Heemschut actief Heemschut 17 NOORD-HOLLAND Geen proefboringen doen Jisp Zowel de gemeente Jisp als de oudheidkundige commissie hebben bij de Nederlandse Aardolie Maatschappij NAM) geprotesteerd tegen het voorne men van deze maatschappij proef boringen tot een diepte van 2200 meter te verrichten met een boor toren van 55 meter hoogte. Bij de ringdijk van de Wijde Wormer hoopt men onder het natuurge bied Wormer- en Jisperveld aardgas aan te treffen. De NAM doet dit op grond van de aardgas- en olieconcessie Middelie, die in 1969 is verleend. Heemschut spant zich niet alleen in om gebouwde monumenten te beschermen en te bewaren maar ook bedreigde land schappen. Het is om die reden, dat zij samen met andere organisaties als Natuurmonumenten, het Samenwerkingsorgaan Waterland, Landschap Waterland en Het Noord-Hollands Landschap, haar zorg uitspreekt over de aantasting, die deze activi teit betekent voor dit waardevolle laagveen- en veenweidegebied. Naar de mening van het Waterschap de Waterlanden is de relatie tussen het waterpeil en het grondgebruik hier dermate strin gent, dat elke verstoring nadelige gevolgen heeft zoals: verzakkin gen, inklinkingen, waterberging en dichtslibben. Dat dit dan ook zijn invloed heeft op dit waarde volle cultuurlandschap, dat boven dien nog onderdeel is van de Ecologische hoofdstructuur, moge duidelijk zijn. Frederikspark respecteren Haarlem Het college van B en W van Haarlem heeft de staatssecre taris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen gevraagd, het verzoek om het monumentale Frederikspark op de monumen tenlijst te plaatsen af te wijzen. Heemschut heeft dat verzoek santen met de Stichting tot Behoud Frederikspark bij de staatssecretaris in een brief van 2 juli 1998 ingediend. Zij deden dit omdat de voorgenomen bebou wing van dit monumentale park, onderdeel van de eeuwenoude Haarlemmerhout, een aantasting betekent van het historische karakter van dit door Zocher ontworpen park. Die vrees is des te meer gerechtvaardigd omdat het bouwplan een massaliteit laat zien, die driemaal zo groot is als de reeds aanwezige villabebouwing en ook in zijn uitwerking al bedui dend groter wordt dan het oorspronkelijk ingediende plan. Het villapark ligt in het beschermde stadsgezicht van Haarlem en er moet dus al het mogelijke aan gedaan worden de historisch-ruimtelijke signatuur van het park te behouden. In een brief aan de leden van de raadscommissie voor stedelijke ontwikkeling, dringt Heemschut er recentelijk op aan, het college van B en W te adviseren, de aanvraag bij de staatssecretaris om vergunning als bedoeld in art. 11 van de Monumentenwet 1988 op inhoudelijke en procedurele gronden af te wijzen. Dit alles conform het advies van de staats secretaris zelf en de monumenten- commissie van Haarlem. Inmiddels vindt ook een meerder heid in de Haarlemse gemeente raad, dat het Frederikspark monu ment moet worden. Haarlem probeert hotel door te drukken Haarlem De gemeente Haarlem is bij de indiening van de nieuwe plannen voor het bestemmings plan de Appelaar - de invulling van het Enschedé-terrein - nu al onderuit gehaald, niet door actie groepen, maar door de projectont wikkelaar ING Vastgoed. Nauwelijks zijn alle partijen na alle 'gerommel' over hetplan-Busquets (een rechtbank, een schouwburg, een hotel) met een schone lei begonnen of de gemeente wil toch weer een hotel doordrukken op die plek. De Catalaanse architect, die een plan ontwierp, dat in Baskenland niet zou misstaan, is na veel moeite - met name ook van Heemschut - naar huis gestuurd en een meer vertrouwenwekkend plan, dat er heel wat 'Hollandser' uitziet, zag het licht. Graag hadden verschillende partijen, waaronder Heemschut, de recht bank op een andere plek dan in de binnenstad gehad met alle parkeerproblemen van dien, maar het verstand heeft inzoverre geze gevierd, dat de schouwburg en het hotel eruit waren. Niettemin komt de gemeente nu weer met het onzalige idee toch maar een hotel ertussen te frommelen. We waren nu net zo blij, dat de geboden ruimte het Concertgebouw meer uitbreidingsmogelijkheden zou bieden zonder dat hotel. Maar we hoeven als Heemschut niet in het geweer te komen, want projectontwikkelaar ING Vastgoed zelf piekert er niet over dat door de gemeente gewenste hotel in zijn plan op te nemen. Afspraak was de oude schouwburg op het Wilsonsplein op te knappen en daar had ING Vastgoed zelfs 1 miljoen gulden voor over. Mocht de gemeente toch dat hotel willen doordrukken dan zou ING niet bijdragen aan die opknapbeurt. 'We moeten voorkomen, dat we op dat Appelaarterrein weer te veel willen en niet de oude fout maken te veel volume op die plek neer te zetten', aldus directeur G.Jautze van ING Vastgoed bij de onderte kening van de intentieverklaring mede door burgemeester Pop, die het niet kon laten nog even uit te halen naar de Raad van State, die volgens hem 'er door haar uitspraak tegen het oude plan blijk van gaf op de stoel van de politiek te gaan zitten.' Het schijnt toch moeilijk te zijn je verlies ook een keer zonder morren te dragen. Architect Hubertjan Henket, die recentelijk het Teylers-museum uitbreidde, is nu aangezocht een nieuw plan te ontwikkelen. ZEELAND Zuinig zijn Hulst Heemschut Zeeland werd (laat) geconfronteerd met het plan van de gemeente Hulst tot sloop van een tweetal villa's in de bebouwde kom van Hulst. Gezien de fase waarin het bouwplan verkeert vindt Heemschut het minder zinvol nu bezwaar aan te tekenen, maar betreurt de gang- van zaken. Het gaat om twee weliswaar niet voor het MIP gese lecteerde panden, maar ze zijn daarom niet minder markant en in hoge mate sfeerbepalend voor de (stedenbouwkundige) ontwikke lingen van Hulst uit het begin van deze eeuw. Het zijn immers niet alleen de grote geclassificeerde monumenten die de sfeer in een stad als Hulst bepalen. Heemschut verzoekt het gemeen tebestuur met klem bij een verdere ontwikkeling van de stad met grotere zorg om te gaan met de inmiddels schaarser wordende erfenis uit het verleden. UTRECHT Omgeving Forten de Gagel en Ruygenhoek niet bebossen Utrecht Sinds enige tijd circuleren in Utrecht en Maartensdijk plannen om de ongerepte omge ving rond de Utrechtse forten de Gagel en Ruygenhoek te bebos sen. Onder de naam Gagelbos zou het een bestemming krijgen als toeristisch natuurgebied. Daardoor zou dit unieke en gave cultuur- en natuurensemble van fortenlinie en vrij schootsveld veel van zijn historische aanbl ik verlie zen. Hiermee zou een belangrijk stuk zichtbaar militair verleden verdwijnen terwijl Utrecht nota bene bezig is de Nieuwe Hollandse Waterlinie op de Werelderfgoed- lijst te krijgen. Heemschut heeft dan ook via een bezwaarschrift zijn bedenkingen laten weten. Gelukkig bleek haar kritiek te worden gedeeld door onder meer de Commissie RO en Wonen van de Utrechtse gemeenteraad. Heemschut blijft alert op de uit komstvan het overleg. Inmiddels heeft B en W voorgesteld een kleiner bos te planten. Heemschut is hiermee nog niet tevreden en hoopt, dat verdere actie nog meer succes zal opleveren. februari 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 19