Jargon 40 restauraties uitvoerig beschreven en is het jaarverslag dit jaar voor zien van vele kleurenfoto's. De Vereniging boekte dit jaar een tekort van een miljoen. De subsi diesituatie blijft onzeker, desal niettemin gaat de Vereniging voortvarend door, mede dankzij legaten en schenkingen. De uitge breide bijdrage is dit maal gewijd aan de architect Sybold van Ravesteyn (1889-1983) en diens woonhuis (1932/33) aan de Prins Hendricklaan 112 te Utrecht, dat de Vereniging in 1996 verwierf. Adres: Herengracht 284,1016 BX Amsterdam. Tel. (020) 62 497 55. Oude pastorieboerderijen Al van voor de Reformatie tot ca. 1850 woonden de pastoors en later dominees in de Groningse dorpen op pastorieboerderijen, de zoge heten wemen. De meeste zelfstan dige kerkgemeenten in de provin cie hebben een weem gehad(weem wedeme gewijde heem). Als boer kon de geestelijke zijn karige kerksalaris nog wat aanvullen. Dominee werkte op het land en stond te hooien, een heel gewoon gezicht. Na 1850 verdwenen de pastorie-boerderijen, de geestelij ken leefden voortaan in pastorie woonhuizen en boerden niet meer. Over de vroegere wemen in Groningen is een aardig boek verschenen: "t Weemhoes. Het verhaal van de oude Groninger pastorieboerderijen.' Het rijk geïllustreerde werkje is bij de auteur te bestellen door 30,00 over te maken op gironummer 835861 ten name van E. Westra, Acacialaan 56 te Groningen. Steden herleven Los in dit nummer van Heemschut treft de lezer een activiteitenkalen der aan onder het motto 'Steden herleven'. De kalender staat in het kader van een cultuurtoeristische campagne van ANWB, de VW's en het Nationaal Bureau voor Toerisme (AVN). Cultuurliefhebbers kunnen hun hart ophalen aan kunstmarkten, stadswandelingen exposities in onze historische steden. Jaarverslag Stadsherstel Amsterdam Het Jaarverslag 1997 van de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel N. V. bevat het verslag van de directie (tevens volkshuis- vestingsverslag). Het was een druk jaar waarin de woningcartotheek officieel in gebruik werd genomen, op basis waarvan de meerjarenbe grotingvoor noodzakelijk onder houd kon worden opgesteld. De subsidieverlaging ook voor restau- Nieuwe Looiersstraat 25 wordt gerestaureerd. Gronings Historisch Jaarboek 1997 De opvolger van de Groningse Volksalmanak. In deze editie on dermeer artikelen over De Weer, een recent herstelde wierde onder Stedum, en een overzicht van alle in 1997 verschenen uitgaven op het gebied van de Groninger geschiedenis. Informatie: Vereniging Stad Lande, Post bus 41122, 9701 CC Groningen. rerende instellingen, vastgesteld in de nieuwe Brrm, kwam hard aan. Desondanks kan Stadsherstel terug zien op een bevredigend jaar en zal het restauratievolume in 1998 zich rond de 10 miljoen bewegen. Adres: Amstelveld, 10,1017 JD Amsterdam.. Tel. (020) 52 000 60. Vervolg exposities van pag. 23 De Architecten Cie, opgericht door Pi de Bmyn, Carel Weber, en Jan Dirk Peereboom Voller, t/m 30-8 in het Nederlands Architectuur Instituut te Rotterdam. 700jaar Stein aan de IJssel; t/m 13- 9 in Kasteeltoren IJsselstein aan het Kronenburgplantsoen 9 te IJsselstein. Van Blokhuis tot Stadskantoor, over heidsgebouwen te Leeuwarden te bezichtigen in kader Monument van de Maand tussen 5 en 27 september op de zaterdag en zondagmiddagen en twee vrijdag avonden. O.m. kanselarij en stad huis. Tel.058-2122451. Een vredesmonument na tachtig Tijdschrift Stad Lande In nr. 2 van het Tijdschrift Stad en Lande o.a. een uitstapje naar Groningen en het Westerkwartier in 1836, de geschiedenis van scheepswerf Wolthuis in Sappemeer en het verhaal achter de drie beelden van Bemltf, Sint Maarten enAgricola, die sinds 1940 de westgevel van de Martinitoren in Groningen sieren. Informatie: Vereniging Stad Lande, tel. 050-599 2000. jaar oorlog, tot 6-9 in het Koninklijk Paleis aan de Dam te Amsterdam. Jos Klijnen. Meester van de situatie, Limburgse stedenbouwkundige en architect; tot 13-9 in hetThermen- museum/Vitruvianum, Corioval- lumstraat 9 te Heerlen, (dus niet in het stadhuis van Heerlen, zoals in het juni-nummer stond). Foto 's Groninger lintdorp Kielwindeweer; t/m 11-10 in Veen koloniaal Museum te Veendam. De vrede van Munster; over invloed vrede op het leven in een generali teitsland. Tot 1-11 inMuseum- klooster Ter Apel. Tevens fiets route langs sporen verdedigings werken. Het vee van de bouwboer rond 1870; leven en werken op Groningse bouwboerderij. Tot 1-11 in Museumboerderij Welgelegen te Leens. Kerkepad Onderdendam. Na Heemschut heeft nu ook NEMO, de vereniging van vrije wandelaars, mede namens LAW, het landelijke samen werkingsverband van wandel- organisaties, een protestbrief geschreven naar B en W van Bedum over het kerkepad tussen Onderdendam en Onderwierum. Het hele kerkepad vanaf de Achterweg in Onderdendam tot de begraafplaats van de voormalige kerk te Onderwierum was altijd openbaar en voor iedereen toegankelijk. Deze toegankelijkheid van het oude kerkepad wordt sinds een jaar belemmerd door een inwoner/eigenaar, die wandelaars van zijn grond wil weren en overweegt een groot hekwerk te plaatsen. Het wordt dan onmogelijk het oude kerkepad te betreden. Voor het hek zal het bestemmingsplan gewijzigd moeten worden. Het gemeentebestuur heeft de verlening van de bouwvergunning voor het hek opgeschort om de kwestie, die veel onrust in Onderdendam veroorzaakt, beter te kunnen afwegen. NEMO vraagt B en W van Bedum het oude kerkepad te herstellen. Zij vindt dat er de laatste tientallen jaren op het platteland al teveel rustige onverharde wandel- mogelijkheden teloor zijn gegaan, mede door de ruilverkavelingen. Sheddak (eng. shed: afdak). Zaagdak, opeenvolgende reeks parallelle daken met twee dakvlakken onder verschillende hellingen. De steilste vlakken zijn op het noorden gericht en van glas voorzien. Vooral gebruikt om goede verlichting te krijgen in industriehallen. Bron: Bouwkun dige termen, Haslinghuis-Janse. Het Nationaal Restauratie Centrum in Amsterdam geeft een cursus 'bouwstijlen herkennen' op 7 en 14 oktober. Info 020-6237791. Kosten 395 gulden. zaagdak Heemschut augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 42