Van blok aan het been tot motor van nieuwe ontwikkelingen? m Bert Franssen Belvedere-project wil dat cultuurhistorie opbloeit Nooit van het Belvedere-project* gehoord? Het zij u vergeven. Toch, als dit project uiteindelijk niet verzandt en de hoog gestemde ambities waargemaakt worden, dan kunnen de consequenties enorm zijn. Nederland zou er heel anders uit gaan zien zonder Belvedere-project, om het zo maar eens te zeggen. In de visie van Belvedere kan geen enkel gemeentebestuur het zich nog permitteren een nieuwbouwwijk uit de grond te stampen, zonder eerst grondige studie van de cultuurhistorische waarden van het betrokken gebied te hebben gemaakt. De cultuurhistorie mag in de belangenstrijd niet meer achteraan komen hobbelen. Belvedere-projectleider Frank Strolenberg: 'we kiezen voor een veel assertievere benadering.' m 2 Heemschut 5■0t> Het oude Fort St.Andries, in 1599 gebouwd ter verdediging tegen de Spanjaarden. Foto Dick Brouwers. Het beleid rond cultuurhistorie is over drie ministeries verdeeld (OC en W, VROM en Landbouw), maar er was tot voor kort geen behoorlijke afstemming. Het Belvedere-project heeft daaraan een einde gemaakt, ambtenaren brainstormen nu wekelijks dagenlang over een nieuw integraal landelijk beleid rond cultuur historische waarden. Om het geheugen op te frissen: de cultuurhistorie omvat bouwkundige, archeologische èn landschappelijke (historisch- geografische) waarden. Vooral de historisch- geografische aspecten waren vogelvrij verklaard, hadden geen behoorlijke bescherming, slechts een handjevol ambtenaren op Landbouw hield zich er beleidsmatig mee bezig. Projectleider van Belvedere is Frank Strolenberg, door een aantal oorzaken al de derde in deze functie. Hij legt uit hoe Belvedere ontstond en waarom pas nu. 'De drie disciplines van de cultuurhistorie waren lange tijd naar binnen gekeerd,' zegt hij. 'Ik ben zelf afkomstig van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek. En ik weet dat de archeologie pas de laatste jaren meer naar buiten kijkt, en nu ook in professio nele zin in gesprek is met wat oorspronkelijk gezien werd als 'de vijand', namelijk de bouwers. Tegelijk weten ook de ministeries elkaar steeds beter te vinden. De vorige minis ter van VROM De Boer was persoonlijk heel geïnteresseerd in cultuurhistorie. Je kunt ook zeggen dat de tijd rijp was voor beleidsverande ringen. Plannenmakers, die de zoveelste nieuw bouwwijk moeten bouwen, vragen zich af waar door hun nieuwe wijk zich nu eigenlijk van de andere kan onderscheiden. Bewoners zien het niet zo zitten om in een wijk te gaan wonen zonder gezicht, zonder identiteit. Er was dus ook een vraag ontstaan vanuit de maatschappij. Je ziet op een bepaald moment bewindslieden en beleidsambtenaren verschijnen die daar gevoelig voor zijn.' 'Het is de bedoeling dat de cultuurhistorie in de reeks van belangen die bij het beleid een rol spelen een veel prominentere plaats krijgt. Voorheen sloot ze de rij zo'n beetje, ze mocht óók nog even meedoen. Nu zeggen we: we kiezen voor een veel assertievere benadering, februari 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 4