerd.' LIMBURG Sankt Ludwig Roerdalen De Raad van State heeft, in afwachting van de defini tieve uitspraak in de bodemproce dure, het bestemmingsplan dat de sloop van het rijksmonument Sankt Ludwig mogelijk maakte voorlopig geschorst. De defini tieve uitspraak duurt nog zo'n twee jaar. De eigenaar van Sankt Ludwig, de Vedische Universiteit (de Maharishi-organisatie), kan de gemeente Roerdalen verzoeken een nieuw bestemmingsplan te maken. Uitbreiding camping bedreigt Cottessen Vaals De Bond Heemschut heeft door middel van een brief B en W van Vaals verzocht om geen bouw vergunning te verlenen voor een bouwplan van een machineloods op de privé parkeerplaats tegen over de camping Cottesser-hoeve. Realisering van dit bouwplan zou een aantasting betekenen van het beschermd dorpsgezicht Camerig/Cottessen en zou boven dien een precedent scheppen voor verdere uitbreiding. De indruk dat de campingeigenaar streeft naar uitbreiding wordt versterkt door het feit dat hij enkele gedeelten van een weide door hagen heeft afgescheiden en reeds voor recre atie heeft geschikt gemaakt. OVERIJSSEL Einde Tricotfabriek Winterswijk Winterswijk Met één stem verschil heeft de gemeenteraad van Winterswijk het lot van de Tricotfabriek bezegeld: sloop, op heel korte termijn. De Hollandsche Maatschappij voor Vastgoedontwikkeling had in een laat stadium van de besluitvor ming nog het aanbod gedaan de leegstaande textielfabriek over te nemen, op te knappen als gemeen tehuis en aan de gemeente te verhuren. Het zou volgens de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 20