juni 1999 Heemschut 13 De ruïne van de Schanstoren te Arcen, restant van de tolvesting. Enige muursporen wijzen op een voorganger, wellicht het poortgebouw met twee smalle ronde torens, die op het schepen zegel van Arcen staat afgebeeld. Foto Gemeentearchief Arcen. De geschiedenis van het plaatsje Steyl bij Tegelen kent een zekere overeenkomst met die van Arcen. Ook dit dorpje op de rechter Maasoever heeft een bloei als stapel plaats gekend. Het hertogdom Gulik onderhield dankzij twee 'uitstulpinkjes' naar de Maas, te weten het zuidelijk gelegen Urmond en Steyl, een vitale communicatie met het handelsverkeer over de Maas. Met de komst van de Fransen in 1795 werden het hertogdom Gulik en andere soevereine gebiedjes opgeheven en het Departement van de Roer in het leven geroepen. Hiermee kwam nochtans geen definitief einde aan de bijzondere positie van Steyl, want vanuit een onverwachte, wellicht gezegende, hoek werd nieuw leven ingeblazen. In 1875 richtte de Rijnlander Amold Janssen in Steyl de missiecongregatie het Gezelschap van het Goddelijk Woord (S.V.D.) op. Maar liefst vijf kloostercomplexen telt Steyl. Er heerst in het dorpje dan ook een rust die nauwelijks onderdoet voor de sacrale sfeer die je binnen de kloosters aantreft. Wat dat betreft zou je Steyl een auditief monument kunnen noemen! Terecht is de Bond Heemschut dan ook bevreesd voor de voornemens van enkele ondernemers om het dorp een dynamische impuls te geven. (Meer informatie over Steyl vindt u in het augustusnummer uit 1997 van Heemschut). Kerk en brouwerij Ook het aan de overzijde van de Maas gelegen, en met een pontje vanuit Arcen bereikbare, Broekhuizen had zijn kasteel. De Tweede Wereldoorlog heeft er echter een lijkkleed overheen gelegd. Een ruïne van de woontoren is wat als memento mori rest. Ook de andere monumentale blikvanger van Broekhuizen, de Nicolaaskerk, is het oorlogsjaar 1944 niet ongeschonden doorgekomen, maar verkeerde niet in zo'n erbarmelijke staat dat een restaura tie niet meer mogelijk was. Bij de herstelwerkzaamheden heeft men de kerk met twee traveeën westwaarts vergroot. Oorspronkelijk was het een eenbeukige ruimte van vier traveeën met een polygone sluiting, die in de jaren nadat in 1489 Broekhuizen als zelfstandige parochie werd benoemd, werd opgetrokken. Bijzonder aan het interieur van deze kerk is het 15de-eeuwse hardstenen doopvont met achtzijdige kuip en de laatgotische heiligenbeelden. Bij terugkomst in Arcen leggen de deelnemers aan dit excursieonderdeel een bezoek af aan de brouwerij Arcen. Het gebouw stamt uit 1915en herbergde de stoombier- brouwerij 'De Vriendenkring'. Een groot deel van dit industrieel monument bevindt zich nog in originele staat. Streektypisch Het karakter van een plaats wordt niet alleen bepaald door de aanwezigheid van oude monumenten. Vaak zijn het juist de minder opvallende, meer bescheiden gebouwen die in hun samenhang sfeerbepalend zijn. Het centrum van Arcen vertelt over de wellicht laatste periode dat nieuwbouw nog een streektypisch, en geen nationaal- uniform, cachet had. Blikvanger in dit ensemble is het gemeentehuis van Arcen en Velden, dat in 1952 door Kropholler werd gebouwd. Bronnen: - Arcen: De Heerlijkheid, de Heren en Huizen, mejujfrouw J. G.M. Stoel (1995); - Uit en Thuisboek, Stichting het Limburgs Landschap (1996); - Een bloemlezing uit de geschiedenis der dorpen Arce'n, Lomm en Velden. Stichting Heemkunde Arcen (1997) - Ruïnes in Nederland. A.G. Schulte (red.), 1997. - Meer over de schanstoren en de Fossa Engeniana in het overzichtswerk 'Atlas van historische vestingwerken in Limburg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 15