Bezwaar Heemschut tegen sloop St. Ludwig verhoogt kans op behoud Heemschut 5 Luchtfoto van De Kleine Scheere bij Coevorden uit 1956 met middenin duidelijk zichtbaar het 'rosmolenpad'. Later werd het dak van de schuur links vooraan met golfplaten bedekt. Foto: Collectie familie Van der Scheer. In de langdurige strijd om behoud van het voormalige franciscaner klooster St. Ludwig in Vlodrop heeft Heemschut een belangrijke slag gewonnen. De commissie voor bezwaar- en beroepschriften heeft namelijk het bezwaar gegrond verklaard, dat Heemschut had inge diend tegen de door B en W van Roerdalen op 22 september 1998 aan de Stichting Meru (de Maharishi-organisatie) verleende sloopvergun ning voor het rijksmonument. De commissie weerspreekt hiermee uitdrukkelijk het oordeel van de gemeente Roerdalen dat het bezwaar van Heemschut ongegrond was. Bij monde van directeur juridische en ruimte lijke zaken J.P.J. van derHaagen heeft Heemschut zijn standpunt tijdens een hoorzit ting van bovengenoemde commissie op 12 december j .1. toegelicht. Van der Haagen wees erop dat de gemeente Roerdalen in haar beslissing om een sloopvergunning te verlenen in juridische zin in gebreke was gebleven. Met name het ontbreken van een schriftelijk advies van de gemeentelijke monumentencommissie duidde op wettelijk vormverzuim en strijdig heid met de wet. Verder stelde Van der Haagen het principiële punt aan de orde dat de verle ning van een sloopvergunning op de genoemde gronden wel zeer bedreigend kan zijn voor duizenden andere rijksmonumenten, aangezien blijkbaar de subjectieve wens van de sloopaan- vrager prevaleert boven de objectieve noodzaak tot sloop. Hierop aansluitend lichtte Van der Haagen toe dat door weigeren van de sloopver gunning 'omkering van de bewijslast' moet plaats hebben middels een bezwaarschrift van de sloopaanvrager degenen die behoud van het rijksmonument nastreven behoeven hun standpunt niet toe te lichten en te verantwoor den maar de sloopaanvrager dient in dat geval zijn argumenten te onderbouwen en de nood zaak van sloop te bewijzen. Bovendien zou het weigeren van een sloopvergunning overeen stemmen met het advies van de staatssecretaris. Het is dan ook niet voor niets dat ook het ministerie van OC&W bezwaar heeft aangete kend. De commissie voor de bezwaar- en beroep schriften kwam tot de conclusie dat de gemeente Roerdalen het bestreden besluit diende in te trekken en een nieuw besluit behoorde te nemen. De gemeente Roerdalen heeft inmiddels onder meer toegezegd om de gemeentelijke monu mentencommissie met twee externe deskundi gen uit te breiden, d,e commissie om advies te vragen, en een beslissing te nemen op de bezwaarschriften. 'Wij zullen', zo stellen B en W van Roerdalen, 'ons besluit van 22 september daarbij volledig heroverwegen en daarbij alle adviezen betrekken.' drs F. Hovens, PR-medewerker Heemschut Limburg. april 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 7