Nieuwe bestemming gezocht J. Goijaerts Voor historisch pand in Zaltbommel Het komende jaar zal er in het centrum van Zaltbommel een grote verandering plaatsvinden. Het Bommelsch Gasthuis, een historisch complex van gebouwen met de status van Rijksmonument, krijgt een andere bestemming. 34 Heemschut april 1999 De stadiontoren uit 1928, inmiddels gerenoveerd. Foto Hollandse Hoogte, Mark Verdoer zullen geleend worden van de ABN/AMRO. Nee, zegt wethouder Stadig, die in het opwin dende spel de rol van advocaat van de duivel heeft gekregen, nèe, nee, geen leningen, er moet een breder draagvlak komen. Het geld moet uit de burgerij komen, uit duizenden beurzen. Ook dat lukt, maar vraag niet na wat voor inspanning. 'We hebben ons', verzucht Piet uit de grond van zijn hart, 'het lazarus gewerkt.' En zo kon men, december 1996, met de accoun tant naar het stadhuis gaan voor het goede nieuws. Nu nog de aannemer. 'Denk eraan', zegt de wethouder, 'het risico moet geheel zijn afgedekt. Geen tweede NewMetropolis- affaire.' En weer fietst Piet Kranenberg om acht uur 's morgens naar het SFB-Vastgoed en krijgt er na een half uur al het fiat.'Het zal ons een eer zijn', zegt directeur Bodzinga. Toen was de laatste horde genomen en kon Kranenberg zich terugtrekken op de functie van adviseur. Toen men tot aller tevredenheid ontdekte, dat het betonskelet van 1928 'allejezus goed' was gemaakt, kon er in de kuip een damwand worden geslagen voor de bouw van een parkeergarage met capaciteit voor 850 auto's - even duur als de hele restauratie - want inmid dels wordt de belangstelling voor de toplocatie steeds groter. De Zuidas is immers de buurman. Wordt die Zuidas zo'n succes als men verwacht? Piet Kranenberg besluit: 'Nederland barst van het geld. Het ontbreekt ook niet aan de welwillendheid van de kant van de gevers maar de gemeentelijke grondpolitiek zou meegaander kunnen zijn in de richting van de investeerders. Als dat zou lukken voorspel ik Amsterdam een grote toekomst.' Hij doelt uiteraard op het bekende gemeentelijke stok paard: de erfpacht. Woningbouw Tevreden is hij wel over de plannen van de deelraad voor woningbouw op het terrein van het stadion. Met voor kenners als opvallendste kenmerken: de afbraak van het Tweede Citroengebouw van 1970, de afbraak van het Frans Ottenstadion (tennis), de terugkeer van het gesloten woningblok om de aansluiting bij het Zuid van Berlage te benadrukken en gedeeltelijke bebouwing van het Stadionplein. Architecten zijn Lafour en Van Wijksteden bouwkundige is Hans Ebberink. Een woontoren, die het fraaie silhouet van het stadion dreigde te bederven, is inmiddels geschrapt. B. Kroon is architectuur-journalist te Amsterdam en jurylid van de Heemschut NOG Persprijs. Het complex heeft zijn oorsprong in de Middeleeuwen. De verschillende gebouwen hebben vanaf die tijd steeds een maatschappe lijke medische functie gehad: als gasthuis, ziekenzaal, kerk, verzorgingstehuis, ziekenhuis. Het Gasthuis en de Oude Vischmarkt zijn nu nog in gebruik als verzorgingstehuis voor hulp behoevende bejaarden. De Kapel is in gebruik als polikliniek c.q. dependance van het zieken huis het Bosch Medicentrum (BMC). Medio 1999 gaat het verzorgingstehuis verhui zen naar nieuwbouw buiten het centrum van Zaltbommel. Daarom heeft de eigenaar, Stichting Het Groote Bommelsch Gasthuis, plannen ontwikkeld voor de herbestemming en verbouwing van het complex. Daarbij laat de Stichting zich ondersteunen en adviseren door Aussems <fr Partners en Van Rassel Architecten. Hoe is de situatie nu? Het Bommelsch Gasthuis is gelegen in het centrum van Zaltbommel. Het is het complex van gebouwen tussen de Oude Vischmarkt, de Vismarkt, de Kerkstraat en de Gasthuisstraat. De plattegrond maakt al duidelijk dat het om een samenstel van verschillende gebouwen gaat. De Toren en het Vismarktje zijn eigendom van de gemeente. De rest is in eigendom bij het de Stichting het Groote Bommelsch Gasthuis. De plannen De plannen voor de verbouwing zijn in nauwe samenwerking tussen de Stichting, de gemeente, de monumentencommissie en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg ontwik keld. In tweede instantie is Geelen Bouw er als aannemer/ontwikkelaar voor de woningen bij betrokken. Het Gasthuis en het complex aan de Oude Vischmarkt zullen als eerste verbouwd worden, direct na de verhuizing van het verzorgingste huis. In deze delen zullen allereerst 13 ruime appartementen gerealiseerd worden voor de doelgroep 'empty-nesters'Dat zijn (globaal) oudere echtparen waarvan de kinderen het huis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 36