februari 1999 Heemschut 15 het aangename gevoel te vertoeven in een historische omgeving binnen een weldadig ruimtelijk verband. De fraai gestoffeerde Herenstraat met zijn rijkdom aan historische gevels mondt in het Westen uit in historische buitenplaatsen als Huize Hofwijck, gesticht door de dichter-staatsman Constantijn Huygens en de buitenplaatsen Middenburg met de over- tuin Sonnenburgh en in het oosten in het prachtige Vreugd en Rust, waar de staatsman Groen van Prinsterer resideerde. Alle drie buitens zijn rijksmonument. Langs de Vliet staan boven dien diverse fraaie herenhuizen met veel groen. Behalve deze groene long van buitenplaatsen met rijk geschakeerd historisch groen, die de stad van west naar oost een groen aanzicht geeft bezit Voorburg in noord-zuidelijke richting een groene long van een paar kilometer, die is aangelegd in de beginjaren '60 en een paar jaar geleden is gerenoveerd: Park 't Loo. Verstening met mate Ribberink formuleert het groenbeleid fijnzin nig als hij zegt, dat bij elk bouwplan de mate van verstening en het areaal aan groen nauw keurig tegen elkaar worden afgewogen. Oude industrie-en instituutsterreinen langs de Vliet worden zo gesaneerd, dat de woning bouw, die ervoor in de plaats komt niet meer 'steen' in beslag neemt dan in de oude situatie en een groenere aankleding krijgt. Als straks het Doveninstituut Effatha langs de Vliet in zijn geheel wordt verplaatst naar het na burige Zoetermeer krijgen de twee oude buitens Hoekenburg en Arentsburgh een nieuwe pas sende bestemming en mogen de nieuwe appar tementsgebouwen niet meer ruimte beslaan dan de twee buitens plus de overige af te breken onderwijsgebouwen. De rest van het oude Effatha-terrein met zijn fraaie bomen blijft groen. Ook het in aanbouw zijnde wooncom plex Bleijenburg op de plaats van een oud industrieterrein, komt ruim in het groen te liggen. Dubbel ruimtegebruik: Sijtwende Voorburg springt heel zorgvuldig om met zijn ruimte en waar mogelijk wordt die ruimte zelfs dubbel gebruikt. Even voor de grens tussen Voorburg en Leid- schendam ligt al jarenlang het tracé voor de Noordelijke Randweg, die straks Rijksweg 44 met de A4 en de nieuwbouwlocatie Leidschen- veen gaat verbinden. Voorburg heeft altijd erg aangehikt tegen deze verkeersweg op zijn grondgebied, het stadje wordt immers ook al doorsneden door de drukke Utrechtse Baan. De gemeente heeft jarenlang de aanleg van de nieuwe verkeersweg met succes tegengehouden en heeft uiteindelijk ingestemd onder de voor waarde, dat de weg voor het grootste deel wordt overkapt. Monumentenstad Voorburg is een monumentenstad bij uit stek. Het bezit 39 rijksmonumenten en 157 gemeentelijke. De recente monumenten inventarisatie zal het aantal Rijksmonu menten waarschijnlijk brengen op 55. Voorgedragen voor de Rijkslijst zijn o.m. de buitenplaatsen Eentwijk, Arentsburgh en Hoekenburg, de parken Middenburg met Koetshuis en Sonnenburgh, het Juliana Bernahardpark met Boerenbos en zitbank, het fraaie Jugendstil-pand van de voor malige wijnhandel aan Herenstraat 167, de oude begraafplaats aan de Parkweg met poort en voortuin, de gietijzeren ophaal bruggen over de Vliet, het sociale woning- bouw-coinplex aan de Loolaan/hoek Nieuwstraat, de tuinkoepel achter de St. Martinuskerk en het Jugendstil-hek om de bevrijdingsboom in de Herenstraat. Het oude dorp werd in 1971 aangewezen als beschermd dorpsgezicht en Voorburg heeft zijn monumentenverordening nog in 1991 vernieuwd. Voorburg put zijn restau- ratiegelden uit het provinciaal uitvoerings programma omdat het nog geen 100 rijks monumenten bezit. Onlangs is de restauratie van de Oude Kerk begonnen (kosten 1.2 miljoen). Voorburg bezit ook veel jonge monumen ten o.m. van de Voorburgse architect Van der Kloot Meyburg, een leerling van Jan Wils. Zijn huis De Burcht aan de Parkweg met zijn bakstenen kubistische vormen wordt waarschijnlijk gemeentelijk monument. Ter weerszijden van het tracé worden in het nieuwbouwplan Sijtwende binnenkort liefst 700 bijzondere woningen gebouwd, volgens een ontwerp van stedenbouwkundige Ashok Bhalotra en op het dak van de verkeersweg er vlak langs komt een nieuwe groene long. Zo combineert Voorburg opnieuw op unieke wijze uitbreiding van het woonareaal met een forse uitbreiding van zijn groen. Romeinse nederzetting In het bidboek voor de prijsvraag geeft de gemeente een boeiend overzicht van zijn groenbeleid. Voorburg is al heel oud en ontstond als Romeinse nederzetting onder de naam Forum Hadriani langs het Rijn-Schiekanaal - beter bekend als de Vliet - dat door veldheer Corbulo werd aan gelegd als verbinding tussen de Rijn en de Schie. Vanuit deze nederzetting bestuurden de Romeinen de Kanninefaten. Op de plaats ervan liggen nu op het terrein van Effatha de buitens Arentsburgh en Hoekenburg, ingebed in oude historische parken. Het park Vreugd en Kust aan het Oosteinde.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 17