het Haarlem: maak iets van Raaksgebied Jan-Derk Gerritsen Rakelings aan het Haarlemse stadshart De enige kans, die Haarlem nog heeft een toegang van allure tot zijn stad te maken, is een gedegen, deze monumentenstad waardige, aanpak van het verloederde Raakscomplex. 6 Heemschut april 1999 Haarlem heeft geen waardige entree De entree vanuit het noorden loopt stuk op het Stationsplein. Kom je uit het oosten dan is de enige overgebleven stadspoort, de Amsterdamse Poort, ook geen uitnodiging binnen te komen. Of je moet de keuze voor de gevangenis c.q. het alternatief langs de ook al niet bewonderenswaardige Lange Herenvest een demonstratie van stadspromotie vinden. Wie uit het zuiden komt wordt bij het architec tonisch weinig aantrekkelijk gemaakte Houtplein eveneens vriendelijk verzocht de stad niet in te komen. Wél nieuws uit het westen Het moet dus een uitdaging zijn via de weste lijke toegang een panorama op de aloude Damiatestad te gaan bieden met als bekroning de Oude Bavo, die ook voor pelgrims eens als een kathedraal van Chartres van verre zichtbaar was. Van Ruysdael heeft ook van die kant af aan de skyline dat Godshuis gepenseeld. Vanaf de Westelijke Randweg biedt de Zijlweg dat perspectief nog steeds. Maar botsend op de Leidsevaart wordt men de Raaks in geleid, waar misschien alleen nog het Hotel Die Raeckse, dat op dit moment een verantwoorde face-lift krijgt, een architect met gevoel voor historie doet vermoeden. Die moét een andere oplei ding hebben gehad dan de bedenker ooit van een bovengrondse parkeergarage midden in dit 'rakelings' aan het stadshart gelegen histori sche stadsdeel. Jonger weliswaar dan de Grote Markt, maar toch. Alles wat in deze verloederde wijk nog aan monument of beeldbepalends valt te beleven nodigt door die grauwe parkeer- kolos slechts uit tot criminaliteit of wild- plassen. Entree Raaksgebied met links Hotel Die Raeckse, rechts het Nova college en in het midden Kerk 'De Hoeksteen'. Foto Henk Vijn. Slopen Geen wonder dat het merendeel van de uitge nodigde projectontwikkelaars in sloop een prima oplossing zagen. Al waren allen het erover eens, dat de parkeergarage ondergronds moest. Maar juist dat zou aanleiding hebben kunnen zijn meer van het oude overeind te houden dan Amvest (MAB-Dura) nu doet. Een nipte meerderheid van de gemeenteraad koos voor de visie van deze projectontwikkelaar, die de Laurens Costerschool aan de Oude Zijlvest (1906; architect L.J.C.Dumoni), toch al gemeentelijk monument, en de Kerk van de Nederlandse Protestantenbond aan de Vestestraat( 1910; architect J.J. Noppen) - nu in gebruik als wijnwinkel - in het plan wenst op te nemen. In zijn visie is er geen plaats voor de oude HBS, het Nova College (Frans Hals College), eveneens aan de Zijlvest en ook van Dumont. Tegenover Hotel Die Raeckse vormt nu juist dit schoolgebouw een vertrouwde en beeldbepalende entree van het Raakscomplex vanaf de Leidse Vaart. Net zo min ziet Amvest een mogelijkheid het kerkje van de Christelijk Gereformeerde Gemeente 'De Hoeksteen' bij dejacobstraat (ook van Noppen; 1912) van de slopershamer te redden. Dit ondanks het advies aan de gemeente Haarlem van dr. A.J. Looyenga, de voorzitter van het Cuypersgenootschap (afd. Amsterdam), dit kerkje monumentwaardig te achten als een voorbeeld van vernieuwende protestantse kerk bouw, ingezet na 1895. Ook invloeden van Berlage heeft hij bij dit kerkje aangetoond in zijn kerkennota. Hoop putten wij nog uit het feit, dat er wel een visie is van Amvest maar nog geen plan. En uit de belofte van de woordvoer der van deze projectontwikkelaar, de heer Alderliest, dat 'bewoners en belangengroepen bij de ontwikkeling van de plannen worden betrokken'.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 8