Voor al Uw Leiwerken Cf 'Zr VAN LIEROP nieuw, reparatie- en onderhoudswerken ook Eternit en shingles- daken door geheel Nederland Leidekkersbedrijf Maurix VOF Bolewarderweg 2, Tjerkwerd (Fr.) Tel.: (0515) 572030 De Terpen 3, IJlst Tel.: (0515) 532523 HOUTWORM-B0KT0RBESTRIJDING ZWAMSANERING OP HOUT EN MUREN POLYMEER-CHEMISCH HERSTEL VAN INGER0TTE BALKEINDEN Bronkhorst metaaldakgroep Heemschut 7 Hiem blijven uiteindelijk alleen het IJsselmeer en de Waddenzee over. In deze notitie gaat Hus Hiem nog uit van een gemiddelde capaciteit van 350 watt per windmolen. Uitgaande van dit vermogen spie gelt zij het schrikbeeld voor van een honderd kilometer lang lint van windmolens langs de Friese kust. Het uiterste, één groot vierkant park, zou een oppervlak beslaan van ongeveer 55 km2. De techniek heeft dit visioen inmiddels achter haald. De capaciteit van een windmolen is groter geworden. Een nieuw schrikbeeld is hiervoor in de plaats gekomen: de mogelijke masthoogte is in die tijd verdubbeld! Waddenzee De provincie Friesland zit voor een deel op de zelfde lijn als Hus Hiem. Evenals Hus Hiem zet zij vraagtekens bij de bouw van nog meer windmolens in het landelijk gebied. Samen met de provincie Noord-Holland wordt een plan voorbereid om aan beide zijden van de Afsluit dijk een groot windmolenpark te realiseren. Van uit welstandsoogpunt lijkt dit wenselijk. Hier door kan een bouwstop afgekondigd worden voor windmolens op het Friese platteland. Het laatste woord is over dit plan nog niet gezegd: het is in strijd met de internationale afspraken over het behoud van de Waddenzee. Vanaf een groot deel van de Waddenzee zal het park zichtbaar zijn. Een lange rij windmolens langs de kust is natuurlijk ook funest voor de vogels. Eemsmond Ook de andere Nederlandse kustprovincies hebben elk een deel van de capaciteitsgroei toegewezen gekregen. In Nederland waait de wind overwegend uit het zuidwesten. De provincie Groningen hoeft hierdoor slechts 50 megawatt van de totale capaciteitsgroei voor haar rekening te nemen. Door de ingebruik name van het windmolenpark Eemsmond heeft Groningen deze groei in één keer gehaald. Desondanks wordt er op provinciaal niveau nagedacht over de toekomstige ontwikkelingen rond windenergie. Grootschalige windparken worden slechts toegestaan op de terreinen rond de beide Eemsmondhavens: Eemshaven en Delfzijl. Er ligt het voorstel solitaire molens volledig te verbieden. Kleinschalige lijnopstel- lingen, met een maximum hoogte van 40 meter, zullen slechts onder specifieke voorwaarden toegestaan worden. Heemschut volgt de ontwikkelingen op de voet. Heemschut Groningen is niet tegen windturbi nes op zichzelf maar is wel tegen spreiding er van. Van geval tot geval moet bekeken worden waar het landschap een windmolenpark kan verdragen, aldus secretaris PietReijenga. Heemschut Friesland volgt in grote lijnen het standpunt van Hus Hiem: zeker geen sprei ding en niet hoger dan 25 meter. Geconcen treerd langs de Afsluitdijk bijvoorbeeld zou een lange rij molens, per strekdam 2 tot 3wel kunnen. De provincie Noord-Holland heeft ook een nieuw plaatsingsbeleid op de rol staan. Evenals Groningen en Friesland wil Noord-Holland de bouw van solitaire molens gaan verbieden. De ontwikkeling van windenergie heeft een snellere vlucht genomen dan menigeen kon voorzien. De discussie hierover ligt vrij gevoe lig. Windmolens zijn een milieuvriendelijk alternatief voor conventionele energiecentra les, dus is het moeilijk om er tegen te zijn. Toch is het raadzaam om de nadelen niet zomaar onder tafel te vegen. De maatvoering van de toekomstige generatie windmolens staat in geen verhouding meer met het omringende platteland. Windmolenparken hebben zo'n omvang gekregen dat er in Nederland nauwe lijks nog ruimte voor is. Of we zouden moeten accepteren dat een groot deel van de kust er door gedomineerd wordt. Dit laatste moeten we in ieder geval zien te vermijden. Math Berken is geograaf te Raalte. Heemschut staat ook op het Internet zoals u in de twee vorige nummers heeft kunnen lezen. Ook voor artikelen wordt steeds meer van dit medium gebruikgemaakt. Dit artikel is vooreen groot deel met behulp van Internet geschreven. Ik heb onder meer gebruik gemaakt van de sites van de Waddenvereniging, de Provincie Groningen, het Ministerie van Economische Zaken en EDON. Al meer dan 37 jaar specialisten in..F Vakkundige uitvoering/SVO-gediplomeerd/NVO-garantie Verkoop van IT0X* en ITOXAN» produkten M W Bel voor vrijblijvende inspekties, adviezen en offertes... Impregneerbedrijven B.V. Alphen a/d Rijn Liempde (N.Br.) Heerhugowaard Echt (L) (0172) 433 514 I (0411) 632 647 I (072) 574 18 56 I (0475) 488 378 2 0 5 5 6 *p9' 69' rt0\.©'0, Vraag vrijblijvend offerte en inlichtingen voor heel Nederland. noordlaren (Gr.) Gebr. Bronkhorst bv Lageweg 41 9479 PA Noordlaren (Gr.) Tel. (050) 40 91 455 (4 lijnen) Fax (050) 40 92 581 Postbus 150 9470 AD Zuidlaren (Dr.) augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 9