12 Heemschut juni 1999 inpandige likeurstokerij 'De Ijsvogel'. Zoals het kasteel kent de molen een geschiedenis van voorgangers die alle rampspoed niet hebben overleefd. Ook voor de Wijmarsche Watermolen heeft de doodsklok ooit geluid, want sedert 1918 stond het gangwerk stil, wat natuurlijk funest is, want als er één monument is waarvoor geldt 'rust roest' dan is het wel een molen. Daarbovenop heeft het gebouw zoals vele andere Noord- en Midden- Limburgse monumenten, met name windmolens, door de onderlinge beschietingen van Geallieerden en Duitsers veel schade opgelopen. Maar de wonderen zijn de wereld nog niet uit, want in 1990 werd door de 'Stichting behoud watermolen Arcen' gestart met een volledige restauratie. Dankzij de bedrijvigheid van de stokerij heeft de molen na oplevering van de restauratie een goede bestemming gekregen, en geraakt de trieste periode van 70 jaar leeg stand en verwaarlozing meer en meer in vergetelheid. De Fossa Eugeniana Een opmerkelijk, maar desondanks vrij onbekend, monu ment in het landschap tussen Maas en Rijn betreft de Fossa Eugeniana. De strijd in de Tachtigjarige Oorlog tussen de Spanjaarden en de Noordelijke opstandelingen werd niet alleen met militaire middelen gevoerd. De Spanjaarden hadden het lumineuze idee opgevat om de Staatsen een deel van hun lucratieve handel af te pikken door middel van het graven van een kanaal dat in eerste instantie tussen Rijn en Maas zou worden aangelegd, en dat later moest worden doorgetrokken naar de Schelde. Het kanaal zou de naam dragen van de Spaanse regentes, de Infante Clara Isabella Eugeniana. Men is in 1826 met het graven begonnen - en daarvan kunnen wij nu nog de restanten aanschouwen - maar financiële nood maakte een vroegtijdig einde aan het grootse project. Interessant is hoe ook hier de 'grote' en 'kleine' geschie denis interfereerden. Het was namelijk de bedoeling van de Spanjaarden om het begin van het kanaal bij Arcen te graven, edoch, daar staken de Venlonaren een stokje voor. Zij kregen het door middel van omkoping klaar om het kanaal naar Venlo te laten leiden. Daartoe moest het oorspronkelijk bestek gewijzigd worden, hetgeen inhield dat het kanaal bij Lingsfort een scherpe bocht moest maken, dat het vele kilometers langer werd, en bovendien door moerassig gebied moest worden getrokken. Het Hoogwaterhuis en de Hansenhof In het buurtschap Hasselt nabij het dorp Velden bevindt zich een monument waarvan de naam rechtstreeks aangeeft waar het toe diende: het Hoogwaterhuis. De rond 1700 gebouwde schuur - want dat is het feitelijk - bevindt zich op één van de hogere punten in de wijde omgeving en diende voor de opvang van mensen en vee in tijden dat 'Moeder Maas' zich van haar onstuimige kant liet zien. Vee werd op de begane grond verzameld, mensen vluchtten naar de bovenverdieping. Aan de schuur werd een aan Sint Anna gewijd kapelletje vastge- bouwd. In de nabijheid van het Hoogwaterhuis ligt de oude boer derij de Hansenhof. Beide monumenten zijn dankzij de inspanningen van de leden van de Historische Werkgroep Arcen gerestaureerd. Twee excursie-onderdelen voeren naar monumenten buiten de gemeente Arcen en Velden. Steyl, een auditief monument Bierbrouwerij te Arcen. Foto Lé Giesen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 14