EXPOSITIES Jargon 20 Heemschut ZUID-HOLLAND Strijen redt vuurtorentje Strijen De gemeente Strijen gaat het vuurtorentje, dat op de strek dam bij Strijensas de overgang van het vaarwater van de Dordtse Kil naar het Hollands Diep aangeeft, restaureren. De van 1875 date rende lichtopstand wordt monu ment. Nu is het torentje alleen nog over het water bereikbaar, maar daar komt verandering in. Staatsbosbeheer is bereid een wandelpad met een bruggetje over de kreek aan te leggen om de toren voor het publiek bereikbaar te maken. Het gietijzeren torentje is ontwor pen door Quirinus Harder, die ook de grote gietijzeren vuurtorens aan onze kust op zijn naam bracht.Het werd gegoten bij de firma Penn ér Bauduin in Dordrecht. Sinds het éind van de vorige eeuw heeft het licht gebrand in het torentje totdat het drie jaar geleden buiten gebruik werd gesteld. Voordat deze licht opstand er kwam, was er op deze plek een vuurbaken (zie de hierbij afgebeelde 'ordonanatie' voor de 'baakmeester' van het Stryensche Sas'.) Aanvankelijk zag het er naar uit dat het torentje zou verdwijnen. Rijkswaterstaat had er geen belang meer bij en wilde de tien meter hoge lichtopstand slopen. Maar Het vuurtorentje van Strijensas (foto Han Menting) het gemeentebestuur zag gelukkig de historische waarde van het torentje in. Strijens mini-vuur toren moest behouden blijven. Rijkswaterstaat stelde het torentje vervolgens kosteloos beschikbaar. Met de eigenaar van de grond werd een overeenkomst gesloten. Met de overdracht en de restaura tie is een bedrag van ruim negen tigduizend gulden gemoeid, waarvan de helft komt uit een bijdrage van Rijkswaterstaat en een subsidie van de provincie. De resterende 44.000 gulden betaalt de gemeente. Intussen is bij een onderzoek aan de TU Delft geble ken dat de restauratie van het torentje goed uitvoerbaar is. GRONINGEN Werkgroep Windwijzers Roden - Een nieuw opgerichte Werkgroep Windwijzers wil de diverse types windwijzers in Nederland inventariseren. In het buitenland verschenen boeken over dit onderwerp. Meestal worden windwijzers in typen gerangschikt, zoals hanen, sterren, dieren, mensen, beroepen, enz. De werkgroep wil dit voorbeeld volgen en vraagt de medewerking van iedereen die in zijn omgeving een bijzondere windwijzer kent. Adres: Noorderkroon 47, 9301JP Roden, tel. (050) 501 9411. 50 Groningse kerkhoven worden hersteld Groningen - De Stichting Oude Groninger Kerken en Landschaps beheer Groninen gaan de komende vijf jaar 50 markante oude kerkhoven herstellen. De Stichting hanteert daarbij een 'omgevingsgerichte' benadering. Zowel bouwkundige elementen - zerken, lijkenhuisjes, hekwerken - en landschappelijke elementen zijn in het project betrokken. Op 19 maart was de opening van een pilotproject: het kerkhof van Wittewierum. Het project kon tot stand komen dankzij subsidies van het ministe rie van Natuurbeheer en de provincie Groningen. Het project wil een voorbeeldfunctie vervullen voor de rest van Nederland. Informatie: (050) 312 35 69 GELDERLAND Renovatieprijs voor Tuindorp Oud Ede Zuid Ede - Tuindorp Oud Ede Zuid heeft de Nationale Renovatieprijs 1999 gekregen, samen met het project Tuindorp Oostzaan in Amsterdam. 88 beeldbepalende tuindorpwoningen in Ede kregen hun oorspronkelijke uiterlijk terug. De jury prijst de hoge kwaliteit van het project, plus het feit dat een bedreigde soort wonin gen gered is. Projecten als in Ede en Amsterdam leveren volgens de jury het bewijs dat handhaven en verbeteren van bestaande bebou wing een ruimtelijke kwaliteit oplevert die met nieuwbouw in deze sector nauwelijks mogelijk is. De prijs wordt een keer in de twee jaar uitgereikt. In de jury hebben onder anderen zitting kamerlid Adrie Duyvesteijn en architect Henket. ZUID-HOLLAND Alblasserwaard en Vijfheerenlanden Den Haag - De Provincie Zuid- Holland heeft weer een stukje van de Cultuurhistorische Hoofd structuur van Zuid-Holland (CHS) voltooid. Dit keer zijn de Alblasserwaard en Vijfheeren landen cultuurhistorisch in kaart gebracht. In zeven kaarten worden honderden objecten, structuren en terreinen beschreven. Zoals: boer derijlinten langs Alblas en Graaf stroom, de donken bij Hoornaar, de rechtlijnig verkavelde veenwei- depolders en het molencomplex bij Kinderdijk. Zowel bouwkun dige, archeologische als land schappelijke waarden worden hierin beschreven. De rapportage wordt als beleids instrument gebruikt bij de toet singvan ruimtelijke plannen of subsidieverzoeken. Voor gemeen ten, waterschappen en particuliere instanties vormt de CHS een handig hulpmiddel bij ideevor ming, beheer en ontwikkeling van de leefomgeving. In 1997 kwam de eerste rapportage over de CHS van Zuid-Holland gereed, de Rijnstreek betreffend. In 1999-2001 volgen nog zes andere regiorapportages. De jaren '50 in Kampen; o.m. sloop en nieuwbouwt/m 5 mei in Stedelijk Museum Kampen, Oudestraat 158. Kanonnen, klokken en kandelaars koper en brons uit Rotterdam, t/m 5 september in het Historisch Museum Rotterdam, Korte Hoogstaat 31. Kandelaars, kasten en keukengerei; expositie Atlas Van Stolk t/m 27 juni in het Historisch Museum Rotterdam, huisraad op 80 histori sche prenten en tekeningen. Dudok's erfenis: slopen, behouden en vernieuwen; t/m 30 mei in raadhuis Hilversum, Dudokpark. Hei-man Herzberger; vier paviljoens, t/m 9 mei in N.a.i. Rotterdam. Capriccio Veneziano; over het stuc werk van de ambachtslieden, die vanuit Venetië hun vak in de Nederlanden uitoefenden, t/m 15 mei in Bloemenheuvel, Utrechtseweg 89 Zeist. Het huis en de derde huid; over het werk van Benno Premsela in ABC Wimberg (wimbergue, wimberge) (zie pag. 16) Oorspronkelijk: schutgevel. In de gotiek siergevel boven venster- en deuropeningen en boven grafnissen. In de late periode rijkversierd met vlechtwerk, geflankeerd door hogels en bekroond door een kruisbloem of een beeldje. Werd ook gebruikt voor een min of meer driehoekig hulp stuk bij een gewelfaanzet, waarbij tussen twee gewelf- ribben een derde ontspruit. Uit: Bouwkundige termen van Haslinghuis-Janse. wimberg april 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 22