Het oude land van Noord- en Midden-Limburg Mariëtte Polman Gecreosoteerde vurenhouten Wickespalen in een keurige rij hebben op de meeste plekken in het Nederlandse landschap de oorspronkelijke afrastering van houtwallen en geurende meidoornheggen verdrongen. Ook in Noord- en Midden-Limburg zijn inmiddels talrijke cultuurlandschappelijke sporen voorgoed weggevaagd. Maar voor wie goed kijkt zijn er nog veel interessante elementen te herkennen die behoren tot het landschappelijk erfgoed van deze streek. 14 Heemschut Om met wat rest zo goed mogelijk om te gaan is kennis van de historisch gegroeide structuur van wezensbelang. Zonder dat inzicht is een zorgvuldig ruimtelijk beleid uitgesloten. Dat is de overtuigende mening van historisch- geograaf Hans Renes, universitair docent in Utrecht, die binnenkort gaat promoveren op het cultuurlandschap van Noord- en Midden- Limburg. Er is in ons land bijna geen natuurgebied meer waar je niet wordt aangestaard door de glazige ogen van oerrunderen, Schotse Hooglanders, bizons, springbokken of, in de nabije toekomst, wolven. Tja, wilde beesten horen nou eenmaal in een echt natuurlandschap denk je dan. Maar dat blijkt een simplistische gedachte. Want Nederland kent geen natuur. Alles wat daar op lijkt is geen natuur maar cultuur. Een cultuur landschap is het landschap zoals dat onder menselijke invloed is gevormd. Heel Nederland dus. Kavelpatronen, ligging van land- en waterwegen, dorpen en akkers... het is allemaal ontworpen en in vele eeuwen tot stand gekomen. Het resultaat is een landschap met een hoogst eigen identiteit en een unieke beeldwaarde. In de loop van de tijd verdwenen veel karakte ristieke waarden onder de mantel van de eigen tijdse functionaliteit: een rigoureus proces dat leidde tot een zichtbare verarming en vervlak king van het, vanouds, diverse landschapsbeeld. Herkenbaarheid van het landschap Renes maakt zich ernstig zorgen over het voortschreidende verlies aan samenhang tussen de dorpen en het buitengebied. Met name de laatste 50 jaar is het kenmerkende cultuurland schap hevig op de schop gegaan. In grote delen van Noord- en Midden-Limburg verdwenen de oude landschappen of bleven hooguit in summiere vorm bestaan. Kronkelende rivieren en beken werden gekanaliseerd. Slingerende landweggetjes, bochtige houtwallen, heggen, Directeurswoning ontginningsmaatschappij in Criendsveen. Foto's Mariëtte Polman Griendtsveen: strakke turfvaarten, ijzeren ophaalbruggen en opzichterswoningen. De vluchtschans van Boshoven wordt nog steeds door een 'gracht' omgeven. De oorspronkelijke wal verdween. juni 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 16