Europese onderscheidingen i 'ffi s Voor restauraties Koppelpoort en Kasteel St. Gerlach Europa Nostra, de Europese federatie van monumenten organisaties, die in Den Haag zetelt, heeft een hoge onderscheiding - een medaille - toegekend voor de restauratie van de Koppelpoort in Amersfoort. Een diploma gaat naar de restauratie van Kasteel St.Gerlach in Houthem (Limburg). Jj] !ffi] lii m td S'qIï'q smèMmm Heemschut De Koppelpoort in Amersfoort na de restauratie. Het juryrapport bij de medaille spreekt van een uitmuntende en zeer voorzichtige restauratie van een indrukwekkend oriëntatiepunt in de stad. De Koppelpoort, een combinatie van een land- en waterpoort, werd gebouwd rond 1400 als onderdeel van een plan om de stad uit te breiden binnen een geheel nieuwe stadsmuur. Het oudste gedeelte was de waterpoort, inder tijd aan beide kanten met de stadsmuur verbon den door middel van bogen, waarover een voetpad liep. De landpoort werd later gebouwd toen de Eemhaven belangrijk werd en er behoefte kwam aan een verbinding over land. Hoewel de voornaamste functie van de Koppelpoort verdedigingswerk was werd hij ook gebruikt als huisvesting van brugwachters en deed hij dienst als vergaderplaats voor gilden. In de 19de eeuw werd de poort met sloop bedreigd, net als vele andere vestingwer ken. Een nationale protestactie in 1860 had als resultaat, dat de plannen gewijzigd werden en de Koppelpoort in 1885 werd gerestaureerd, een van de eerste restauratieprojecten in dit genre in Nederland. Een nieuwe restauratie werd in 1996 noodzake lijk. Bij deze restauratie is zoveel mogelijk het originele materiaal, zoals stenen en houtwerk, gebruikt en is zeldzame begroeiing gespaard. Zo bleef het schilderachtige karakter van het middeleeuwse bouwwerk behouden. Deze bijzondere wijze van restaureren geeft volgens de jury blijk van een goede filosofie t.a.v. monumentenzorg, ook door deze restauratie te gebruiken als startpunt van een onderhouds- programma, dat zich over een periode van jaren zal uitstrekken. In Europa zijn in totaal vier medailles en 23 diploma's toegekend voor restauraties. St.Gerlach Het diploma, dat naar Nederland ging, is dit keer toegekend voor het op initiatief van Heemschut gerestaureerde vervallen gebou wencomplex St.Gerlach te Houthem. Het werd op creatieve wijze weer tot leven gebracht door het met respect voor de oorspronkelijke gebou wen geschikt te maken voor gebruik als hotel en restaurant. Hierdoor werd een stabiele basis gelegd om de toekomst van het complex veilig te stellen. J.K. Het gerestaureerde Kasteel St.Gerlach bij Houthem/Valkenburg aan de Geul. februari 1999 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 31