(f mm Heemschut 35 vismarkt gasthuis complex Oude Vischmarkt toren Interieur kapel met tongewelf. uit zijn en die behoefte hebben om dicht bij het centrum te wonen waar alle voorzieningen zijn. Tegelijkertijd zal de dependance van het BMC verplaatst worden naar de begane grond van het Gasthuis. Naar verwachting is de verbou wing van het Gasthuis en het complex aan de Oude Vischmarktin februari 2000 gereed. Daarmee komt in het voorjaar van 2000 ook de Kapel leeg. Leegstand van een dergelijk gebouw op een dergelijke locatie moet in ieder geval voorkomen worden. De Stichting Het Groote Bommelsch Gasthuis is daarom op zoek naar een nieuwe gebruiker voor dit deel van het complex. Herbestemming Kapel Bij het zoeken naar een nieuwe gebruiker voor de Kapel vindt de Stichting het van groot belang dat de duurzame relatie tussen het Bommelsch Gasthuis en de Zaltbommelse bevolking wordt gecontinueerd. Volgens het bestemmingsplan is de kapel bestemd voor 'gebouwen ten dienste van maatschappelijke, culturele en kerkelijke instellingen en het onderwijs'. Er is bijvoorbeeld serieus onder zocht of de bibliotheek hier gevestigd zou kunnen worden. Het maximum van 475 m2 dat in de kapel te realiseren is met respectvoor de monumentale waarde, bleek echter te weinig voor de bibliotheek. Het is namelijk een voor- Plattegrond van het complex in omgeving. waarde dat het monumentale tongewelf uit de 16de eeuw binnen de ruimte goed beleefd moet kunnen worden. In het kader van de herbestemming is voor het hele complex een bouwhistorische verkenning1 uitgevoerd door het Gelders Genootschap. Samenvattend wordt hierin geconcludeerd: Van hoge waarde is de voormalige gasthuiska pel, zowel het gebouw als onderdelen als het houten tongewelf e.d. De kapel heeft architec tuurhistorische-, bouwhistorisch- en cultuur historische waarde. Wat de Stichting betreft is het bij de herbe stemming een randvoorwaarde dat deze waarden behouden blijven. Door het Gelders Genootschap is voor de kapel ook de zogenaamde Redengevende Omschrijving t.b.v. de registratie als Rijksmonument geherformuleerd. Tevens is er een bouwtechnisch onderzoek verricht door Van Rassel Architecten. De Stichting is er zich van bewust dat de verbouwing van de Kapel op kortere termijn en de instandhouding ervan op langere termijn een drager vergt die economisch voldoende sterk is. Belangstellenden en met name potentiële gebruikers van de Kapel kunnen nadere informatie opvragen bij de ir. J. Goijaerts, 073-6122792. Noot 1.' Gelders Genootschap, ir. D.B.M. Hermans 'Het Groote Bommelsche Gasthuis: bouw historische verkenning', maart 1996. Ir. J. Goijaerts is architect te Den Bosch. De kapel van het Gasthuis. april 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 37