juni 1999 Heemschut 11 In 1511 werd het 'alde huys' met hof en watermolen door Bourgondische troepen verwoest. In 1975 werden in de nabijheid van de Wijdtfelderhof, ten noordoosten van Arcen, de fundamenten van dit adellijk huis blootgelegd. Dankzij een archiefstuk betreffende de aanvoer van duizenden stenen en mergelblokken, weten we dat direct na de verwoesting begonnen werd met de bouw van het 'nye huys'. In 1646 werd dit kasteel door troepen van Frederik Hendrik met de grond gelijk gemaakt. Tijdens opgravingen in het kader van de restauratie van Kasteel Arcen, begin jaren '80, werden de fundamenten van het nye huis aangetroffen. Vreemd genoeg werd hierbij ook een grote hoeveelheid scherven gevonden die als 13de- en 14de-eeuws werden gedateerd. De enige plausibele verklaring voor dit anachronisme was dat het nye huys was gebouwd op de fundamenten van een ander, uit de archiefstukken bekend, maar nimmer gelocaliseerd kasteel, namelijk het 'Huys op den Kamp'. Vijf jaar na de verwoesting van het nye huys begon Marcelis van Gelder met de bouw van een nieuw kasteel. De onzekere tijden van na de Munsterse Vrede waren er waarschijnlijk de oorzaak van dat deze wederopbouw niet al te voortvarend werd aangepakt. Verder dan het poort gebouw is Marcelis niet gekomen. Na hem hebben nog vier generaties Van Gelder een bijdrage aan de bouw van het kasteel geleverd. Na 1779 verwisselt het kasteel voort durend van eigenaar. In 1976 wordt het goed door de stichting Het Limburgs Landschap gekocht, onder de voorwaarde dat een restauratie werd doorgevoerd. Dc stichting, die in het kasteel kantoor houdt, is in 1983 met de restauratie begonnen, en heeft deze impuls gekoppeld aan de aanleg van de inmiddels vermaarde kasteeltuinen. Ofschoon de restauratie enige kritiek heeft ontlokt - de De tuinen van Kasteel besloten intieme woonruimte werd prijsgegeven ten Arcen. Archieffoto. behoeve van de publieke functie - moet gesteld worden dat met de gevonden bestemming niet langer meer voor het voortbestaan van het monument gevreesd hoeft te worden. De Wijmarsche Watermolen In 1677 betaalt de weduwe van Johan Godfried van Gelder de laatste rekeningen voor de bouw van de watermolen bij het kasteel. Haar naam heeft de molen, met zowel een onder- als een bovenslagrad, te danken aan de eigenaar van het kasteel rond 1780, Christiaan August von Wijmar. Het zou niet verhazen als de naam Wijmarsche Watermolen de komende jaren steeds meer in onbruik raakt, want nu al wordt ze in één adem genoemd met de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 13