Heemschut 5 Het Bloemendaal in Monnickendam. Heemschut voerde in 1933 met succes actie tegen de pogingen van het gemeentebestuur dit grachtje te dempen. Foto gemeente Waterland. gebeurde veel, wat Heemschut interesseerde. Wie een klacht aanbrengt wordt veroordeeld er een artikel over te schrijven, verlucht met foto's. Dit systeem werkt uitstekend. En het ontwikkelt tevoren onbekende literaire talen ten. ...Financieel is het blad steeds een zorg', meldt het Jaarverslag in 1932. (Afl. 6, p 51). En in menig jaarverslag lezen we voorts: '...het blad blijkt steeds in een behoefte te voorzien, de band te vormen tot de leden en tot de pers.' En dat is vandaag de dag niet anders. Heemschut is het medium, de schakel bij uitstek tussen de leden en het omvangrijke 'missiëwerk' van de Bond. Het aantal leden was in de beginjaren zeer laag. Het meinummer van 1929 maakt melding van 41 gewone leden, dat wil zeggen verenigin gen, 253 buitengewone leden (personen) en 33 donaterende gemeentebesturen, die gebruik maakten van het zogenaamde Adviesbureau, waarover later meer. In het eerste decennium zijn slechts lichte schommelingen in deze aantallen. Auteurs De toon van de auteurs in het blad was aller minst voorzichtig. De medewerkers gaven zelfs vol gas, waarvan de citaten in dit artikel getui gen. 'Het is hoogstmerkwaardig te zien wie in Nederland het zoo al aandurft een huis te bouwen. En dan te weten dat er een mooi ambacht bestaat dat architect heet. We moeten van dat rommeltje noodig eens een tentoon stelling houden. Niettemin blijven de Gemeentebesturen vrij om de bij hen inge diende wangedrochten "om advies" te zenden, wat in den regel beteekent: doen vervangen door een nieuw ontwerp' (secretaris A.A. Kok, dec. 1926). In september 1928: 'Er kwamen bouwplannen in, gezonden door velerlei Gemeentebesturen. Ontwerpen kan men ze niet noemen, want veelal zijn het zoodanige wangedrochten dat men van een ontwerp niet spreken kan.' Niet alleen Kok, die secretaris was vanl923 totl 946maar ook andere mede werkers schreven fel en vooral met een grote dosis humor. Bouwkundig gedrocht Bijna iedere aflevering begint met de rubriek 'WatHeemschut's aandacht had', vergelijkbaar met de huidige rubrieken Heemschut actief en Korte berichten. Hierin wordt een kort overzicht gegeven van verschillende ontwikke lingen, de samenwerking met andere stichtin gen, als de Stichting 'Menno van Coehoorn', die het maar druk had met het redden van oude vestingsteden (Willemstad, Purmerend, Enkhuizen, Doesburg enz). In het kader van de werkverschaffing werd in deze economisch slechte periode menige vesting aangepakt, vele wallen geslecht en grachten gedempt. Een prachtig voorbeeld betreft Monnickendam, waar de bouw van 'een bouwkundig gedrocht' in 1911 de aanleiding was tot de oprichting van de Bond Heemschut.2 In het decembernummer van 1933 wordt gemeld: 'Te Monnickendam blijkt men de schoonheid van 't oude lieve stadje niet te begrijpen,...' Men wil de gracht langs Bloemendaal en de Niesenoortsburgwal dempen. Heemschut protesteert, schrijft een brief (integraal afgedrukt) aan de Edelachtbare Heeren van het Gemeentebestuur met het advies en het verzoek de werkverschaffing in de vorm van demping om te zetten en in plaats daarvan de schoeiing te herstellen, rioolwerk zaamheden uit te voeren en 'boomen te doen planten', en 'een uitbreidingsplan met toebe- hooren te doen maken.' Met succes, want al in het februarinummer van 1934 lezen we: 'Op de mededeelingen is een merkwaardig vervolg. Door een adres (brief) van Heemschut en wellicht andere adressen kwam via de Provincie en den Minister de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg erbij te pas die mede het geval betreurde, doch raadde dan alleen maar de dwarsgracht prijs te geven. Aldus besloot de Raad. Toen kwam er echter een eenvoudige man die een adres schreef i n den toon van "aan de heeren gedupeerde (dit is juist geciteerd AMtC) staten alsdat mijn schuitje daar ligt aan dat steigertje en mijn vader had daar ook zijn schuitje en die zijn vader ook en wij hebben daar altijd gewoond en onze buren ook en het water is onze weg en dat is ons recht.' Nadien kwamen de Heeren van den Provincialen Waterstaat kijken en 't gaat niet door die grachtdemping.' Dankzij een klein aantal inwo ners, Heemschut en dit indrukwekkende schrij ven werden deze grachten behouden. Anderhalf advies per dag Heemschut hield zich bezig met het oude en het nieuwe. De vereniging had een Adviesbureau opgericht, dat bouwplannen van kleinere gemeenten beoordeelde. Dit deel van de Heemschutwerkzamheden mag gerust pionierswerk genoemd worden. Het bureau opereerde als een soort nationale welstands commissie - de provincies volgden dit voor beeld later op verzoek van de Overheid met eigen adviesbureaus. Voorzitter L. Knappert in het meinummer van 1926: 'Het makkelijkste deel onzer taak is nog ons streven om, waar het nieuwe komt, daaraan zo schoon mogelijk vorm te geven. Gij kent het werk van ons advies bureau, dat zich nog altijd uitbreidt en bij den bouw van huizen, scholen, winkels, fabrieken van goeden raad dient en dien raad ook menig maal opgevolgd ziet.' Tal van gemeentebesturen legden hun plannen voor aan het adviesbureau van Heemschut, '...het Adviesbureau heeft veel werk. Bouwplannen ter correctie kwamen in van tallooze gemeentebesturen. De gekste misluk kingen zijn erbij. Meestal worden de zaken met beleid in de juiste baan gevoerd' (febr. 1926). 'De inzenders zijn veelal van meening dat hun ontwerp wel mooi is om de eenvoudige reden dat zij het zelf gemaakt hebben. Ook zijn ze zeer bevreesd voor hoogere bouwkosten. Met eenige tact is echter heel wat te bereiken, temeer omdat het Adviesbureau als algemeene regel aanneemt niet meer aan het project te veranderen dan dringend noodzakelijk is' (jan. 1926). Het adviesbureau had het dus behoorlijk druk. In het Jaarverslag van 1930 (afl. 7/8,1931) schrijft secretaris A.A. Kok'Over velerlei werd advies uitgebracht: over boomen en boomgroe pen, over pompen en bruggetjes, over oude februari 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 7