Heemschut nieuws Jargon 18 Heemschut DRENTHE Reclame langs Drentse snel wegen succesvol bestreden Ongeveer een jaar geleden schreef Heemschut Drenthe alle elf Drentse gemeenten aan om hun aandacht te vragen voor de ontsie rende reclame langs de snelwegen. De actie kreeg de nodige publici teit en bleek weerklank te vinden bij de gemeenten. De gemeenten Emmen en Borger-Odoorn waren de eerste die de bermen van de grote doorgaande wegen gingen ontdoen van illegale reclame uitingen. Onlangs ontving Heemschut Drenthe een schrijven van de ge meente Hoogeveen. Men schreef daarin dat de brief van Heemschut voor de gemeente destijds aanlei ding was om op onderzoek uit te gaan. De gemeente ontdekte dat er maar liefst in 3 5 gevallen sprake was van illegale reclame. Vervol gens werden de rechthebbenden cq. de grondeigenaren gevraagd de borden op te ruimen. 'Met tevredenheid kunnen we vaststellen', schrijft de gemeente Hoogeveen aan Heemschut Drenthe, 'dat vrijwel alle borden zijn verwijderd en dat nog enkele situaties een oplossing vergen.' In het laatste geval ging het om borden waarvoor een vergunning blijkt te zijn afgegeven door een gemeente waarvan het betreffende grondgebied pas in 1998 bij de gemeente Hoogeveen is gekomen. Er kwam hier zelfs een kort geding voor aan te pas. Aan het eind van de brief doet de gemeente Heemschut de toezeg ging dat het niet bij een eenmalige actie zal blijven, maar dat men maandelijks wil laten controleren. GELDERLAND Boerderij Pancras Smit Lengel In november 1997 werd Heemschut getipt over de uitbrei ding van het industrieterrein 't Goor waaraan boerderij Pancras Smit, een 18de-eewse halvekruk- boerderij, ten offer zou kunnen vallen. De gemeente Bergh, eige naar van het pand, erkende de karakteristieke waarde en streefde behoud na middels verkoop aan een welwillende koper. Heemschut vond deze basisvoor behoud niet breed genoeg en heeft de gemeente verzocht het pand op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Deze stap en het posi tieve advies van het in opdracht van de gemeente verrichte bouw historisch onderzoek door het Gelders Genootschap leidden tot de beslissing van de gemeente Bergh het pand tot gemeentelijk, monument te verklaren. Proficiat voor alle betrokkenen. Verduidelijking Het Singel in Amsterdam wordt in het december-nummer van vorig jaar (pag. 25) de 'binnenste' gracht van de oude Middeleeuwse stad genoemd. Beter is te spreken van de gracht, die tot de Munttoren de Middeleeuwse stad afbakent. Heemschut Drenthe organiseert op 24 april excursie naar Rolde Op zaterdag 24 april organiseert Heemschut Drenthe een excursie naar Frederiksoord. De excursie begint om tien uur en duurt tot ongeveer half vier. U maakt die dag kennis met de interessante geschiedenis van de Maatschappij van Weldadigheid. In de 'kolonie' Frederiksoord ziet u hoe men aan het begin van de 19de eeuw vorm gaf aan de liefdadigheid en probeerde de sociale problemen op te lossen door mensen van de onderkant van de samenleving hier aan de rand van Drenthe de kans te geven een zelfstandig bestaan op te bouwen als boer. Tientallen piepklein koloniehuis jes herinneren nog aan die goede bedoelingen van anderhalve eeuw geleden. 's Ochtends zullen de deelnemers aan de excursie in de Koloniehof door heer^.J. Mensink, de direc teur van de Maatschappij van Weldadigheid, worden ontvan gen. Daarna worden het dorp en monumentale gebouwen van de Maatschappij in de wijde omge ving per bus bezocht. Onderweg wordt er een grote picknick geor ganiseerd! Aan het middenkatern werkten mee: Gerard Baijens (ZI), Bertus Boivin (Dr), Jan Derk Gerritsen (NH), Maarten Lemmens (U) en Honorine Citters. Ontsierende reclame langs de A28 in Drenthe. Foto Bert Vennik. „STAIRWAY PROMOTION! i TE HUUR LM BEDRUFSFtl (0528>-23jULj TE HUUR: oricinele ENGELSE DUBBELDEKKER eh OLDTIMERS TEL. GIETEN 163646 TEL. ASSEN 355016 De kosten van de excursie naar Frederiksoord bedragen f 30,00 (inclusief de picknick). U kunt zich tot 16 april opgeven bij het secretariaat van Heemschut Drenthe, Van der Feltzpark 7, 9401 HM Assen. Telefonisch aanmelden kan ook: (0592) 31 40 55. Uontvangt bij uw inschrijving extra i7iform.atie, zoals een uitgebreide routebeschrijving. In principe dient u uw eigen vervoer naar Frederiksoord te regelen. Eventueel kan ervoor vervoer vanaf NS-station Steenwijk gezorgd worden. Dit dient u meteen bij uw opgave aan te geven! Uitpad 'Uitpad, een nieuw woord met een nieuw gezichtspunt. Een nieuw middel om buiten plaatsen te behouden. Er is ergens een buitenplaats die gevaar loopt verkaveld te worden tot vele perceeltjes met nog meer huisjes, ieder met een hekje aan den weg of een bruggetje over de sloot. Nu zegt de weg-eigenaar - Rijk, Provincie, Gemeente - neen, vroeger was hier één huis, één buitenplaats met één uitpad en meer dan één uitpad aan deze weg kunnen we niet toestaan. Dan rust op dien grond wel geen bouwverbod, doch men kan er niet uit. Welk een verlichte uitvin ding, het uitpad. (Uit: Wat Heemschut's aandacht had, Heemschut, januari 1934). Uitpad, pad dat naar een openbare weg leidt; recht van uitpad, recht om van een uitgang of pad buiten zijn eigen grond gebruik te maken om op de openbare weg te komen. (Uit: Van Dale's Groot Woordenboek der Nederlandse Taal). februari 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 20