8 Heemschut februari 1999 Getekende impressie van plan Flash Gordon: 6 woontorens op een parkeergarage, waarvoor het monumentale Weeshuis moet wijken. De plattegrond geeft aan wat voor beslag het Flas Gordon plan op de fijnmazige binnenstad van Nijmegen legt. Monumentenwet uit te maken wat een correcte handelwijze is. Door de afbraak van het voor malig R.K. Weeshuis op de Hessenberg, dat door de rechterlijke uitspraak een belangrijke stap dichterbij gekomen is, zal het laatste relict van de in de middeleeuwen zo rijke kloostercul tuur in het betreffende stadsdeel uitgewist worden. In de plaats van het burchtachtige gebouw, met haar grillig gevormde bouwmassa, hooggelegen in de helling van de Hessenberg, met haar gewelfde kelders en opgaand muur werk uit middeleeuwse kloostermoppen komt een grootschalige invulling van een onder grondse parkeergarage met daar bovenop een zestal luxe flats. De 17de-eeuwse poortomlijs ting met de door Sim.on Bosboom gebeeld houwde figuren van staande en knielende wees kinderen, met de wapens van de eerste regenten en dat van de stad in top moet haar oorspronke lijke functie prijsgeven en wordt, in stukken afgevoerd, aan de rand van het terrein 'als een plakplaatje' ergens tussengefrunnikt. Voorwaar een roemloos einde. De gebeeldhouwde deuromlijsting uit 1638, met de beelden van een weesjongen en een weesmeisje. Foto W.J.Pantus. Erger dan de afbraak van alweer een monument in de aan beschermenswaardige bebouwing zo arme Nijmeegse binnenstad is misschien nog wel dat door deze rechterlijke uitspraak de positie van rijksmonumenten in het algemeen nog verder uitgehold wordt. Het vonnis houdt immers in dat een gemeente die zelf eigenaar van een rijksmonument is, in feite daarmee mag doen wat haar goeddunkt - tot en met algehele sloop toe. En dat kan toch nooit de bedoeling van de wet zijn geweest. Die blijkt nu immers niet meer dan een papieren tijger. De Bond Heemschut gaat, samen met de overige bezwaarmakers, tegen deze uitspraak van de arrondissementsrechtbank in beroep bij de Raad van State. En dan is er ook nog een beroepsprocedure tegen een bestemmingsplan wijziging, omdat er behalve van de sloop van een rijksmonument ook nog sprake is van de aantasting van een Beschermd Stadsgezicht. Tot zo lang is er dus nog alle hoop op een goed einde. Dr. W.J. Pcmtus is kunsthistoricus en werkzaam aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 10