Herstel Middeleeuwse wijk in Deventer bijna afgerond Henk Nieuwenhuis Leerlingen werken mee aan restauratie Bergkwartier De restauratie van de oudste stadswijk van Deventer, het middeleeuwse Bergkwartier, is bijna achter de rug. Dezer dagen werd begonnen met de restauratie van de laatste in het bezit van de NV Bergkwartier zijnde huisjes in deze wijk. Heemschut 31 Weliswaar is het predikaat 'middeleeuws' niet helemaal van toepassing op de drie pandjes omdat ze in de 18de en in't begin van de 19de eeuw werden aangepast aan hun bestemming als pakhuis, maar ze zijn karakteristiek en monumentaal genoeg om ze te behouden. De drie panden stonden tot voor kort nog als de enige rotte kiezen in een gaaf gebit langs de Roggestraat in Deventer. Eind dit jaar hoopt men klaar te zijn met de restauratie. Twee van de opgeknapte pakhuisjes worden dan ingericht en verhuurd als appartementen, het derde krijgt een bestemming als atelier. Het opknappen van het grotendeels tot krot woningen vervallen Bergkwartier begon in 1967 in de Bergstraat. De restauratie van de drie panden aan de Roggestraat is de laatste in de reeks van totaal 80 monumenten in het Bergkwartier die eigendom zijn van de gelijk namige NV. Het Bergkwartier is dus voor wat betreft de NV bijna af. Leerlingenbouwplaats De gemeente Deventer bezit 962 monumen ten, 490 staan er op de Rijkslijst, 472 panden zijn gemeentelijke monumenten. Directeur Even-Jan Eggink van de NV Bergkwartier zegt dat de kapconstructies van de pakhuizen al eerder werden hersteld, de restau ratie is dus minder gecompliceerd, het werk beperkt zich voornamelijk tot het 'inbouwen'. De restauratie van de drie huizen kost ongeveer 1,2 miljoen, met een onrendabele top van een half miljoen. 'Alle restauraties van ons zijn marginaal', aldus Eggink, 'het binnenhalen van de nodige en onontbeerlijke subsidies wordt steeds lastiger...' De NV doet overigens meer dan restaureren en De huisjes aan de Roggestraat te Deventer van NV Bergkwartier in restauratie. beheren van de oude panden in het Bergkwartier en elders in de historische binnenstad. 'We denken erover om ook panden in de Raambuurt (vrij jonge industriële monu menten) en 19de-eeuwse huisjes in de Bergpoortstraat aan te pakken', zegt Eggink. De restauratie van de laatste drie panden in de Roggestraat wordt uitgevoerd als leerlingen bouwplaats. Een leerlingenbouwplaats is een door de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf (SVB) erkend bouwwerk waar groepjes leerlin gen onder leiding van bekwame leermeesters timmer- en metselwerk uitvoeren. De primaire opleiding duurt twee jaar, waarbij theorie en praktijk elkaar afwisselen. In de ruim 30 jaar oude historie van de NV Bergkwartier is dit het eerste project, dat wordt uitgevoerd als leerlin genbouwplaats. Gebrek aan vaklieden Zo langzamerhand begint er gebrek te komen aan bouwvakkers die het restauratie-ambacht nog in de vingers hebben. Het herstel van de drie pakhuisjes is een karwei dat zich bij uitstek leent als leerplaats voor aankomende bouwvak kers. Volgens Eggink en SVB-kwaliteitsbe- heerder Alfons Woolderink werken de leerlingen graag op restauratie-objecten. 'De leerlingen worden begeleid door twee heel goede leer meesters. Dat moet ook wel, anders beginnen we er niet aan', meent Woolderink. Er zit voor de opdrachtgever nog een prettige kant aan zo'n leerlingenbouwplaats: het ministerie van Vrom subsidieert via de SVB de leerlingen bouwplaats. Een goede zaak, vindt ook Theo Smit van de afdeling Volkshuisvesti ng en Monumentenzorg van de gemeente Deventer. Hij ziet ook in de toekomst mogelijkheden voor leerlingbouwplaatsen bij het vele restaura tiewerk dat nog uitgevoerd moet worden in Deventer. Henk Nieuwenhuis is PR-medewerker Pleemschut Overijssel. februari 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 33