Rijksmonumenten in Zeeland 1850-1945 Gerard Baijens Jonge bouwkunst geselecteerd Het Monumenten Selectie Project (MSP) is in Zeeland afgerond met de uitgave van een boekje, waarin 90 van de ruim tweehonderd geselecteerde nieuwe rijksmonumenten worden besproken. Het boekje is geschreven door kunsthistoricus drs. B. Sens, die zowel bij de inventarisatie als bij de selectie betrokken is geweest. Aanvankelijk werden zo'n 5300 objecten en complexen en 48 gebieden geïnventariseerd. Na een eerste selectie bleven er nog tussen de 300 en 400 monumenten over, waaruit na strenge selectie 146 losse objecten (water torens, kerken en woningen) en 67 complexen (sluizen, verdedigingswerken, boerderijen en fabrieksgebouwen) overbleven. Daarnaast werd een aantal gebieden, o.a. in Middelburg en Goes voorgedragen als beschermd stadsge zicht. Van een aantal monumenten is het nog ondui delijk of ze als rijksmonument zullen worden erkend, maar vooruidopend op een gunstige beslissing door het Ministerie van OCW is het boekje, dat als afsluiting van het MSP in Zeeland wordt beschouwd, overhandigd aan J. C. t Hart, waarnemend directeur van de Rijksdisnst voor de Monumentenzorg. Landfront Toch is er nog een belangrijk punt dat de werk groep van de provincie Zeeland wil oplossen. Het gaat hierbij om het zogenaamde 'landfront' dat tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers op Walcheren is aangelegd. De provincie draagt het complex van bunkers, een tankgracht en tankversperringen graag voor als jong monument. Het gaat om objecten die in Het Wooldhuis aan de Boulevard van Vlissingen. Foto Ruben Oreel. de jongste geschiedenis een grote rol hebben gespeeld en die niet meer weg te denken zijn uit het landschap. Het landfront maakte destijds deel uit van de Atlantikwall, de Duitse verdedi gingsgordel die reikte van het noorden van Noorwegen tot aan de Frans-Spaanse grens en waarvan in het landschap nog min of meer gave restanten zijn terug te vinden. In de gemeente Veere worden plannen ontwikkeld om in het voormalige polderhuis te Westkapelle een museum in te richten dat gewijd zal zijn aan de rol die de Atlantikwall in de Tweede Wereldoorlog heeft gespeeld in de strijd om West Europa; met name tijdens de gevechten eind 1944 om de monding van de Westerschelde en het bezit van de Antwerpse haven. Een extra stimulans voor het behoud van tekens in het landschap die aan die strijd herinneren. Het boekje besteedt echter geen aandacht aan de Atlantikwall. De ruim 90 beschreven monumenten zijn voor zien van door Wim Helm geselecteerde foto's Eén van de besproken monumenten is het Wooldhuis op de Boulevard Evertsen te Vlissingen, dat nog onlangs dankzij het protest van velen, waaronder Heemschut kon worden behouden en inmiddels schitterend werd geres taureerd. Jonge bouwkunst gesellecteerd: Rijksmonumenten in Zeeland 1850-1945 door Beret Sens. Fotografie Wim Helm, uitgegeven door De Koperen Tuin, Centrum de Veste Goes, Prijs f 14,95. G. Baijens is PR-medewerker van Heemschut Zeeland 30 februari 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 32