ARCEN, BURCHT VAN GASTVRIJHEID X'dM Frank Hovens Eén ding stond bij voorbaat vast: als meest geschikte locatie voor de ontvangst van de ongetwijfeld vele deelnemers aan de landelijke Heemschutexcursie op zaterdag 4 september naar het Noord-Limburgse Arcen en omgeving, kwam maar één plek in aanmerking: Kasteel Arcen met zijn vermaarde tuinen. 8 Heemschut Na ontvangst door burgemeester Léon Frissen van de gemeente Arcen en Velden vindt er in de ochtend een gezamenlijk bezoek aan het kasteel en de tuinen plaats. Na de lunch volgt het middaggedeelte, waarbij de deelnemers een keuze uit het aanbod van een vijftal excursies kunnen maken (zie kader). Hier volgt een korte schets van de geschiedenis van Arcen, en een impressie van de te bezoeken monumenten. Historische natuur Onlangs werd de zorg voor het zuidelijk van Arcen gelegen natuurgebied Barbara's Weerd officieel aan de stichting Het Limburgs Landschap toevertrouwd. Daarmee werd weer een schakel toegevoegd aan de keten van biotopen, die op de oostelijke Maasoever tussen Venlo en Mook een natuurgebied van voor Nederlandse begrippen indrukwekkende omvang moet gaan vormen. Het door rivierduinen gekarakteriseerde landschap verdient volgens velen meer bekendheid, niet alleen vanwege zijn schoonheid, maar ook met het oog op de strijd voor behoud. Bijzonder aan alle schakels is dat ze niet alleen een uitzon derlijke natuurwaarde vertegenwoordigen, maar daarbij ook een heel stuk geschiedenis in zich dragen, wat vaak ook in de naam ervan tot uitdrukking komt. Zo herinnert Barbara's Weerd aan het klooster met de gelijkluidende naam dat ter plekke rond 1450 is gebouwd en in 1586 door Staatse troepen werd verwoest. 'Verdronken Dorp' Het terrassenlandschap van de oostelijke Maasoever was reeds een uitstekende site voor prehistorische bewoners: Kasteel Arcen. Hoofdgebouw met brug naar het kasteel. Foto Gemeentearchief Arcen en Velden. juni 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 10