XLtrU 10 Heemschut juni 1999 FOSSA SANCTA. MAlfl.t. uevt EVGENtANA dicitur -Vuljo De"Nicuvi- Grift. «1.14 f-ltt Bwffhu-k 3Xff£r\ Rhenvi Mü5A tj> Morrs W' r*> De Fossa Eugeniana, getekend en gekleurd door Cuil lanssonius Blaeuw, 1663. Rijksarchief Limburg. Foto H.L. Mordang. bekend als de Schanstoren. De strijd met 'die van Venlo', zoals het in de stukken geschreven staat, werd soms op het scherp van de snede gevoerd: rond 1458 bijvoorbeeld wordt Arcen geplunderd, en in 1461 wordt Lomm in de as gelegd. Uiteindelijk heeft Arcen zijn positie als stapel plaats moeten prijsgeven. Verwoesting Tussen 1470 en 1510 waren het, in de strijd om de heer schappij over het hertogdom Gelre, Bourgondische troepen die Arcen teisterden. De inname van Arcen in 1511 door Margaretha van Oostenrijk betekende de totale verwoesting van het dorp. Een periode die niet bepaald ongemerkt aan Arcen en omgeving voorbij is gegaan, is De Tachtigjarige Oorlog. Als enige van de vier Gelderse kwartieren koos het Overkwartier, waar Arcen deel van uitmaakte, de zijde van de Spanjaarden. Deze 'grenspositie' heeft zijn bloedige weerslag in Arcen gehad. Meermaals zijn Arcen en de naburige dorpen slachtoffer geworden van een verschroeide-aarde-tactiek. Een bijzonder 'nefaste' rol in het eerste tijdvak van deze oorlog speelde Maarten Schenck van Nydeggen. Hij bestreed het recht van zijn zwager Reiner van Gelder, Heer van Arcen, op het familiegoed Blyenbeck. Om zijn vermeende rechten te laten gelden, koos Schenck van Nydeggen naar het hem beliefde de zijde van de Spaanse of Staatse machthebbers. Alles te gronde richten was voor hem het beproefde middel om zijn gelijk te halen. Een regelrecht rampjaar voor Arcen was 1635. Drie jaar nadat Frederik Hendrik het plaatsje had 'bedwongen', moest hij het veld weer ruimen. Het Spaans huurlingenleger van Rroaten, Fransen en Italianen, dat dit werkje klaarde, trok een spoor van totale vernieling door Arcen, en bracht en passant de pest mee. De tolves- ting was voor de Staatsen in verband met het scheepvaart verkeer zo belangrijk, dat zij op hun beurt weer de Spanjaarden verdreven. Deze spiraal van geweld verklaart waarom van het middeleeuwse Arcen enkel nog de ruïne van de Schanstoren resteert. Eigenlijk klopt voor Arcen en omstreken de benaming Tachtigjarige Oorlog niet, want de gewapende vrede die na 1648 nog enkele decennia bestond, zal bij menige inge zetene niet de indruk van een ware vrede hebben achter gelaten. Tot overmaat van ramp werd het dorp in 1681 en 1720 door een grote brand geteisterd. Het alde en het nye Huys t'Arssen In dit licht bezien mag het niet verwonderlijk heten dat Kasteel Arcen een voorgeschiedenis kent die zich als een litanie van bouw, verwoesting en wederopbouw laat lezen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 12