Heemschut NOG Persprijs voor Bas Blokker en Marcel van Silfhout Jaap Kamerling De Heemschut NOG Persprijs - 10.000 gulden - wordt dit jaar gedeeld en is toegekend aan de journalisten Bas Blokker van NRC Handelsblad en Marcel van Silfhout van het Utrechts Nieuwsblad. Bas Blokker ontvangt de prijs voor het artikel 'De kruimelstad' in NRC Handelsblad van 28 juni 1997. Het artikel geeft een onthullende analyse over het verknoeien en verkruimelen van de openbare ruimte in een kwetsbare stad als Amsterdam, (zijn winnende artikel staat op pag. 28). Marcel van Silfhout ontvangt zijn deel van de prijs voor zijn artikel in het Utrechts Nieuwsblad van 8 november 1997 'Worstelen met de Hollandse Waterlinie' over de strijd om het behoud van de Nieuwe Hollandse Waterlinie. 2 Heemschut augustus 1998 De prijs werd op 1 juli uitgereikt in het Utrechtse Paushuize door de Gedeputeerde voor Monumentenzorg in Utrecht mr.D.H.Kok. Blokker signaleert in zijn artikel, dat het gebied binnen de Amsterdamse ringweg niet veel kleiner is als dat binnen de périferique van Parijs maar in de Franse hoofdstad wonen op hetzelfde oppervlak zes keer zo veel mensen. De winnaars v.l.n.r. Bas Blokker en Marcel van Silfhout. Foto Bert Franssen. Waar is Amsterdam zo vol van en waar krijgen de mensen er het ondanks het flinke aantal vier kante meters per inwoner zo benauwd van? De oorzaak: de privatisering en vercommercialise ring van de openbare ruimte. Je struikelt over de reclameborden en wipkippen, hobbelpaar den en uitstallingen. Van Silfhout signaleert in zijn winnende artikel, dat het met de befaamde 'Stelling van Amsterdam' wel goed zit: die staat op de Werelderfgoedlijst. Maar met de nominatie van de (Nieuwe) Hollandse Waterlinie wil het niet erg vlotten. De linie, die nog in WOU werd gebruikt, is een uniek militair waterbouwkundig systeem, zoals je dat verder nergens in de wereld aantreft. Zij bestaat uit 46 forten en ruim 600 militaire en waterbouwkundige objecten zoals inundatievelden en kazematten. De provincie ondersteunt het behoud van de linie nog onvol doende. Heemschut-bestuurder mevr.drs.I. Günther heette de vele genodigden welkom in het Paushuize. Vooral het behoud van de Nieuwe Hollandse Waterlinie sprak haar als voorzitter van de Stichting tot behoud van de Stelling van Amsterdam zeer aan. Zij hoopte op even krach tige inzet van Utrecht voor deze linie als Noord-Holland dat doet voor de Stelling.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 4