Provinciale Excursie Utrecht april 1999 Heemschut 29 orde als de toekomst van de historische tuin en parken, beheer, behoud en herstel. Het boek bevat verder bijdragen over het beleid, ook op Europees niveau, het werk van de Commissie Buitenplaatsen en het Beschermingsprogramma Historische Buitenplaatsen van de Rijksdienst, de ecologi sche aspecten, de hovenierskunst enz. Natuurlijk is er aandacht voor de plannen tot ontwikkeling van nieuwe (openbare) landgoe deren. Ook bevat het interviews met beheer ders en eigenaars over hoe zij hun bezit in stand houden. De laatste jaren heeft het Jaarboek Monumentenzorg een meer thematische aanpak gekregen, waardoor onderwerpen grondig en divers uitgediept worden. Wij zijn benieuwd naar het volgende thema. Zwolle, Waanders, 1998. 208p. ISBN 90 400 9262 1. Prijsf49,50. Leiden Onder redactie van Wibo Burgers, die regelma tig voor Heemschut schrijft, verscheen 'Het spoor van de industriële revolutie in een Hollandse stadeen wandeling langs twintig monum,enten van bedrijf en techniek in Leiden'. Vanaf ca 1960 werd de ene na de andere fabriek in de industriestad Leiden gesloten en woedde er een kaalslag. Toch werd menig gebouw, mede dankzij de inzet van STIEL (Stichting Industrieel Erfgoed Leiden) behouden en hergebruikt. Een wande ling van ca drie uur, maar men kan ook met de fiets, voert U langs interessante monumenten, die in samenwerking met de ANWB inmiddels zijn voorzien van informatieborden. In het boekje wordt de geschiedenis van de twintig monumenten in het kort beschreven en afge beeld. Het boekje is te verkrijgen bij de plaatselijke boekhandels en het stadskantoor. Leiden, Primavera Pers, 1998. 90p. ISBN 90 14310 51 6. Prijs ca f 10,- Lichtschepen Wibo Burgers schreef ook het boekje 'Nederlandse lichtschepenwaarvan de laatste twee overgebleven exemplaren te Den Helder en Hellevoetsluis over zijn gedragen ten behoeve van cultuurhistorische functies en zullen te bezichtigen zijn. Dit boek over de geschiedenis van de lichtschepen, die ruim 100 jaar een belangrijke bijdrage leverden aan de veiligheid op zee, is tot stand gekomen in opdracht van de Nederlandse Vuurtoren Vereniging. Het boekje bevat ook ooggetui- genverlagen en verhalen van bemanningsleden. Alkmaar, De Alk BV, 1998. 96p. ISBN90 6013 083 9 Prijsf24,90. Groningen Uitgeverij Waanders ligt nog steeds mooi op schema met de serie Monumenten in Nederland. Er wordt gestreefd naar 2 delen per jaar. Half december verscheen deel 4; Groningenonder redactie van Ronald Stenvert, Chris Kolman, Ben Olde Meierink en Sabine Broekhoven na delen over Utrecht, Overijssel en Noord-Brabant. Dit jaar verschijnt Gelderland en de serie moet voltooid zijn in 2002. R. H. Alma schreef de historische inleiding. Na de gebruikelijke overzichten met een beschrij ving van het specifieke karakter van de provin cie en de kenmerken van zes verschillende regio's worden behalve de stad Groningen ca 200 steden, dorpen en buurtschappen beschre ven. De bebouwingskenmerken als stijl en verschijningsvorm, materiaal en constructie staan daarbij voorop. Het tweede en grootste deel bevat de alfabeti sche geordende beschrijving van steden en dorpen en de daar aanwezige monumenten. Het boek bevat vele foto's, kaarten, plattegron den, een verklarende woordenlijst, een litera tuurlijst en verschillende registers. Het boek werd uitgegeven in samenwerking met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en is een beknopt naslagwerk, een bron van informatie voor zowel voor de wetenschappe lijk geïnteresseerde lezer als voor degene die snel over een bepaalde streek of plaats geïnfor meerd wil worden. Zwolle, Waanders, 1998. 272p. ISBN90 400 9258 3 Prijs f95,- De forten rondom Utrecht, onderdeel van de Hollandse Waterlinie, staan dit jaar centraal tijdens de Utrechtse Heemschutexcursie op 5 juni. Ons koninkrijk leefde vanaf zijn ontstaan in 1813 tot aan 1940 voortdurend met de angst door één van de omringende grootmachten te worden geannexeerd, een vrees die in 1940 niet ongegrond bleek. Behoud van onze onafhanke lijkheid vereiste een geloofwaardige verdedi ging. Met in het achterhoofd de wonderwel geslaagde verdediging van de Republiek tegen de Franse Zonnekoning in 1672, mede te danken aan bolwerken als het fort Naarden, werd tussen 1813 en 1940 hard gewerkt aan de aanleg van de 'Nieuwe Hollandsche Waterlinie'. Naast een hele reeks forse verdedigingswerken vormde een onafzienbare rij inundaties een essentieel onderdeel van deze linie. Vanaf de toenmalige Zuiderzee bij Muiden tot aan het Hollands Diep bij de Moerdijk konden bij het naderen van de vijand de sluizen worden geopend om het omringende gebied onder water te zetten. De linie werd over de volle breedte gedekt door forten van waaruit de vijandelijke legers konden worden bestookt. Vooral rond Utrecht zijn nog veel van deze forten bewaard gebleven, zoals Blauwkapelde Bilt en Rhijnauwen. De hele linie is een uniek en waardevol 19de-eeuws monument, waar voor dan ook pogingen worden ondernomen om deze, in navolging van de 'Stelling Amsterdam', op de Werelderfgoedlijst van UNESCO te krijgen. De excursie zal beginnen bij N.S.-station Overvecht, van waaruit we per bus naar Fort de Bilt rijden. Daar worden we rondgeleid en krijgen we een mooi overzicht van de hele fortenlinie en waterbouwkundige hoogstand jes. Na de lunch krijgen we een impressie van de voornaamste bedreiging van de fortenlinie: een gepland recreatiebos ten noorden van Utrecht, dat korte metten zou maken met de nu nog ongeschonden zichdijnen en schootsvel den kenmerkend voor een fortenlandschap. We bezoeken de mooi gelegen forten De Gagel en Ruigenhoek, waar we uitleg krijgen over de verdere plannen rond het bos. Na een kopje koffie vertrekken we rond 16.00 uur weer rich ting Overvecht, waar de dag wordt afgesloten. De kosten voor de excursie bedragen f55,- per persoon, alles inbegrepen. U kunt zich aanmelden door dit bedrag over te maken op gironummer: 20 96 236 t.n.v. Heemschut Provinciale Commissie Floris van Boekhorstraat 5, 3633 CN Vreeland Er kunnen 50 personen mee, die in volgorde van betalingsontvangst worden ingeschreven. Hoe eerder u zich aanmeldt, hoe meer u verze kerd bent van een plaats. (vervolg van pag. 21) Bezoekers die met de trein komen, worden van het Stationsplein in Venlo opgehaald. De deelnemers worden op Kasteel Arcen door burgemeester L.P.J.M. Frissen welkom geheten. Na gezamenlijke bezichtiging van het kasteel en zijn vermaarde tuinen, wordt de deelnemers een lunch aangeboden. Voor het middag-gedeelte kan gekozen worden uit een vijftal programma's: a) een rondleiding door het centrum van Arcen, met zijn streektypische panden en het gemeen tehuis van architect Kropholler, b) een bezoek via het veerpont aan Oud- Broekhuizen met de 16de-eeuwse Nicolaaskerk, en aan brouwerij 'Arcen', c) een bezoek aan twee kloostercomplexen in Steyl, d) Bezichtiging van de Fossa Eugeniana (de restanten van het nooit voltooide kanaal tussen Maas en Rijn dat de Spanjaarden in 1626 begonnen waren te graven), Walbeek D'land en Hoogwaterhuis hanzehof Hasselt, e) een bezoek aan de watermolen van Arcen en een tweede bezoek aan de kasteeltuinen. De afsluiting van de excursie vindt onder genot van een drankje plaats rond 16.30 uur in de kasteeltuinen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 31