rgmn STEENHANDEL MARTI EN MOL Bv GEBIKTE METSELSTEEN - DAKPANNEN - PLAVUIZEN WANDTEGELTJES - IJZERWERK - HEKWERK - ENZ. 33 Lange Voorhout Afgelopen najaar verscheen bij Waanders Uitgevers de uitgave 'Het Lange Voorbout monumenten, mensen en machtonder redactie van Thera Wijsenbeek-Olthuis in samenwerking met de Geschiedkundige Vereniging Die Haghe, ter viering van 750 jaar Den Haag. De presentatie vond plaats in een overvolle Kloosterkerk. Het eerste exemplaar zou worden aangeboden aan burgervader Deetman, ware het niet dat de stormbal die avond uithing en Deetman zich ergens op het duin in Scheveningen bevond. Het boek werd door Margaretha van Kleef, in de Kloosterkerk begra ven, 'uitgereikt' aan Deetmans vervanger. Magaretha 'memoreerde' het feit dat vroeger in haar tijd boeken aan de ketting lagen, terwijl deze mooie studie voor Jan en Alleman beschikbaar is. Welk een verandering. Vijf jaar werd aan deze uitputtende bewonersgeschiede nis gewerkt o.a. door een Werkgroep economi sche- en sociale geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam. Aan de hand van steeds terugkerende thema's als bewoners, bebouwing en sociaal en cultureel leven wordt de geschiedenis van het voorname Voorhout geschetst, van de boerenbevolking in de Middeleeuwen tot de kantoren en overheidsin stellingen die zich in deze eeuw aan de laan vestigden. Iedere eeuw vormt een nieuw hoofd stuk. De geschiedenis van de bewoners is in feite in twee groepen te verdelen: de machtheb bers enerzijds en de dienstbaren, afhankelijk van de hoge heren, anderzijds. De politiek blijft in iedere eeuw een belangrijk stempel drukken op deze geschiedenis. Dit werd het meest duidelijk na de opstand met Spanje. De nieuwe magistraten van de Republiek hadden al heel gauw vele gebouwen in beslag genomen en de oude machtshebbers verdwenen alras. Met elke wisseling van macht veranderde de samenstel ling van de elite, waarbij in deze kringen de familierelaties altijd een belangrijke rol speel den. Eigenlijk is het boek een soort Couperus vertelling, zij het dat de gegevens op archiefon derzoek berusten. Waarmee ik wil zeggen dat op deze manier archiefgegevens verwerkt als novellen lezen. Want deze lijvige pil is zeer geschikt om in stukjes en beetjes te lezen, zoals bijvoorbeeld alle bijzonderheden over het beroemde Hotel des Indes en haar bezoekers. Achterin bevindt zich, per huis, een lijst van bewoners, vanaf de Middeleeuwen tot nu. Zwolle, Waanders, 1998. 328 p. ISBN90 400 9244 3 Prijs f99,50. Bruggen In het driedelige overzichtswerk waarin de geschiedenis van de Nederlandse bruggenbouw belicht wordt, is begin november deel 2 verschenen. Bruggen in Nederland 1800-1940; Bruggen van beton, steen en hout' werd samen gesteld onder redactie vanj. Oosterhof, door A.A. van der Vlist, M.M. Bakker, W.J. Heijnen e.a. Bruggen van steen en hout vallen enigszins buiten het tijdskader van de serie. Niettemin worden deze toch in dit deel uitvoerig behan deld. Van de vroege Romeinse tijd tot 1940. Beschreven worden de verschillende soorten bruggen (bruggen bij kastelen en landgoede ren; over grachten, op het platteland enz.), de verschillende toepassingen en vormen. Voorbeelden worden gegeven en vele afbeel dingen getoond. Vanaf 1840 werd ijzer in de brugbouw toe gepast, hetgeen in deel 1 uitvoerig werd beschreven. Constructies van staal en beton kwamen in deze periode in ontwikkeling, hetgeen de basis legde voor ingrijpende veranderingen. Beton werd vanaf ca 1900 in de bruggenbouw toegepast. Een van de vroegste nog bestaande voorbeel den is het spoorwegviaduct in de Hofpleinlijn te Rotterdam. Vanaf 1927 werd het Rjjkswegenplan uitge voerd, waarmee de bruggenbouw in beton in een stroomversnelling raakte. Nieuw waren de boogbruggen, met hoog of laag gelegen rijvloer, die bij grotere overspanningen werden toegepast. Voorbeelden van de laatste ziet men in overvloed over het Twentekanaal in Overijssel. Deze bruggen werden overigens meestal gebouwd voordat het kanaal of de zijarm gegraven was. In 1992 werd de Nederlandse Bruggen Stichting opgericht. Inventarisaties, rapporten en type-indelingen werden opgesteld. Het zogenaamde Compendium Bruggen werd aangelegd. Dit alles diende uiteindelijk als basis voor deze lijvige trilogie, die in een lacune op het gebied van de bruggenbouw voorziet. Met uiterst veel zorg wordt de serie uitgeven door de Stichting Matrijs. Wij kijken uit naar deel 3, dat beweegbare bruggen zal behandelen. Utrecht, Matrijs, 1998. 440p. ISBN90 5345103 XPrijs f79,90. De prijs voor de hele serie is f239,50. Beeldkwaliteitsplan Tevens ontvingen wij 'Kwaliteit voor ogen; beeld kwaliteitsplan beschermd stadsgezicht Deventer' door M.A.C. Polman, Heemschut's nieuwe redacteur. Een beeldkwaliteitsplan is geen pasklaar ontwerp, maar een 'samenhangend pakket van intenties, aanbevelingen en richtlij nen voor het veilig stellen, creëren en/of verbe teren van beeldkwaliteit in het gebied dat hoort bij de aanwijzing tot Beschermd Stadsgezicht, aldus de Startnotitie Beeldkwaliteitsplan Beschermd Stadsgezicht 1996. Dus een plan dat aangepast wordt aan het schaalniveau van Deventer met aanbevelingen met het oog op toekomstige ontwerpen, inrichtings-, bouw-en restauratieplannen. Het boek bevat voorts hoofdstukken, voorzien van vele afbeeldingen, over de beeldkwaliteit van de binnenstad, uitgangspunten voor de openbare ruimte, nieuwbouw in het beschermd stadsgezicht, richtlijnen m.b.t. materiaal- en kleurgebruik en een 'handboek' straatmeubilair. Een uitgave van de Gemeente Deventer, 1998. Prijs f40,-. Postbus 60 1870 AB Schoorl - Tel. 072-5091707 GROOTHANDEL IN OUDE BOUWMATERIALEN IN- EN VERKOOP GEBRUIKTE STRAATSTENEN OPSLAG: Tel. 0224-215235 ZIJPERWEG 20 - INDUSTRIETERREIN LAGEDIJK SCHAGEN februari 1999 Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 35