IS - V- ORGAAN van den BOND HEEMSCHUT 44 Heemschut februari 1999 huizen, gevels, boerderijen, molens, over monumentenverordeningen, welstandsbepalin gen, 't meest echter over leelijke huizen. Deze werkzaamheden gaan uitgroeien tot een soort industrie. Eiken dag brengt de post groote couranten met dorpsbouwplannen. Een monstercollectie in den dubbelen zin des woords. Die worden dan voor een klein deel goedgekeurd, voor een klein deel een weinig gecorrigeerd, doch voor het overgroote deel vervangen door nieuwe ontwerpen. Dat doet dan grootelijksch de heer C.D. Reijendam, sedert 10 jaar aan het Adviesbureau verbonden. Voor enkele jaren mochten wij als een soort humor-ideaal stellen "één huis per dag". Nu is dit tot 'n galgenhumor geworden want in een jaar, tellende rond 250 heele werkdagen, werden 405 adviezen verstrekt, waarvan 348 nieuwe ontwerpen, dit is dus anderhalf huis per dag. Het Adviesbureau, uitgegroeid als het nu is, moet noodzakelijk op andere wijze georgani seerd worden.' Aan deze intensieve taak kwam een eind toen in 19 3 3 bijna alle provincies - behalve Brabant - een eigen Provinciale Schoonheidscommissie hadden. De gemeenten werd verzocht zich voortaan tot 'de schoonheidscommissie hunner provincie' te wenden. 'Wij behoeven daarover niet te treuren, inte gendeel, want geen grooter succes is denkbaar dan wanneer vele anderen het werk doen dat men jaren alleen heeft gedaan.' Bovendien bleven er voor Heemschut voldoende taken over. WIL Heel opvallend in deze jaren is de grote belang stellingvan de Bond Heemschut voor het land schap. Een belangstelling die nog altijd bestaat, zij het minder prominent. 'Het natuurschoon wordt thans wel ernstig bedreigd', schrijft secretaris Kok in november 1926 en hij geeft vele voorbeelden. 'Zoo gaan we maar door tot hoever? Tot Nederland geheel boomloos, heuvelloos is, tot alle oneffenheden zijn afge vlakt, tot alle natuur van beken en rivieren genormaliseerd is Wat te zeggen bij zulk een gestage vernieling. Despereert niet! Laten we redden wat te redden valt. Onze strijd, de strijd voor het bewaken der schoonheid van Nederland is goed en schoon en onze vijanden zijn veelal niet anders dan domheid en winstbe jag-' Een bijzondere bijdrage troffen wij in afleve ring 11 van 1931. Het betreft een overdruk uit de Panorama van de hand van J.D. Voskuil over de Kagerplassen. Hierin wordt fel van leer getrokken tegen de watersportvervuiling. Voskuil noemt het zelf een klaaglied met vele strofen. 'Wanneer stedelingen met hun bazar- achtige geest) eenmaal een vredig landelijk oord ontdekt hebben, dan zal dit, in meeste gevallen, binnen afzienbaaren tijd veel van zijn bekoorlijkheid verliezen... en de echte natuurvrienden zien zich spoedig achtervolgd door beunhazen en charlatans, die de ongerept heid van het land op den duur veel schade berokkenen.' In 1933 werd de Commissie W.I.L., de Weg In het Landschap, Heemschut's eerste kind, in het leven geroepen. 'In dat "wil" ligt iets goeds; moge de naam juist gekozen zijn'. De commis sie werd belast met de 'aesthetica van de weg' en er werd een studie gemaakt 'om verder te zien wat ten deze te bereiken is.' Kortom veel had Heemschut's aandacht, de toon is soms wat belerend, maar het gaat uiteindelijk om de liefde voor en de waakzaamheid over ons cultureel erfgoed. Toen en nu nog steeds. Noten 1In het archief van Heemschut ontbreken zelfs de eerste twee jaargangen. En ook uit de latere jaar gangen mist menig nummer. Misschien zijn er lezers die nog afleveringen uit deze eerste jaargan gen in bezit hebben. Mocht U deze willen afstaan voor het archief, neemt U dan contact op met het hoofdkantoor te Amsterdam. 2. Zie hiervoor: 'Strijd om Schoonheid; vijftig jaar Heemschutsamengesteld onder redactie van Ton Koot. Amsterdam, 1969. SECRETARIAAT: SINGEL 119. - AMSTERDAM Istb JAARGANG. No. t ONS NIEUW BLAD Met vreugde, vertrouw ik, zullen allen die Heemschut en zijn streven lief hebben ons nieuwe blad begroeten. Het oude was misschien wel goed, maar het nieuwe is in elk geval beter. Het is van ons. Wij zijn nu in eigen huis en kunnen ons' vrij bewegen. En zeggen al wat ons op het hart ligt. Als van ouds zal het blad.de waarheid prediken, dat de schoonheid van stad en land niet een ding .is voor'enkele wat.al te.gevoelige overbeschaafden. die tijd genoeg hebbeo om er zich warm voor te maken. Neen, .-maar dat zij voor allen noodig en goed is, zoo noodig als voedset of kennis, Het-gemis pijnigt zeker niet zóó als honger of onkunde, paar is even schadelijk. Waar schoonheid verdwijnt met a! hare bekoring, met haar stemming-brengen van vrede en welbehagen, daar lijdt ieder schade, al bespeurt niet ieder dat aanstonds. En men mag veilig zeggen dat Heemschut een volksbelang dient in den ruimsten en volstrekistenzin. Daarvan begeeren wij de natie te doordringen en wij hebben reden tot dankbaarheid. Er is nu op dit punt stellig eene openbare meening. Er zijn onverwachte uitingen van - een .sterken wil ten goede. Maar Heemschut wil niet alleen redden en behouden. Het uitleggen onzer steden doet veel schoons verdwijnen en is toch niet te keeren. Dan worden nieuwe straten ontworpen, nieuwe huizen gebouwd.Ook verrijzen er fabrieken, gebouwen voor' electriciteit. palen, die onnoemelijk veel kwaad aan. het landschap of stadsgedeelte kunnen' doen. gelijk ééne nieuwe leelijke schooi de gansche dorpsstraat voor goed bederven kan. Dan. wil Heemschut raden, overleg plegen.-de oogen openen. Door zijri Adviesbureau beoordeelt het plannen, maakt in noodgevallen zelfs ontwerpen, opdat waar het oude valt, het nieuwe bet althans in schoonheid van verre nabij komt. Wij weten zeer wel al doet bet bitter leed dat er nog veel verdwijnen zal. dat .de voorgeslachten ons schonken en in schoonheid nimmer te evenaren zal zijn. Doch beter das mokkend zich terugtrekken is te pogen iets van de bekoring van het oude in de nieuwe dingen te leggen. Aan dit dubbele doel zal ook het nieuwe blad gewijd zijn. Moge het helpen bewaren wat de schat Is van gansch een volk! Moge het wegen wijzen voor nieuwe diogen in schoonheid als van ouds! Leiden. Febr. 192-1. 'L. KNAPPERT. •□••■■•■■••aa mi m "i«V-1 Het eefste nummer van den eersten jaargang van het maandblad Heemschut1924 V.' J -4WN De 'cover' van het eerste nummer van het tijdschrift Heemschut in 1924.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 8