m. LllïïKs m Mi Heemschut 15 n -- m3h| De 5cc?//' deg// olandesi met links de Nederlandse kerk. Herkomst afbeeldingen: Mauro del Nista, Livorno. zich voor kortere of langere tijd in de stad, onder wie Grieken, Armenen, Engelsen, Fransen en Duitsers. Ook ontstond er een bloeiende joodse gemeenschap, die niet tot een ghetto-leven was gedwongen. Vlamingen en Nederlanders lieten zich evenmin onbetuigd. Rond 1600 maakte de Nederlandse handel op de Levant een sterke groei door. Daarvoor vormde Livorno met alle geboden faciliteiten, zoals goede opslagmogelijkheden, een uiterst belangrijk steunpunt. In 1622 organiseerden de Nederlanders zich in de congregazione olandese-alemanna, een organi satie voor belangenbehartiging en onderlinge bijstand, die tevens een godsdienstig stempel droeg; in de Chiesa della Concezione hadden ze hun eigen, de Heilige Andreas gewijde kapel, die ook als grafplaats diende. Het daar nog steeds aanwezige altaarstuk is van een Vlaamse meester. De benaming van de vereniging geeft aan dat er niet alleen Nederlanders toe behoor den. In de statuten wordt gesproken van de nationifiamminge etalemanni - in Italië werden Vlamingen, Nederlanders en Duitsers gewoon lijk zonder veel onderscheid als één ethnische groep beschouwd. Al vanaf de tweede helft van de 17de eeuw nam door verschillende oorzaken, waaronder de Engelse oorlogen, het aandeel van de Nederlanders af. Die ontwikkeling is terug te vinden op de begraafplaats, waar het aantal Nederlandstalige zerken in de tweede helft van de 17de eeuw geleidelijk aan minder wordt. Daartegenover vinden we er steeds meer Duitse opschriften. Niettemin bleef de oude Nederlanders in Livorno Om de stad tot bloei te brengen, moesten handelaars uit het buitenland worden aange trokken. Daartoe vaardigde de groothertog allerlei privileges uit, waaronder vrijstelling van bepaalde soorten belasting. Ook werden de inwoners uit den vreemde een zekere mate van godsdienstvrijheid vergund. Hoewel dit laatste in de praktijk niet erg veel betekende, trotseer den de groothertogen hiermee de Inquisitie - hetgeen overigens paste in de succesvolle poli tiek van waakzaamheid en vertoon van onaf hankelijkheid tegenover de Kerkelijke Staat - die door de Toscaanse heersers als een voort durend gevaar werd beschouwd. Kooplieden uit verschillende landen vestigden Voorgevel van de Nederlandse kerk, architect Dario Giacomelli, 1864. april 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 17