Heemschut 23 Poldergezicht. bedreigingen. Zoals overal speelt ook hier het functieverlies van de oude boerderijen. Slechts enkele boerderijen zijn beschermd als rijks-, provinciaal- of gemeentelijk monument. Dat wil echter niet zeggen dat de overige boerde rijen zomaar gemist kunnen worden. Het is ook bier weer de optelsom van meer vooraan staande, opvallende exemplaren en meer bescheiden vormgegeven boerderijen die het karakter en de sfeer bepaalt. Blijven de boerde rijen zelf door restauratie en herbestemming gespaard dan loopt hun directe omgeving - het erf - wel gevaar. Zorgelijk wordt in het Actieplan Cultureel Erfgoed geconstateerd dat veel erfbeplantingen eerder op de Veluwe lijken thuis te horen dan in een veenweidene- derzetting in het Groene Hart. Het verdwijnen van oude houten bruggen en hekken zorgt voor verdere aantasting van het historische beeld. In de dorpskom wordt soms terugliggend ten opzichte van de oude rooilijn gebouwd en erbuiten worden openingen tussen boerderijen volgebouwd. Deze dichtslibbing naar de uitein den van het bebouwingslint toe maakt dat de kom en die uiteinden steeds meer op elkaar gaan lijken. Dichter op elkaar en steniger, de zaak vervlakt. Sluipend proces De aanleg van de provinciale weg veroorzaakte ook veel meer zwaar verkeer door het dorp heen en dit kostte Aarlanderveen zijn karakte ristieke valbrug tussen de Dorpsstraat en het Zuideinde. Er is in Aarlanderveen veelal geen sprake van grootscheepse aantasting en verwoesting in één keer, het gaat hier meer om een geleidelijk, sluipend proces dat evenwel op langere termijn niet minder rampzalig hoeft uit te pakken. Beschermingsmaatregelen Het gemeentebestuur van Alphen aan de Rijn gaf al in het bestemmingsplan uit 1992 aan, dat voor Aarlanderveen gestreefd moet worden naar behoud van bestaande ruimtelijke en cultuurhistorische kwaliteit(en). Het gevaar van stilstand, en daarmee achteruitgang, ligt dan op de loer. Op heel bescheiden schaal en nauw keurig omschreven zijn dan toch enkele woningbouwlocaties aangegeven. Hierbij wordt uitgegaan van bouwen in de verkave lingsrichting, zoveel mogelijk haaks op in plaats van evenwijdig aan de dijk. Dit om de openheid en het uitzicht op het omringend weideland schap zo min mogelijk geweld aan te doen. Er is ook nagedacht over het al dan niet aanvragen van de status beschermd dorpsgezicht. Vooralsnog vreest men hiertegen veel weerstand en als gevolg daarvan juist een averechts effect. Aarlanderveen probeert met zachte hand en in samenwerking met de eigen bewoners en de provincie via het al eerder aangestipte Actieplan Cultureel Erfgoed de zaken in goede banen te leiden. Voor het opstellen van het plan werd uitgegaan van de basisgedachte 'zoveel mogelijk voor èn door de bewoners.' De loop tijd van het plan is maar liefst 15 jaar en het beslaat alle elementen in dit gebied die van cultuurhistorisch belang mogen worden geacht. Het water, de dijken en wegen, de bebouwing, de beplanting, het straatmeubilair en zelfs het enige bushokje dat Aarlanderveen rijk is, zij alle krijgen de aandacht van het Actieplan. Bezoekers zullen in april kunnen vaststellen dat Aarlanderveen de moeite van het bezoek meer dan waard is. Of de gemeente Alphen aan den Rijn er in zal slagen met de gekozen aanpak van overleg, voorlichting en subsidiëring de beoogde bescherming tot stand te brengen zal de tijd ons leren. Met dank aan de gemeente Alphen aan den Rijn en de heer K. Schoonderwoerd. Bronnen: Actieplan Cultureel Erfgoed Aarlanderveen, november 1998, opgesteld door Bosch en Slabbers Tuin- en Landschapsarchitecten. Alphen aan den Rijn, bestemmingsplan Aarlanderveen, november 1992, opgesteld door adviesbureau RIBOl, Rotterdam. Rapportage Cultuurhistorische Hoofdstructuur Zuid Holland, Rijnstreek, juli 1997, opgesteld door de Provincie Zuid-Holland ism de RDMZ in Zeist. Drs.L.van der Meule is PR-mcdewerker Heemschut Zuid-Holland. Het oude Rechthuis in de Dorpsstraat. februari 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 25