Heemschut De palenpest woedt in Haarlem ook bovengronds. kers in visgraatpatroon en ziet er prachtig uit. Juist door het gebruik van traditionele klinkers, bestratingsmateriaal dat zich bij uitstek goed voegt in de historische omgeving, is een aantrekkelijk stadsplein ontstaan. Die aantrek kelijkheid zit hem namelijk in de maat- en schaalverhoudingen van de pleinruimte en in de omringende bebouwingswanden, waar oude en jongere gevels elkaar afwisselen. Niet alleen de overvloed aan architectonische en steden bouwkundige details, ook de veelheid aan func ties maakt het noodzakelijk dat de openbare ruimte een rustig beeld toont. Een terughou dend bestratingspatroon is dus uitermate func tioneel. Maar het virus van de verandering heeft velen in zijn ban. Alles moet altijd opval lender, erger en vooral anders. De fascinatie van een binnenstad als Haarlem ligt vooral besloten in de kleinschaligheid en fijnmazigheid van de stedenbouwkundige structuur. De aanmerking tot Beschermd Stadsgezicht biedt de gebouwen en het histo risch gegroeide stratenpatroon een zekere mate van bescherming tegen al te drastische ingre pen. Merkwaardig genoeg is de inrichting van de openbare ruimte vogelvrij. Voor het beleven van de stad, voor het proeven van de architecto nische sfeer, is de openbare ruimte natuurlijk net zo van belang. Met de inrichting en bestra ting dient dus voorzichtig en vooral terughou dend te worden omgesprongen. Juist vanwege het specifieke stedenbouwkundige patroon vallen onrechtmatigheden in de openbare ruimte hier nu eenmaal sterk in het oog. Palenpest Een zekere terughoudendheid en rust in het straatbeeld is nou juist datgene waar het veel stadscentra aan ontbreekt. Ook in Haarlem breek je regelmatig je nek over bloembakken, telefooncellen, fietsklemmen, schakelkasten en afvalbakken. Straten en pleinen zijn gevuld met een wirwar aan verkeers-, verwijs-, en parkeer- borden en bezitten een hoge paaldichtheid als gevolg van een wildgroei in antiparkeerpalen in diverse soorten, maten en materialen. Onlangs heeft een nieuwe paal zijn intrede gedaan. Het De Zijlstraat is recentelijk heringericht. De obstakels verschijnen al weer: een eco-afvalbak staat pontificaal op de looproute. Foto's Mariëtte Polman

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 15