april 1999 Heemschut 11 één plat aan de gevel geplaatst bord, dat de details van de architectuur niet mag verstoren, maximaal 20 cm dik en 60 cm hoog. Bewegende reclame en lichtkranten zijn verboden. Op de grachten is de gemeente heel streng. Toegestaan zijn alleen niet-verlichte reclame en één plat bord, maximaal 5 cm dik en niet groter dan 1/2 m2 per parcelleringseenheid, en één bescheiden uithangbordje. Elders, in zogenaamde stadsstraten, zoals het Damrak en in centra van vermaak mag in principe méér, al moet je wel steeds een vergunning aanvragen. Damrak, Amsterdam. )amin weet hoe het moet, Excursions niet. Damrak: Alleen de Febo is OK. Rolluiken Sinds vorig jaar zijn bovendien de Welstandsrichtlijnen Binnenstad 1998 in werking getreden. Daarin gaat het onder meer over gevels, luifels, dakopbouwen, zonwerin gen, en rolluiken. Een winkelier mag zijn gevel op de begane grond niet meer wegbreken of verdonkeremanen, wat de laatste decennia schering en inslag is geweest: ieder pand moet nu een pui met deur en ramen en borstwerin gen hebben. Rolluiken aan de buitenkant van gebouwen worden niet meer toegelaten. Wim Mulder: 'Rolluiken zijn vaak overdreven, helemaal niet nodig. Rolluiken aan de buitenkant tasten de archi tectuur aan. Ze hangen vaak laag, worden op stahoogte uit, het monument staat centraal, geen kwaad woord daar over. Ook in winkelstraten kun je in principe heel streng zijn. Heemschut tevreden, maar de ondernemer zou het onderspit kunnen delven. Mulder geeft het voorbeeld van een pizzeria aan het Damrak, die door een calamiteit tijdelijk zijn luifel moest missen en wiens omzet daardoor tot het nulpunt daalde... Wim Mulder heeft een hoog gehalte 'bekijk het ook eens van de andere kant'. Tja, een ondernemer moet zijn omzet halen. De cultuurbarbaar verandert in zijn betoog gelei delijk in de hartpatiënt zonder pensioen. Wat niet wegneemt dat er tussen zijn dienst en middenstanders hele gevechten plaatsvinden. Ja, er vallen ook wel eens klappen bij. En er zijn directeuren van vestigingen die ijskoud beweren: 'Mijnheer, met u heb ik niets te maken'. We lopen over de Nieuwendijk, passeren de vernieuwde Hema, toch al de sympathiekste winkel van Nederland, en nu een zo prachtig vernieuwde gevel rijker, dat een Heemschutter er figuurlijk best wel eventjes uit zijn dak mag. Een enorme verrijking van de straat. Maar meestal is het armoe troef op de Nieuwendijk, pand na pand. De gemeente wil het echt anders, benadrukt Wim Mulder en hij geeft bij vele panden een toelichting. Het wordt een indrukwekkende opsomming. Dit is een handhavingszaak. Die meneer heeft zelf een puitje getim merd, dat pakken we aan. Hier hebben we voorlopig rolluiken gedoogd, onder een bankgarantie van 60.000. Daar hing een grote bak, hebben we aangeschreven, nu hangen er leren jasjes aan de pui, die halen we weg. Daar hebben we bereikt dat de winkelier losse letters is gaan gebruiken. Een pandje verder. Aangeschreven. Halen we weg. Voeren we een proces over.... De gemeente is dus druk aan het handhaven. En heeft onlangs met de winkeliers van de Nieuwendijk een conve nant gesloten, waarbij de winkeliers de bereidheid uitspre ken zich aan de richtlijnen te houden. Wim Mulder verwacht er veel van. 'Wij willen de relatie tussen de verdiepingen weer zichtbaar maken, tussen de verhoogde begane grond en de verdiepingen daarboven. Je kunt met relatief kleine ingrepen volstaan.' Aan het begin van het Damrak is snackbar Febo in een monument gevestigd. De gevelreclame in losse letters is bijna een lust voor het oog. 'Dit is het gevolg geweest van een aanschrijving. Er is lang over onderhandeld, dat heeft wel een jaar of drie geduurd. We hebben gezegd: met een losse letter op de gevel kun je een heleboel bereiken.' De gigantische luifel van Pizzeria Venezia iets verderop daarentegen is een dieptepunt. Hij zit er al sinds 1961, had een bouwvergunning. 'De gemeente heeft nu bereikt dat er een transparantere luifel komt en dat de kolommen in de gevel worden hersteld, zodat de luifel weer als een toevoeging aan het pand wordt gezien.' Richtlijnen Wie een reclame aan de gevel wil aanbrengen, moet dat volgens de Reclamerichtlijnen Binnenstad 1994 altijd melden aan de gemeente, reclame aan een monument wordt beschouwd als een aanvraag voor een monumen tenvergunning. Per parcelleringseenheid is nu één uithangbord, loodrecht op de gevel, toegestaan. Verder [HOTtl INFO-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 13