Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate Architectura Natura 28 Heemschut april 1999 Heemschut feliciteert de boekhandel Architectura Natura en het antiquariaat Opbouw met het betrekken van hun nieuwe pand. Een stap die ze zelf omschrijven met de woorden van 'luchtkasteel tot droompaleis'; een grote wens die in vervulling is gegaan. Met de verhuizing zijn boekhandel en antiquariaat eindelijk onder één dak. Op 20 februari j.1. vond met de presentatie van het boek 'Tbonght Palaces' van Peter.Magyar de officiële opening plaats. Al bijna 60 jaar is Architectura Natura het vaste adres voor architecten, landschapsarchi tecten, stedenbouwers en liefhebber van archi tectuur en natuur. Inmiddels zijn boeken ook via internet te bestellen en vanaf april staat de catalogus in zijn geheel op de website. Adres: Architectura Natura - antiquariaat opbouw, Leliegracht 22, 1015 DG Amsterdam. Tel (020)6236186, Fax (020)6382303. ■www.architectura.nl De imposante winkelpui, door H.H.Baanders precies 100 jaar geleden gebouwd in 1899 en in ere hersteld door architect W. Vroom, die tevens de winkel voorzag van een galerij waar nu de antiquarische afdeling is gevestigd. Bonasreeks In de Bonas-reeks, Bilbiografïeën en oeuvrelijs- ten van Nederlandse architecten, verschenen laatstelijk weer twee nieuwe deeltjes. 'J.M. Groenewegen (1888-1980); een Hagenaar als Indonesisch architect' werd samengesteld door Dorothee C. Segaar-Höweler. Han Groenewegen studeerde aan de Haagse Akademie voor Beeldende Kunst en was behalve architect ook ontwerper van affiches. Hij was dik bevriend met Jan Toorop. In Den Haag en omgeving ontwierp hij een aantal woningbouwcomplexen (Ligusterstraat, omgeving Vredenburgstraat). Eén van zijn grootste bouwwerken was de Heilig Hartkerk te Schiedam. Daarna bleven opdrachten uit en in 192 7 vertrok hij naar Medan, Nederlands Indië, waar hij vele woon huizen (wijk Polonia) en o.a. het St. Elizabeth ziekenhuis bouwde. Hij was ook heel actief in de Kunstkring. Na zijn internering keerde hij korte tijd naar Nederland terug, maar vertrok voor goed naar Jakarta, waar hij op 91-jarige leeftijd overleed. Hij associeerde zich tijdens de Nieuw Guinea kwestie met de Indonesische architect Silaban, met wie hij een aantal grote opdrachten uitvoerde, zoals de Bank Indonesia te Jakarta. Het archief van Groenewegen is alles behalve compleet. Gelukkig schreef hij op oudere leeftijd zijn memoires voor zijn dochter. Binnen het budget van de uitgave was geen reis naar Indonesië mogelijk; het is dus niet bekend welke scheppingen van Groenewegen overzee resten. Hij verdient dus nog een uitgebreidere monografie. Rotterdam., NAi uitgevers, 1998.92p: ISBN90 802401 6 8 Prijs f24,90. Otten Husly De volgende uitgave in de reeks is: 'J. Otten Husly (1738-1796); avant-garde architect tijdens de Verlichting', door Aimée Duisenberg. Het archief van Otten Husly bevindt zich grotendeels in de Collectie van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap in het Rijksmuseum te Amsterdam. Het boekje is een bewerking van een afstudeerscriptie aan de Universiteit van Utrecht. Husly was aanvanke lijk stucdecorateur, maar werd later een verlicht architect. Zijn bekendste bouwwerken zijn de stadhuizen van Groningen en Weesp en Felix Meritis te Amsterdam. Als stichter en directeur van de Amsterdamse Stadstekenacademie leverde hij een belangrijke bijdrage aan de professionalisering van het architectenvak. Bovendien hield het architectuurtheoretische lezingen en beschouwingen. In de uitgebreide inleiding wordt het theoretische, het decora tieve en bouwkundige deel van Husly's werk besproken met de vraagstelling of Husly op die gebieden door internationale theorieën is beïn vloed. Bovendien wordt zijn rol bij de introduc tie van het neoclassicisme in Nederland onder zocht, en in hoeverre de Franse architectuur theorieën daarop invloed hebben gehad. In Nederland adopteerden merkwaardig genoeg zowel de Oranjegezinden als de patriotten deze nieuwe stijl. Husly huwde een adellijke vrouw, hetgeen zijn opdracht- portefeuille zeker ten goede is gekomen. In het tweede deel van het boek worden zijn interieurontwerpen, plafonds en trappen beschreven en afgebeeld, gevolgd door zijn bouwkundige ontwerpen. Hierin is duidelijke de verschuiving van het drukke rococo naar de 'edele eenvoud', het gebruik van de sobere, klassieke vormentaal, waarneem baar. Ook al heeft Husly relatief weinig gebouwd en heeft hij daardoor zijn internatio naal georiënteerde theorieën en kennis te weinig in praktijk kunnen brengen, kan hij toch als een groot vernieuwer beschouwd worden. Het boekje is een interessante bijdrage aan de discussie over de 18de-eeuwse architectuur theorieën. Rotterdam, NAi-uitgevers, 1998.112 p. ISBN 90 802401 7 6 Prijs f24,90. De Bonas-reeks is ook per abonnement te verkrij gen. Een jaar abonnement, zes delen per jaar, is f135,—. Informatie Stichting BONAS, Museumpark 25 3015 CB Rotterdam. Tel (010) 4401221. Kastelen gids 1999 Jaarlijks verschijnt er een herziene uitgave van de gids 'Kastelen in Nederland opengesteld voor bezichtiging'. Hierin treft u alle informatie over openstelling, collecties, tentoonstellingen toegangsprijzen enz. De gids is te verkrijgen bij alle VW-kantoren en betrokken instanties en te bestellen bij de Nederlandse Kastelenstichting, Markt 24, 3961 BC Wijk bij Duurstede. Tel (0343)578995. Prijsf 1,50. Fax (0343)591403. E-mail: info@kastelen.nl Buitenplaatsen Het negende jaarboek Monumentenzorg, dat vorig jaar tijdens de restauratiebeurs verscheen, heeft als titel 'Buitenplaatsen'. De redactie was in handen van mr G. van Herwaarden. Het jaar boek kreeg dit thema ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Stichting tot Behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen. Met de PHB werkt de Rijksdienst intensief samen: ze hebben in de afgelopen jaren gewerkt aan de ontwikkeling van een beleid op het gebied van bescherming, behoud, instandhou ding en herstel. De cultuurhistorische waarden en nog belangrijker de belevingswaarden van huis en park werden geïnventariseerd. Dit leidde tot het Beschermingsprogramma Historische Buitenplaatsen en de toekenning van extra gelden van OC&W voor de uitvoe ring in 1997. Deze ontwikkelingen komen uitvoerig aan de orde. Voorts worden door verschillende auteurs allerlei aspecten beschre ven. Kern vormen de bijdragen die geleverd werden aan het symposium 'Werken aan Arcadië' dat vorig jaar plaats vond in Museum Beeckestein. Daar kwamen aspecten aan de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 30