Korte berichten Heemschut 19 vragen een heel uitgekiende manier van restaureren. Dordrecht heeft bouwhistorisch onderzoek voor dit rijtje verplicht gesteld. Hopelijk zal dit ook resul teren in het behoud van oorspron kelijk materiaal waar mogelijk. Voorkomen moet worden dat door overijverige aannemers met grote containers- restaureren hier gelijkgesteld wordt met kraak noch smaak replica-bouw. NOORD-HOLLAND Boerensluizen Oost-Knollendam. Heemschut schaart zich achter de Contact- Commissie Oost-Knollendam, die alles in het werk wil stellen om de oude boerensluis uit het begin van de 17de eeuw te behouden. In 1970 heeft zij het Heemraadschap Wormer, Jisp en Neck al terugge floten, toen deze het besluit nam de sluis op te heffen en te vervan gen door een duiker. Behalve de Jispersluis is die in Oost- Knollendam nog de enige van de zes boerensluizen in de dijk, die over is. Deze werd aangelegd om het vele water te keren, dat dit gebied kreeg te verwerken na de drooglegging van het Beemster- en het Schermermeer. Als bóeren- sluis mag dit stuk cultuurhistorie dan niet meer functioneren, voor de watersport kan het een nieuwe bestemming krijgen. Tenslotte ligt de sluis op de waterscheiding tussen het natuurgebied Wormer en Jisperveld en het boezemwater van de Markervaart, de Knollen- dammervaart en het Alkmaarder- meer en in de vaarroute voor kano's, wherry's en andere kleine recreatievaartuigen. De werkgroep streeft ernaar de drie bruggen, die bij de sluis liggen in de renovatie te betrekken en de sluis op een monumentenlijst te krijgen. Ripperdakazerne Haarlem De oude Ripperdakazerne uit 1885 bij de wijk Saenredam in Haarlem heeft al lang geen functie meer als cava- lerie-kazerne. Drie projectontwik kelaars buigen zich het hoofd over wat er van het gebouw en het bijbehorende omvangrijke terrein nog te maken is. Alle drie wensen ze in elk geval het hoofdgebouw te behouden en er een functie aan te geven. Kapitein Ripperda, die een beslissende positieve rol voor Haarlem speelde bij het beleg in 1572 kan dus gerust zijn, dat zijn naam voorlopig voor het nage slacht wordt behouden. Al zal hij niet weten, wat een parkeeerga- rage voor 850 auto's betekent en 270 koopwoningen. Tachtig huur woningen kan hij zich nog wel voorstellen en misschien ook nog een woonwagenkamp. Wel echter is de hoogte van een en ander aanleiding tot zorg bij voor de wijkraad Saenredambuurt. LIetzelfde geldt de voorgenomen sloop van enkele huizen in deze volksbuurt, die het mogelijk moet maken een doorgang naar het nieuwe complex te creëren en dat terwijl er al een doorgang aanwe zig is tussen enkele bestaande huizen. In juli van dit jaar leggen de projectontwikkelaars hun visie voor aan de inspraak en WD- wethouder E.Kroskinsky heeft beloofd de mening van de bevol king 'zoveel mogelijk te respecte ren.' Maar ook liet hij tegelijker tijd weten'nieuwbouw net zo goed te vinden of mogelijk zelfs interessanter.' Ripperda kan dus niet helemaal tevreden zijn. Wij houden in elk geval de vinger aan de pols. Kerk en pastorie IJnmiden Bij een kerk hoort een pastorie, vaak in dezelfde stijl gebouwd. Een gelijke beoordeling van beide is op zijn plaats. Is dat niet het geval dan behoeft niet automatisch de minder monumen tale of beeldbepalende van beide onder de slopershamer te vallen. Het laatste speelt zich af bij de Goede Herderkerk aan de Velserduinweg in IJmuiden, die zelf een beeldbepalende functie heeft, wat niet gezegd kan worden van de bijbehorende pastorie, meent Heemschut. Maar ook dan is sloop van die pastorie niet zonder meer gerechtvaardigd. Vervangende nieuwbouw kan voor het ruimtelijke beeld, dat beide samen vormen, een groot risico vormen. Heemschut vraagt daarom aan de gemeente eerst een beeldkwaliteitsplan van de actuele ruimtelijke situatie ter plekke te maken en goedkeuring totsloop pas te geven als een ontwerp voor ligt, dat rekening houdt met deze unieke ruimtelijke situatie. Gemeenschapshuis Oostzaan Het plan tot bouw van een gemeenschapshuis naast de historische Nederlands Hervormde Kerk in Oostzaan betekent een dermate grote aantasting van dit voor Oostzaan unieke stukje historie met zijn kerkepad en begraafplaats, dat Heemschut daartegen bezwaar heeft gemaakt. Het nu ingediende plan is weliswaar geen integrale benadering van het geheel maar komt zo ver tegemoet aan de eerder door Heemschut geuite bedenkingen, dat de Bond zijn bezwaren heeft laten varen. NOORD-HOLLAND Nieuw stuk 'Kasteel van Amstel' blootgelegd Amsterdam - Onder de Nieuwe- zijds Kolk te Amsterdam worden steeds meer de contouren van een echt kasteel zichtbaar. Tijdens opgravingen in 1994 werden, totaal onverwacht, een weermuur met toren opgegraven. Er werd wel gesuggereerd dat dit het kasteel van Amstel zou kunnen zijn, dat de meesten in Ouderkerk aan de Amstel vermoeden. In januari en februari van dit jaar nu heeft de afdeling archeologie van de dienst Amsterdam Beheer aanvullende archeologische opgravingen gedaan onder de percelen Nieuwendijk 134-136. Daarbij is nog eens vijftien nieter muurwerk met een toren blootge legd. De indruk bestaat nu dat er een heel complex van 100 meter in omtrek is. Als fundering dient het hout van een afgebroken 'tiendschuur', daterend uit ongeveer 1245 en van schepen uit omstreeks 1280. Muurwerk en torens zijn aange legd na 1280 en in 1304 afgebro ken. De gemeente wil nu in een deel van het mislukte winkelcen trum De Kolk een museum vesti gen waarin resten van de burcht worden geëxposeerd. Nieuwbouw ABN/AMRO BloemendaallnBloemendaal is grote commotie ontstaan over de uitbreidingsplannen c.q. nieuw bouw van de ABN/AMRO in de zogenaamde Voorbuurt van het oude dorp. De Stichting Ons Bloemendaal en een groot aantal omwonenden verzetten zich hevig tegen deze uitbreiding waarvoor een beeldbepalend gebouw, voor heen lunchroom Hartelust, gesloopt zal moeten worden. Het pand staat overigens tussen een aantal rijksmonumenten en waar schijnlijk zal het betreffende gebied in de nabije toekomst (gemeentelijk) beschermd dorps gezicht worden. Het gemeentelijk monumentenbeleid komt in Bloemendaal nog niet zo van de grond. De bank wil eigentijdse nieuwbouw, die qua schaal, kleur en materiaalgebruik niet past in dit historisch stukje Bloemendaal. De monumentencommissie is helaas bij de voorbereiding van de plannen niet betrokken en werd met een principe accoord gecon fronteerd. Hopelijk is er genoeg verzet van de bevolking om deze ontwikkelingen te keren. Tweederde molens heeft opknap beurt nodig Amsterdam- De Hollandsche Molen onderzoekt of het mogel ijk is restauratie en onderhoud van molens te laten samengaan. Integratie van restauratie- en onderhoudswerk is een centraal thema in de monumentenwereld. Misschien kan het op termijn tot kostenbesparing leiden. Bijna 700 molens zijn de komende jaren aan een opknapbeurt toe. Bij 120 daarvan gaat het om een omvang rijke restauratie. april 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 21