Veenweidenederzetting Aarlanderveen Leo van der Meule Op zaterdag 17 en zondag 18 april richten de liefhebbers van monumenten hun schreden naar Alphen aan den Rijn. Doel van de excursie zal niet het oude centrum van deze gemeente zelf zijn maar een onderdeel van Alphens buitengebied: Aarlanderveen. Waren de Heemschut Open Monumentendagen tot nu toe sterk gericht op het beleven van de afzonderlijke gebouwen, het landelijk kleinood Aarlanderveen biedt een fraaie kans monumenten èn hun omgeving als samenhangend geheel te ervaren. 22 Heemschut De molenviergang in de Drooggemaakte Polder in Aarlanderveen. Foto's A.A. Dullé Ontstaansgeschiedenis Aarlanderveen, de naam zegt het al, is ontstaan door het vervenen, het ontwateren en daarmee het ontginnen van het metersdikke veenpakket dat omhoog liep vanaf de Oude Rijn en het riviertje de Aar. We bevinden ons hier in het Groene Hart en in het gebied van de zogeheten Cope-ontginningen. De Cope was een over eenkomst tussen de Graaf van Holland, veelal door bemiddeling van een plaatselijke macht hebber, en de ontginners die vanaf de hoger gelegen oeverwal naast de rivier over een bepaalde breedte het land mochten intrekken. Door sloten te graven werd het veen ontwaterd en verder geschikt gemaakt voor bebouwing van graan en andere gewassen. Door het onttrekken van water en door oxydatie klonk het veen betrekkelijk snel in en kwam het tenslotte lager te liggen dan het niveau van het buitenwater. In deze fase werd het noodzakelijk de landbouwgronden te bedijken en nog weer later het overtollige water uit te slaan door middel van ros- of windmolens. De ontginning in dit gebied vond allereerst plaats vanaf de Oude Rijn totdat de afstanden te groot werden en men min of meer evenwijdig aan de Oude Rijn een dijk aanlegde, met ontwateringssloot voor het erachter liggende hoge veen. Dat is in feite de oorsprong van het tegenwoordige Aarlanderveen. De ontgin ningsbasis langs de noordoever van de Oude Rijn heet tegenwoordig Aarlanderveen Rijnbuurt. Met zijn mooie oude boerderijen en doorzichten richting Aarlanderveen is dit gebied voor wie op de Oude Rijn vaart of erlangs fietst een lust voor het oog en als samenhangend geheel van respectabele leeftijd goed herkenbaar. Vanuit Aarlanderveen zelf is de hoge stroomrug in de verte dankzij zijn hogere ligging eveneens goed waarneembaar. Lintbebouwing In het dorp zelf werd van meet af aan aan beide zijden van de dijk gebouwd en om te voorkomen dat men hier met hetzelfde proces van inldin- king en bodemdaling te maken zou krijgen zag men hier af van vervening. Tegenwoordig is de hoge ligging van de lintbebouwing die het eigenlijke dorp Aarlanderveen vormt nog steeds zeer duidelijk zichtbaar. Daar waar men tussen de huizen en boerderijen door het land kan inkijken ziet en ervaart men heel direct het hoogteverschil. In de 16de en 17de eeuw werd de winning van turf als brandstof dermate belangrijk en winstgevend dat men grote delen van het nog aanwezige veenpakket verder afgroef zodat ten slotte grote veenplassen ontstonden. Molenviergang Bij stormachtig weer vormden de opgestuwde watermassa's een regelrechte bedreiging voor het dorp en er werd dan ook besloten de plassen weer droog te malen. Dat deed men eerst met een driegang in getrapte bemaling, maar een extra diep gelegen stuk (-5 meter N.A.P.) werd later met een vierde molen drooggemalen. Die laatstgebouwde molen loosde op de molen tocht van de ondermolen van de driegang. Zo ontstond de beroemde molenviergang van Aarlanderveen, de enige nog daadwerkelijk als bemalingssysteem werkende molenviergang ter wereld. Het dorpsbeeld en de bedreigingen Zijn in de weilanden door kavelbreedte, hoog teverschillen en richting van de ontginnings stroken de stadia van de wordingsgeschiedenis goed afleesbaar, ook het dorp zelf biedt nog genoeg aanknopingspunten waaruit die geschiedenis valt af te leiden. Allereerst zijn daar natuurlijk de boerderijen met soms nog hun traditionele erfbeplanting. In de dorpskom ontbreekt vrijwel volledig het groen en staan de huizen met hun gevels pal aan de straat. Hier bevindt zich ook de oudste kerk en de koren molen. Wie op oude kaarten de situatie eind vorige eeuw vergelijkt met de huidige ziet dat met name de provinciale weg dwars door het dorp een funeste uitwerking heeft op de bele ving van het dorp als geheel. Maar er zijn meer februari 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 24