m ie 16 Heemschut h urfi- *>r Stadspolder met molen De Vlieger. De Broeksloot komt in oostelijke richting uit op een stuk groen, dat als oude stadspolder is ingericht. In de polder staat nog een oude boer derij, die is herbestemd tot Milieu Educatie Centrum. Naar het poldertje is tien jaar geleden ook de oude 17de-eeuwse molen De Vlieger verhuisd, die vroeger middenin Voor burg stond maar te veel door om zich heen grij pende nieuwbouw in zijn wiekenvlucht werd belemmerd. In het stadspolderlandschap komt de molen weer prachtig tot zijn recht. Essesteijn In de meeste recente grote woonwijk Essesteijn kreeg de ruimtelijke inrichting erg veel aan dacht. De woningen zijn omringd door talrijke openbare groenvoorzieningen en alle wonin gen hebben een tuin aan de achterzijde, behalve de hoogbouw in het midden van de nieuwe wijk. Bij de renovatie van oude woongebieden wordt ook veel rekening gehouden met de groenvoor ziening. Oude pleintjes worden groen of als dat niet kan met kleurig mobiel groen in bakken heringericht. Het Graaf Florisplein is er een voorbeeld van. Zo wordt Voorburg ondanks zijn hoge woon- dichtheid zo leefbaar en aantrekkelijk mogelijk gehouden. De Nederlandsche stads- en dorpsbeschrijver, uitg. H.A. Banse, Stilsteeg Amsterdam, 1793. De groene structuur van Voorburg is ontstaan vanuit dit soort parken met als hoofdstructuur het park Vreugd en Rust en het nieuwe park 't Loo. In die parken en in de directe nabijheid stonden de lusthoven, die Voorburg zijn bij zondere karakter geven, we noemden er al een paar. Aan het groene Oosteinde met zijn prach tige villa's woonde in de vorige eeuw prinses Marianne, de dochter van Koning Willem. I. Blauwe longen Water vormt als blauwe long een belangrijk tweede element in de stedelijke omgeving van Voorburg. Het eigenlijke dorp ontstond langs de Vliet rond de 13de-eeuwse Oude Kerk met langs de Herenstraat, een oude duinwal, een rijkdom aan historische bebouwing, waarvan Huize Swaensteijn, thans raadhuis, wel het bekendste is. Het dorp werd reeds in 1971 tot beschermd dorpsgezicht verklaard. Het oude dorp wordt aan de 19de eeuwse rand ervan afgesloten door de romantische oude Broeksloot, die van west naar oost door het stadje meandert. Langs de sloot stonden vroeger veel boerderijen waarvan er nog een enkele over is. De Broeksloot verbreedt zich bij het begin van Park 't Loo en het Boerenbos tot een fraaie waterpartij, vanwaar een mooi zicht op het nieuwe Voorburg wordt geboden. Fraaie villa op hoek Oosteinde/Prins Albertlaan. februari 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 18