Cultuurhistorische factor 'hot item' Jaap Kamerling Staatssecretaris Rik van der Ploeg: nog hoger op de politieke agenda Bij de inrichting van ons land en de vormgeving van de gebouwde omgeving wordt de cultuurhistorische factor nog onvoldoende benut. Dat zei NCM-voorzitter Han Lammers op de 25ste landelijke Monumentenstudiedag in de Utrechtse St. Gertrudiskerk. 36 Heemschut april 1999 Op deze studiedag gaf een aantal sprekers een visie op de manier, waarop je kunt omgaan met cultuurhistorische waarden bij het maken van plannen bijvoorbeeld voor een nieuwbouwwijk. Staatssecretaris Rik van der Ploeg was ook van de partij en hij hield een enthousiasmerend betoog. Monumentenzorg en ruimtelijke ordening moeten als item hoog op de politieke agenda komen, vond hij. Vroeger ging de discussie over asfalt versus milieu, nu moet het vooral gaan over het betrekken van de cultuurhistorische factor bij het maken van ruimtelijke plannen. Als er iets 'maakbaar' is in de samenleving, dan is dat wel bij de herinrichting van ons land en als je ergens cultuur concreet kunt maken dan is dat wel bij het toepassen van de cultuurhistorische factor. Ruimtelijke ordening is tot nu toe nog te veel een soort technocratische planologie van het platte vlak. Het gaat bij die ordening om de culturele opgave het immateriële te verbinden met het materiële. Er is, volgens de staatssecretaris al veel goeds gebeurd op dit gebied in binnensteden als die van Maastricht en er heeft een goede kruisbe stuiving plaatsgevonden tussen monumenten zorg en stadsvernieuwing. De monumenten zorg moet nu echter allianties aangaan met het ruimtelijk beleid van minister Pronk (VROM) en het grote stedenbeleid van staatssecretaris Van Boxtel. Crands Projects De herinrichting van het hoofdstedelijke Oostelijk Havengebied noemde Amsterdammer Van der Ploeg een goed voorbeeld van het betrekken van de cultuurhistorische factor bij de planologie. De oude eilandenstructuur is gerespecteerd en de monumentale pakhuizen worden herbe stemd. De geest van de oorspronkelijke plek is gebleven, het verleden is nog steeds voelbaar. De erfgoedorganisaties kunnen een belangrijke rol spelen bij het aandragen van ideeën voor herinrichting. We zijn er echter nog niet, vond hij. Er moet een integrale visie komen, die monumenten zorg, ruimtelijke ordening, architectuur en archeologie met elkaar verbindt. De onlangs gelanceerde startnota ruimtelijke ordening - de houtskoolschets - vond de staats secretaris onvoldoende. Dë discussie mag zich niet gaan beperken tot de vraag of er gebouwde corridors moeten komen langs de snelwegen. De Stelling van Amsterdam en de Nieuwe Hollandse Waterlinie noemde Van der Ploeg 'grands projects', die de toepassing van de cultuurhistorische factor duidelijk kunnen gaan maken. Het Belvedere-project (zie Heemschut van februari) is een goed voertuig om de vijfde nota Ruimtelijke Ordening vorm te geven, en kan als breekijzer fungeren. De staats secretaris heeft veel vertrouwen in de toekomst. Cultuurhistorie is een hot item, aan het worden. Fonds Van der Ploeg lanceerde ook het idee van een speciaal fonds voor het geven van impulsen aan cultuurhistorische investeringen. Mr. F.de Zeetiw, oud-Gedeputeerde van Noord-Holland werkt tegenwoordig bij het Bouwfonds Woningbouw en staat nog steeds heel positief tegenover de cultuurhistorische factor. De projectontwikkelaar is van boeman bondgenoot geworden van de monumenten zorg. De markt heeft het belang van de cultuur ontdekt. Wel signaleerde hij, dat in het lande lijk gebied de culturele factor veel zwakker staat dan in stad. Hij zag weinig in het nieuwe fonds van Rik van der Ploeg. Daar horen weer aanvraagprocedures bij en zo. Versterk liever de bestaande kanalen als het Nationaal Restauratiefonds. Over de startnota ruimtelijke ordening was hij weinig enthousiast. Begrippen als corridor en netwerksteden zijn uiterst vaag. Wethouder drs. J.H.Eigeman mocht illustreren hoe in zijn Culemborg de historische factor Tussen de middag in de St. Certrudiskapel. Foto C. de Vocht. recht wordt gedaan via de zogeheten cultuur historische effectrapportage ('cher'). Een inspi rerend voorbeeld. Groene Poldermodel uitbreiden NCM-voorzitter Lammers, die binnenkort wordt opgevolgd als voorzitter door mr. B.Staal, Commissaris van de Koningin in Utrecht, constateerde, dat aan de tafel van het Groene Poldermodel de cultuurhistorische sector nog ontbreekt. Dat moet anders worden. Het NCM is ook niet erg tevreden over de startnota. De indeling van die nota in parels, verbeteringsgebieden en basiskwaliteits gebieden is niet terecht. Bij alle plannen moet immers de cultuurhistorische factor worden ingebracht. Je moet het land dan niet bij voorbaat indelen in gebieden met verschillende status. En wat de regelgeving betreft pleitte hij voor continuïteit. De monumentenzorg is niet gebaat bij te veel verandering. Aansluiten bij bestaande regelge ving heeft de voorkeur boven het verzinnen van nieuwe structuren en regelingen. De monu mentenzorg is al moeilijk genoeg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 38