april 1999 Heemschut 33 Heineken, stuwende kracht achter de uitbrei ding van Artis, de restauratie van de Westerkerk, gemotiveerd fietser en bekend met allen, die voor een goede zaak bereid zijn de nek uit te steken. Hoe het begon? 'Het begon', zegt Piet, gezeten in een, als bouwkeet fungerende container met uitzicht op modder, sneeuw en het herrezen stadion, 'het begon met de constatering in de raad van commissarissen van de NV Olympisch Stadion, dat het ons niet zou overkomen dat- dat-ding-naar-beneden-gaat.' We schrijven 1986. Een van die commissarissen was Piet Kranenberg. Wat toen begon werd een gevecht met vele ups en downs dat een normaal mens spoedig zou hebben opgegeven. Een opmerkelijk aantal Visualisatie architectenbureau Van Stigt van het gerenoveerde Olympisch Stadion. commissarissen poetste de plaat toen het menens werd. Maar het liep tenslotte goed af door enige schrandere invallen, die Kranenberg toeschrijft aan voorzitter mr B. W. Mulder, advocaat in Amsterdam. Bij het overwegen van de talrijke opties die toen nog open stonden, zei die: 'Laten we ons stadion terugbrengen in de oorspronkelijke staat.' 'Dat ding' Op het stadhuis was men helemaal niet ingeno men met de activiteit van de commissarissen. Wethouder Duco Stadig vond dat 'dat ding' naar beneden moest en zwoer bij royale Vinex- In 1937 werd de nu verwijderde betonnen ring aangebracht. Foto Rob RietveltHollandse Hoogte. bouw op het vrijkomende terrein. Voor hulp was men aangewezen op instanties buiten Amsterdam, Zeist (Monumentenzorg) en Den Haag (staatssecretaris Nuis), die gunstig reageerden op een rapport van prof. Manfred Bock, dat de bijzondere kwaliteiten van het Stadion deskundigin het licht stelde. In 1992 werd het Stadion tot monument verklaard. Toen kwam, zegt Piet Kranenberg, de tweede brain-wave van mr. Mulder. Waarom niet een atletiek-stadion? De KNAU was zeer ingeno men met dit plan, mits het herboren stadion aan de internationale eisen zou voldoen. Terwijl we uit een plastic bekertje poederkoffie van de automaat drinken, schetst Piet Kranenberg het fascinerende spel dat dan begint en waarin zijn grote relatiekring een doorslaggevende rol ging spelen. Rapporten, begrotingen, vergaderingen, geld, aanklampin gen. Twee feiten van belang in die fase: bureau Van Stigt- gerenommeerde restauratiearchi tecten - geeft zijn fiat aan de restauratiebegro ting van 23 miljoen gulden en makehar J.Kwak garandeert dat hij de 14.500 vierkante meter kantoren, die na de afbraak van de wielerbaan onder de tribunes komen, zal kunnen verhuren. Een sluitende exploitatie komt steeds meer in zicht. Maar waar komen die 23 miljoen vandaan? Geld vanuit burgerij In een halfjaar lukt het Piet om 18 miljoen bijeen te sprokkelen bij overheid en restauratie- instanties. De laatste 5 miljoen, besluit men,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 35