Dijksynagoge te Sliedrecht gered van slopershamer Advertorial augustus 1998 Heemschut om van dit restant een bron van inspiratie te maken voor het nieuwbouw-ensemble van koopwoningen, luxe-appartementen en woon zorg-eenheden, dat de naam 'Maasstaete' zal dragen. De gemeente Mook en Middelaar en de eigenaar, aannemer en projectontwikkelaar Berghege uit Oss, besloten een prijsvraag uit te schrijven. Het ontwerp van architect Wim Woensdregt van architectenbureau A+D+P uit Deventer sprak de jury het meest aan. Met name de nadrukkelijke oriëntatie op de Maas onderscheidde diens ontwerp van die van de andere deelnemers. Inspiratie en pragmatisme Woensdregts filosofie is dat het concept van een bouwproject eenvoudig en helder moet zijn. De praktische invulling hiervan levert volgens hem al genoeg problemen op en vereist zoveel inventiviteit dat het resultaat 'vanzelf verrassend wordt. Woensdregt wil zich uitdrukkelijk niet tot de een of andere stijl bekennen, want daardoor sluit je jezelf alleen maar af van originele oplossingen. Het hele bouwproces moet volgens hem een samenspel zijn van rationaliteit en intuïtie. Inspiratie put hij uit de werkwijze van gepassioneerde prag matische bouwers als Berlage en Wright. Hoe vertaalt dit alles zich nu in 'Maasstaete'? Duidelijk is dat in het ontwerp het uitzicht een prominente rol speelt. De woningen die reeds gebouwd zijn, hebben inderdaad iets van brug wachterhuisjes. Uitgangspunt bij dit project was voor Woensdregt het streven naar 'open heid'. Voor het oude schoolgebouw is een bij zondere oplossing bedacht. Als een 'reuzen-la' wordt de nieuwbouw met een kleine tussen ruimte tussen de overgebleven zijgevels 'geschoven'. Omdat de nieuwbouw 5 lagen telt, terwijl de ramen van de oude gevels aan de 3 oorspronkelijke etages refereren, en de tussen ruimte naar de hoeken spits toeloopt, zal het uit zicht aan de zij- en voorkant heel apart worden. Maasstaete moet eind 1999 gereed zijn. Dan zal duidelijk zijn of de wensen van het gemeente bestuur, de projectontwikkelaar en de architect geleid hebben tot een geheel waarvan gezegd kan worden dat cultuurbehoud en cultuur schepping samengaan. Mij staat op dit moment nog te weinig voor ogen hoe de nieuwbouw en het oude gedeelte één geheel gaan vormen. Het handhaven van het originele Maria Inunaculata- beeld in de oude gevel en het gedeeltelijk in de nieuwbouw terugplaatsen van de glas-in-lood- ramen, plus het gebruik van ankers en bolders als tuinornament mogen dan wel een directe verwijzing zijn naar het verleden, maar brengen op zichzelf nog geen dialoog tussen heden en verleden tot stand. Een belangrijke verbinden de component zal de parkachtige aankleding, naar een ontwerp van het bureau 'DS Landschaps architecten moeten zijn. Als de realisatie van Maasstaete beantwoordt aan de verwachtingen die het ontwerp wekt, kan de Mookse oplossing voor de nijpende leegstandsproblematiek een inspirerend voorbeeld voor velen worden. Drs. F. Hovens is PR-medewerker Heemschut Limburg De dijkverzwaringen aan de Rivierdijk in Sliedrecht bedreigden een uit 1845 daterende dijksynagoge. Er werden al vanaf 1920 geen diensten in deze unieke synagoge meer gehou den en na de laatste wereldoorlog was er totaal geen sprake meer van het joodse leven in Sliedrecht. Het is des te meer een bijzonder heid dat bij toeval een aantal initiatiefnemers van de voorgenomen sloop vernam en onmid dellijk in actie kwam om dit te voorkomen. Toen dat lot onafwendbaar bleek, vatte men een alternatief plan op en men wist een aantal overheden en ondernemers in de regio te enthousiasmeren om de dijksynagoge dan maar te verplaatsen. Omdat de werkzaamheden aan de dijk reeds een aanvang hadden genomen, restte nog zeer weinig tijd Een demontage in kleine onderdelen en een herbouw met de uitkomende materialen zou veel van de uitstra ling en het unieke karakter teniet doen. Het gebouw is zeer sober en nauwelijks geornamen teerd. De uniciteit zit hem met name in de massaliteit van het 150 jaar oude metselwerk in gele ijsselsteentjes. Het gebouw bestaat uit een bovenhuis en een onderverdieping. De kapcon structie was deerlijk verweerd, de houten balklaag van de tussenvloer en het houten tongewel f verkeerden nog in redelijke staat. Restauratieaannemer Koninklijke Woudenberg uit Am ei de maakte in korte tijd een plan van aanpak om de muurdelen in zo groot mogelijke afmetingen te demonteren en per dieplader af te voeren en op te slaan op het bedrijfsterrein in Ameide. Hiertoe werden de muren in een stijf stalen korset ingeklemd en vervolgens los gezaagd. In totaal 11 muurele menten werd het totale gebouw uiteengeno men en afgevoerd. De elementen variëren in gewicht van 8 tot 20 ton. De eerste elementen van de beide topgevels zijn er inmiddels op deze manier uit gehesen en afgelopen week is de gehele dijksynagoge verdwenen. De Stichting Dijksynagoge die inmiddels is opgericht krijgt 50 meter verderop een nieuw terrein ter beschikking om over 2 jaar, als de dijkverzwaringen achter de rug zijn, het unieke stukje cultureel erfgoed in exact dezelfde staat te herbouwen. D. G. Hoekmeijer is medewerker van Koninklijke Woudenberg te Ameide Muurdelen worden gedemonteerd en tijdelijk opgeslagen. Foto Studio tachtig, Sliedrecht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 7