Kans op behoud Leidse meelfabriek neemt toe i Wibo Burgers De kansen van de Leidse meelfabriek op een tweede leven zijn toegenomen nu een enquête heeft uitgewezen dat een meerderheid van de Leidenaars (55%) de kolos geheel of grotendeels wil behouden. april 1999 Heemschut 23 Bijschrift Ook al omdat er in het college van B en W van Leiden vorig jaar geen overeenstemming was over het lot van de meelfabriek werd besloten tot een stadsdebat, waarbij voor- en tegenstan ders van sloop van de fabriek aan bod konden komen. Er waren in november en december van het afgelopen jaar twee debatavonden, waarbij vooral bleek dat er krachtige weerstand bestaat tegen sloop van het fabriekscomplex. Op deze plek zouden enkele torenflats en uitbreiding van het groenareaal moeten komen. De telefonische enquête onder achthonderd Leidenaren (van wie de helft in de directe omgeving van de fabriek woont) had een verrassend resultaat: bijna dertig procent wil dat de meeste gebouwen worden behouden en zelfs vindt 26 procent dat de fabriek in zijn geheel moet blijven. De mensen die het complex (grotendeels) willen behouden baseren zich vooral op de historische en monu mentale waarde. Voor geheel of gedeeltelijk slopen kiest 17 procent. Hoogbouw wordt door een meerderheid afgewezen. 'Ik verwacht dat het komende voorstel van B en W recht zal doen aan deze uitspraak', zei wethouder A.Pechtold (die na het vertrek van burgemeester Goekoop monumentenbeheer in zijn portefeuille heeft) half februari. Hij wees echter ook op een probleem. 'De meelfabriek is een veelheid van monumenten, zoveel stijlen, zoveel perioden. Verkocht Intussen is de toekomst van de meelfabriek nog allerminst verzekerd. De vroegere eigenaresse, de firma Meneba, heeft het complex voor 3,8 miljoen gulden verkocht aan de firma Meelhattan, die behoort tot de vastgoedmaat schappij BGW Vastgoed te Noordwijk. Directeur van deze firma is A.H. van der Wiel jr., die eerder door architect Splinter het plan voor de bouw van enkele torenflats op het terrein van het (gesloopte) fabriekscomplex liet ontwerpen. Van de zijde van de gemeente zal nu eerst moeten worden bekeken welke monumentale waarde men wil toekennen aan de fabriek. De twee oudste gebouwen, het ketelhuis daterend van 1896 met een unieke betonconstructie en de silo met schuin dak uit 1904, zijn in het kader van het Monumenten Selectie Project (MSP) genomineerd voor de rijksmonumen tenlijst. Advisering hierover door de gemeente is hangende de lopende discussie opgeschort. De gemeentelijke monumentencommissie heeft voorgesteld verreweg het grootste deel van de meelfabriek als gemeentelijk monument aan te wijzen. Ook daarover is nog geen beslis sing gevallen. De Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) bepleit aanwijzing van het gehele fabriekscom plex als monument van de periode 'Leiden fabrieksstad'. Zij wijst erop datin 1991 haar voorstel om de meelfabriek in zijn geheel de status van rijksmonument te geven weliswaar werd afgewezen, maar louter en alleen op grond van het toen ontbreken van een functio neel toekomstperspectief. Appartementen Dat is er nu wel: de studie-Rappange heeft aangetoond dat er appartementen en bedrijven gehuisvest kunnen worden in de fabriek. En als er elementen moeten worden gesloopt, dan kan dat het best gebeuren in het kader van een herbestemmingsplan. Het Leidse gemeentebestuur zal naar verwach ting dit voorjaar met een voorstel komen. De kans is groot dat de gemeenteraad nog voor de zomer tot een definitieve standpuntbepaling zal komen. En dat gebeurt dan na meer dan tien jaar discussie over de toekomst van de meelfa briek. W. Burgers is journalist te Noordiuijkerhout en voorzitter van Stichting Industrieel Eifgoed Leiden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 25