Opgave deelname Heemschutdag Heemschut 9 I i i De excursie vindt plaats op zaterdag 4 september 1999. Het programma begint om 10.30 uur in kasteel Ar een. Na de ontvangst met koffie en vlaai volgt een gezamenlijk bezoek aan het kasteel en de tuinen. Na de lunch kan gekozen worden uit een vijftal programma's: a) een rondleiding door het centrum van Arcen, met zijn streektypische panden en het gemeente huis van architect Kropholler (excursie te voet); b) een bezoek via het pontveer aan Oud-Broekhuizen met de lóde-eeuwse Nicolaaskerk, en aan brouwerij 'Arcen'; c) een bezoek aan twee kloostercomplexen in Steyl; d) bezichtiging van de Fossa Eugeniana, Walbeek (Duitsland) en het 'Hoogwaterhuis' en de 'Hansenhof, in het buurtschap Hasselt; e) een bezoek aan de watermolen van Arcen en een tweede bezoek aan de kasteeltuinen (excursie te voet). De afsluiting van de excursie vindt onder genot van een drankje plaats rond 16.30 uur in de kasteeltui nen. U kunt zich opgeven door overmaking van 50,- per persoon op postbank rekeningnummer 124326 onder vermeiing van Heemschutdag Arcen. Vermeld daarbij ook naar welk excursieprogramma uw voorkeur ui tgaat. U kunt uw eerste en tweede keuze kenbaar maken. De excursies zijn genummerd a t/m e (zie boven). De prijs van 50,- is inclusief toegang tot het kasteel en de kasteeltuinen, koffie met vlaai, de lunch, het vervoer per bus van en naar het station Venlo en de busexcursie 's middags. Zo'n 250 personen kunnen deelnemen U kunt zich tot 22 i augustus aanmelden. Deelnemers ontvangen een bericht van bevestiging. Nadere informatie: 020-6225292 Zie voor bereikbaarheid van Arcen kader op pag. 34 de nabijheid van water en droge, natte en woeste gronden creëerde een ideale plek voor een sedentair bestaan. Van de eerste bewoners zijn in het natuurgebied De Hamert ten noorden van Arcen urnenvelden uit de Brons- en Ijzertijd gevonden, en tevens zijn er gallo-germaanse graven blootgelegd. Sporen van bewoning zijn ook uit de tijd van de Romeinse occupatie aangetroffen. De toponymische verklaring van Arcen wordt ook teruggevoerd naar deze periode: alge meen wordt aangenomen dat de naam Arcen is afgeleid van het Latijnse Arx, hetgeen burcht betekent. Naast restanten van villae die in de dorpen Schandelo en Lomm zijn gevonden, zijn er sporen van Romeinse bewoning aangetroffen op een plek die nu bekend staat als 'Op de Steening'. De nederzetting was gelegen aan een weg tussen de Maas en de kruising van de heerbanen Keulen- Nijmegen en Xanten-Tongeren. De aangetroffen resten rappelleren aan de sage van het 'verdronken dorp' die sinds mensenheugenis in Arcen de ronde doet. Het huidige Arcen ligt een kilometer zuidelijk van het 'verdronken dorp'. Uit de meeste historische perioden zijn in Arcen en Velden sporen van bewoning aangetroffen. Locale histo rici mengen zich in de discussie tussen het Zuid- Limburgse Elsloo en het Midden-Limburgse Asselt over de vraag waar de Noormannen hun nederzettingAscloha' (=essenbos) hadden. Sommigen menen dat het buurtschap Hasselt bij Velden hier evenzeer aanspraak op kan maken. De watermolen bij Arcen. Foto Lucy Pbilippen- Stevènhagen. Speelbal 1064 is het jaar dat als het begin van de geschreven geschiedenis van Arcen kan worden beschouwd. In dat jaar schenken graaf Bruno en gravin lrmintrude het 'land van Straelen' aan de AooxAnno II, aartsbisschop van Keulen, gestichte abdij van Siegburg. Tot 'Strala' behoren ook Arcen, Lomm, Schandelo en Hasselt. Deze over dracht markeert tevens de aanvang van een periode waarbij het lot van Arcen voortdurend bepaald werd door een sinister samenspel van staatkundige twisten, adellijke familievetes en een niet aflatende controverse met nabuur Venlo. Speelbal van hogere machten, in die zin is Arcen karakteristiek voor de Limburgse geschiedenis: een lapje in de lappendeken, een enkel vakje op het internationale schaakbord van grotere belangen, waar legers brandschat tend doorheentrokken of waarop een bloedige slag werd geleverd. Het geweld waarmee de voortdurende wisseling van het soeverein gezag doorgaans gepaard ging, verstoorde elke aanzet tot verbetering van de levensom standigheden. Als rode draad door de geschiedenis van Arcen loopt de strijd om het stapelrecht op de Maas. Waarschijnlijk beschikte Arcen reeds voor 1330, het jaar dat het als een vrije heerlijkheid binnen het Hertogdom Gelre wordt erkend, over dit recht. Deze situatie veran derde toen in 1343 hertog ReinoudII van Gelre Venlo stadsrechten toekende en Arcen het handelsprivilege ontnam. Arcen legde zich hier niet zo maar bij neer en bleef zijn rol opeisen; van deze standvastigheid getuigt heden ten dage nog het restant van de kort na 1400 gebouwde tolvesting. Vanwege haar defensieve functie gedurende de Tachtigjarige Oorlog staat deze tol vesting juni 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 11