De Geregtigheijt gerestaureerd E. van Aller Geschenk nieuwe vereniging Wageningen Monumentaal Wageningen heeft na al het doorstane oorlogsgeweld en ook de daaropvolgende vernieuwingsdrift niet zoveel monumentaals meer over. Vorig jaar is daarom Wageningen Monumentaal, Vereniging voor Stadsschoon, opgericht, die wil trachten het eigen karakter van de stad te bewaken en op te poetsen. april 1999 Heemschut 7 Het stadhuis van Wageningen met bovenop het beeld De Geregtigheijt. Bij wijze van promotieproject, maar ook om de stad geluk te wensen met het 300-jarig bestaan van het stadhuis, werd besloten de burgerij de restauratie aan te bieden van 'het beeld, verbeeldende De Geregtigheijt', zoals het in oude rekeningen genoemd wordt. Het betreft hier de enige Justitia van de bekende Amsterdamse steenhouwer Ignatius van Logteren (1685-1732), daterend uit 1724, dat boven op het stadhuis staat en aan de stad werd geschonken door de toenmalige burgemeester Lubbert AdolfTorck. Tot 1811 werd in dit stad huis ook recht gesproken. Vader Ignatius en zoon Jan hebben veel werk geleverd voor onder meer Amsterdamse grach tenhuizen, buitens aan de Vecht, kasteel Rosendael, huis Frankendael, Beeckestein en hebben duidelijk hun stempel gezet op de Noord-Nederlandse LodewijkXIV-stijl. Wageningen wist nauwelijks wat voor bijzon der beeld ze had! Volgend jaar hoopt de Amsterdamse kunsthis toricus drs. P.M. Fiscber een monografie over de Van Logterens te publiceren. In 1972 is De Geregtigheijt bij een brand in het stadhuis ernstig beschadigd en daarna 'gelijmd'. Juist dit herstel maakte een grondige restaura tie nu hard nodig, daar de lijmvlakken niet langer vochtbestendig waren. Stadhuis en beeld zijn rijksmonumenten en derhalve werd de Rijksdienst voor de Monumentenzorg om advies en toestemming tot restauratie gevraagd. De RDMZ meende dat het gehele middenrisaliet in de restauratie betrokken moest worden en hoewel dat niet begroot was heeft de gemeente toch kunnen besluiten die restauratie voor haar rekening te nemen. Zo konden op de laatste Open Monumenten dag in het kader van het thema Steengoed, de Geregtigheijt en het middenrisaliet feestelijk worden onthuld en aangeboden aan de burge meester, de heer J. Sala. De onlangs heringe richte markt en het raadhuisplein hebben een totaal ander aanzien gekregen en het stadhuis mag gezien worden als een 'eye-catcher' in het hart van de stad. De restauratie van het uit Bentheimer zand steen vervaardigde beeld, het wapen, het jaartal en het bordes is verricht door de restaurator Pieter Brinkman te Langbroek. Op advies van de Rijksdienst en de monumen tencommissie van de gemeente is, in overleg met de restaurator, gekozen voor een mono chrome behandeling van beeld en risaliet met een siliconenharsemulsie in zandkleurtinten. Stadswapen en jaartal zijn gepolychromeerd en verguld overeenkomstig de juiste heraldische gegevens. Philip Somers, siersmid te Bilthoven, zorgde voor de restauratie van de attributen van de Geregtigheijt, het zwaard en de weegschaal. De vereniging was niet kapitaalkrachig genoeg om de restauratie van het beeld alleen te bekos tigen. De steun van een twintigtal subsidiënten uit de stad was daarbij zeer welkom. Het project is een enorme stimulans voor Wageningen Monumentaal om door te gaan. E. van Aller is journalist te Wageningen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 9