Mupi's en ander ongedierte Mariëtte Polman De openbare ruimte van Haarlem Een mooie stad heeft goed ingerichte straten en pleinen. De Haarlemse binnenstad maakt pijnlijk zichtbaar hoe moeilijk dat is. 12 Heemschut april 1999 afgeknepen, omdat dat minder duur is en je krijgt op die hoogte een geweldige puist aan de gevel. Het gevolg is dat de verhoogde begane grond-verdieping los komt te staan van de totale architectuur van het pand. Als je aan de binnenkant rolluiken aanbrengt, wat makkelijk kan, kun je de relatie met de bovenverdiepingen herstellen.' Wandelend in de regen - het regent altijd in Amsterdam - wijst Wint Mulder er steeds weer op: het zijn vaak de rolluiken die het verpesten. Maar het duurt nog lang voordat alle rolluiken achter de gevel geplaatst zijn. Nieuwe rolluiken krijgen alleen een vergunning als ze achter de gevel komen. Maar oude rolluiken kun je nog niet aanpakken. Zelf het al bestaande beleid, dat rolluiken voor 75% lichtdoorlatend moeten zijn, kunt je niet overal handhaven. Rolluiken die ervoor 1990 al zaten, mogen blijven zitten. Zo kan het allemaal heel lang duren. Maar het verandert, en er is nu tenminste een reclamebeleid, dat ook nog gehandhaafd wordt. Kalverstraat De Kalverstraat ziet er duidelijk beter uit dan tien jaar geleden. Het deftige Marks Spencer trok in een van de mooiste panden. V D werd uitnemend gerestaureerd. Er kwam een aardig, door Pi de Bruijn ontworpen, over dekt winkelcentrum. Er kwam, zowaar, een deftige Etos in een Amsterdamse School-pand. En de Richtlijnen doen hun werk. Winkels (voorbeelden: modezaak Wessel, juwelier Siebel, Change) zien er veel beter uit dan voor heen. Met name de grote winkelketens halen het gemid delde weer omlaag. Etos (meestal dus), Blokker, Free Record Shop, kleding- en schoenenconcerns, boekenhal- len: het is overal in Nederland treurnis. Zelfs al blijft de winkelier binnen alle richdijnen, dan nog is het vaak niks. 'Kwaliteit kun je niet verordonneren,' zegt Mulder. Toch maar echt streng zijn dan? 'Waarom komen de toeristen naar Amsterdam? Ze wringen zich tussen de Nieuwendijk en de Kalverstaat en ze laten het deftige Rokin links liggen. Diezelfde mensen die in Parijs naar de Champs Elysée gaan, zoeken in Amsterdam dat knusse en rommelige.' Ordinair, maar wel gezellig... Openbare ruimte Het opknappen van het winkelcentrum begon overigens bij de openbare ruimte. Op het Damrak, later gevolgd door het Rokin, verrezen stijlvolle, zij het wat te opzich tige lantaarnpalen, met markeringspaaltjes, afvalbakken en zitbanken in dezelfde stijl. De Kalverstraat werd bestraat met aardige rode klinkers, binnenkort zijn Nieuwendijk en Dam aan een broodnodige beurt toe. Voorlopige kroon op het werk is het Spui, dat er schitte rend bij ligt. Of misschien moet de eerste prijs naar het begin van de Zeedijk, waar ook een grootscheepse restau ratie van monumenten heeft plaatsgehad en die nu een van de mooiste straten van Amsterdam is. Gelukkig loopt er nog wel eens een verdwaalde junk - een stad moet zijn geschiedenis wel in ere houden.... Met bestemmingsplannen probeert de gemeente boven dien te voorkomen dat de winkelstraten prijsgegeven worden aan fast food, wisselkantoortjes, en gokhuizen. 'Wij hebben de Leidsestraat gered van de ondergang,' zegt Wint Mulder zelfs. 'In bestemmingsplannen eind jaren '80 hebben we kunnen voorkomen dat al die wegtrekkende kantoren door de horeca werden ingeno men. Dat hebben we ook in de Kalverstraat gedaan, het aantal horecavestigingen daar is afgenomen.' Glitterasfalt Geen duffe straatklinkers maar een dikke laag glitterasfalt. Dat leek enkele ontwerpers hét bestratingsmateriaal voor de Haarlemse Botermarkt. Zo zou dit lóde-eeuwse plein opgekalefaterd worden tot een waar feestplein. Een smalle proefstrook was voldoende om van dit onzalige plan af te zien. De Botermarkt werd bestraat met doodgewone, gebakken klin- De Botermarkt na de herinrichting.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 14