Oud joods schooltje te Borne gesloopt H. Reijnders In juni 1994 meldde de regionale pers dat het Ontwerp Plan voor Oud Borne klaar was. Er stond o.a. in dat Oud Borne een aantal karakteristieke panden telde, waaronder de Oude Kerk, de Doopsgezinde kerk, de Meijerhof, de synagoge en het voormalige Joodse schooltje. Dat Joodse schooltje, gebouwd ca. 1870, verkeerde in slechte staat, maar samen met de synagoge, de leraarswoning en het het badhuis vormde het een tastbare herinnering aan de Joodse gemeenschap in Borne. Volgens de krant was Borne de enige gemeente in Nederland die nog de complete bebouwing van zo'n Joodse gemeenschap had. februari 1999 Heemschut 9 Het inmiddels gesloopte schooltje. Begin oktober werd het schooltje gesloopt, nadat de eigenaar een sloopvergunning had aangevraagd. De gang van zaken rondom deze sloop mag hopelijk niet exemplarisch zijn voor de wijze waarop met slopen en sloopvergunnin gen in Nederland wordt omgesprongen. Wat is het geval? In het Ontwerpplan voor Oud Borne werd gesteld dat het schooltje één van de weinige bouwvallige waardevolle panden was, dat nog gerestaureerd diende te worden. Het gesloopte pand viel onder het beschermde dorpsgezicht en werd beeldbepalend genoemd voor de dorpskern, wat een grote verantwoordelijkheid bij het gemeentebestuur legt. Dat was dan ook de reden dat de monumentencommissie werd ingeschakeld om advies te geven. Eén van de commissieleden stelde daarom een rapport op over het schooltje, waaraan het volgende is ontleend. Het is een pand van cultuurhistorische waarde als gebouw van de Joodse cultuur. De vormge ving, met 'Moors' aandoend pleisterwerk boven gietijzeren ramen is bijzonder. In vorm en maat is er geen vergelijk. Het pand vormt, samen met belendende panden een noodzake lijk te behouden overgang tussen nieuwbouw en historische bebouwing. De Joodse school is op de plankaart èn het bestemmingsplan Oud Borne aangemerkt als beeldbepalend, waarvoor tesamen met de bestaande Rijksmonumenten en beeldondersteunende panden een speciale juridische regeling wordt ontwikkeld. In de Besluitenlijst Bestemmingsplan Oud Borne worden de Rijksmonumenten, inclusief de in het Monumenten Selectie Project genoemde panden, de beeldbepalende en beel dondersteunende panden onder één noemer van beschermwaardig ondergebracht. Commissieleden belanghebbend De eigenaar van het schooltje, een aannemer, vroeg een sloopvergunning aan en liet een ontwerp maken voor een nieuw te bouwen woning ter plaatse. De architect ontwierp een woning opgebouwd uit oude materialen en kozijnen die deden denken aan die van het oude schooltje. Zowel de eigenaar-aannemer, alsook de arcitect hebben zitting in de monumenten commissie, evenals de wethouder die de monu mentenzorg in portefeuille heeft (allen dus belanghebbenden). Toch werd op grond van achterwege blijven van bezwaarschriften (dat kun je niet maken in zo'n kleine gemeenschap!), de sloop al gereali seerd. De krant meldde dat de wethouder meent dat: 'Er geen enkele aanleiding voor de eigenaar was (lid van de monumentencommissie) om nog te wachten met slopen'. Wrange bijkomstigheid daarbij is, dat ongeveer gelijktijdig met de sloop van het Joodse school tje, elders in Borne een tentoonstelling wordt gehouden met als onderwerp de Historie van de Joodse gemeenschap in Borne Dr. H. Reijnders is lid van de Provinciale Commissie Heemschut. Overijssel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 11