Hoorn voor het voetlicht Jan-Derk Gerritsen Open monumentendagen in mei Op zaterdag 15 en zondag 16 mei zijn uw gastheren bij de open monumentendagen in de oude VOC-stad Hoorn*: burgemeester mr P.M.G.P. Janssens, wethouder mr. J.Th.J. Jager en hoofd monumentenzorg A.Boezaard. Hoorn, zien en zwijgen, zeggen ze daar. Dat laatste is toepasselijk want u zult stil vallen van verbazing en verwondering bij het ondergaan van zoveel schoonheid in een stad. Er is een programma samengesteld, dat klinkt als een klok met speciale aandacht voor grootouders met hun kleinkinderen. Jong geleerd is oud gedaan weten beide. Meer over die dagen leest u in de agenda op pag. 22. In bijgaand artikel praten we met de wethouder en de heer Boezaard over de monumentenzorg in Hoorn. Heemschut april 1999 Haven van Hoorn met Hoofdtoren en VOC-pakhuizen. Wie de rijkdom aan monumenten in de stad van de jongens van Bontekoe nog eens wil langsgaan moet nog maar enkele malen terug komen, want daarvoor zijn twee monumenten dagen te kort. Hoorn bezit 345 rijksmonumenten en 200 gemeentelijke monumenten. De binnenstad is al sinds 1970 beschermd stadsgezicht en was daarmee een van de eerste in het land. Geen wonder dat de inwoners trots zijn op hun stad, wat onmiskenbaar blijkt uit het ledental van de Historische Vereniging Oud-Hoorn met maar liefst 2000 leden. Dat is landelijk het hoogste aantal. Bestemming Bij Heemschut weten we als geen ander dat een monument in de praktijk pas echt beschermd is als er een bestemming voor is gevonden. Er wordt ook geen pand opgeknapt als niet van te voren bedacht is welke functie het zal krijgen. Alle grote monumenten zijn in Hoorn zoveel mogelijk toegankelijk. Je kunt dus zeggen, dat het elke dag open monumentendag in Hoorn is. En op onze monumentendagen kun je zelfs leren beeldhouwen: in het voormalige Sintjans Gasthuis, beter bekend als het kunstenaarscen trum 'De Boterhal' op het Kerkplein, onderko men van veel kunstenaars onder wie de beeld houwster, die u het vak zal leren. We horen enkele leuke nieuwtjes. Zo gaat het Westfries museum op de Rode Steen uitbreiden in het VOC-pand, waarin buurman, de AMRO-Bank voorheen huisde. In de Mariakapel aan de Korte Achterstraat zit nu een filmhuis, het Sandberginstituut van de Rietveldacademie en er wordt regelmaitig geëxposeerd. De Vereniging Oud-Hoorn vergadert in het VOC- pakhuis 'Onder de Boompjes', waarin ook een theater is gevestigd. De drie Waterschapspanden aan het Grote Oost, die nu gerestaureerd worden, krijgen een publieksbestennning. De herbestemming van De Waag bij de Rode Steen mag dan 2 a 3 ton investering hebben gevraagd maar het café restaurant, dat het nu is, wordt druk geffekwen- teerd, wat de nodige inkomsten garandeert. De ernaast gekegen Ridderikhof, aangekocht door de gemeente, wordt gerestaureerd en fungeert nu als voorlichtingsruimte voor stadsuitbrei- dings- en nieuwbouwplannen. Het voormalige Statenlogement en voormalig Raadhuis biedt ruimte aan archeologie, kantoren en er kan getrouwd worden. Kerken Het merendeel van de kerken liep 20 jaar geleden zoveel gevaar, dat sloop een accepta bele oplossing leek. Niettemin zijn alle 12 kerken van Hoorn gered. Dat vergde een inves tering van 32 miljoen gulden. Daarvan kwam 13 a 14 miljoen uit de zakken van particulieren. Dat particulier initiatiefis één van de opval lende karaktereigenschappen in Hoorn. De bevolking heeft veel voor zijn stad over. De Oosterkerk aan het Grote Oost, de Noorderkerk aan het Kleine Noord zijn beide in gebruik voor publieke activiteiten waaronder exposities en de Grote Kerk op het Kerkplein tegenover genoemde Boterhal is al jaren in gebruik als winkelpand en herbergt op de bovenverdieping appartementen. Infrastructuur De oude stad zoveel mogelijk terugwinnen zoekt men in Hoorn niet alleen in de gebou wen. Het plein, de Roode Steen waar o.m. het West-Fries museum en het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen staat kreeg het aanzien van weleer terug. Zo doet en deed men ook met het Grote Noord, het Kleine Noord, het Kerkplein, het Grote Oost en de bruggen. De brug aan het eind van het Grote Oost krijgt zijn oorspronkelijke uiterlijk terug inclusief de erbij behorende sluis. En dat alleen kost al 3 miljoen gulden. 26

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 28