Heemschut 39 andere handen kwam. Ruim 375 jaar was het in bezit van de familie Van Westerholt, die het tussen 1964 en 1981 aan Natuurmonumenten schonk. Daarna is het grondig gerestaureerd en gedeeltelijk voor bewoning geschikt gemaakt. Bovendien werd in opdracht van Natuurmonumenten het (huis-) archief van Hackfort volledig geïnventariseerd, waarna deze studie geschreven kon worden. Door verschillende auteurs wordt de geschiedenis van de bewoners, huis, parken landgoed beschre ven. Vooral de verhalen over de laatste man op Hackfort, Arend van Westerholt spreken tot de verbeelding, alhoewel ze soms bijna voyeuristisch zijn. Hij woonde er samen met zijn onge trouwde zusters en schuwde iedere vorm van vernieuwing. De uitgave van een boek was overigens een wens van de langstlevende zuster, via een legaat mogelijk gemaakt. De verantwoordelijkheid voor dit wetenschappelijke standaardwerk lag in handen van het Rijksarchief Gelderland in samenwerking met Natuurmonumenten. Utrecht, Matrijs, 1998. 256p. ISBN 90 5345121 9. Prijs f59,95. Oldenzaal en Rolduc Stichting Publicaties Middel eeuwse Kunst Clavis gaf dit jaar twee uitgebreide studies uit, te weten deel 17'De St. Plechehnus- kerk te Oldenzaal, vorm geschiedenis en betekenis' door II.J. Lenferink, die op dit onderzoek promoveerde aan de Universiteit van Leiden. De geschiedenis van deze stifts- kerk wordt vanuit drie kanten benaderd, historisch, stilistisch en iconologisch. De oorsprong van het ontwerp moet gezocht worden in het huidige Niedersachsen en Westfalen. Deel 18 heeft als onderwerp:'Die Abteikirche von Klosteirathdoor K.G. Hardering. Het boek, in de Duitse taal, handelt over de bouw geschiedenis van de abdijkerk van Rolduc tussen het begin van de 12 de en de 13 de eeuw. Tevens wordt de nodige aandacht geschonken aan de omvangrijke restauraties (o.a. door Pietre Ouypers) en de beschilderingen van Matthias Goebbels. Beide boeken zijn rechtstreeks te bestellen bij Clavis: Postbus 1521, 3500 BM Utrecht of via de boek handel. ISBN en prijzen zijn 'Plechelmus', ISBN90 7561605 8, prijsf75,-en 'Rolduc'', ISBN 907561606 6, prijs f69,50. H.J. Jesse Aan mijn aandacht ontsnapt en zeker vermeldenswaard in Heemschut's boekenrubriek is de monografie over leven en werk van Jesse, een architect die vooral bouwde in Katwijk, Oegstgeest en Leiden. 'H.J. Jesse; architect 1860- 1943' werd samengesteld door Joyce Hoogeveen-Brink en verscheen ter gelegenheid van een drietal tentoonstellingen. Het oeuvre van Jesse is heel omvangrijk en bevat, behalve de bekende Hervormde Kerk van Katwijk uit 1884, kerken, villa's, scholen, winkel panden, raadhuizen, landhuizen en arbeiderswoningen. Het archief bevindt zich in het Nederlands Architectuur Instituut. Aanvankelijk werkte Jesse in de Hollandse-renaissance stijl, later ontwierp hij in diverse stijlen, waaronder Jugendstil en het rationalisme. Het mooie gebruik van baksteen wordt het best geïllustreerd aan de hand van zijn eigen woonhuis De Keet aan de Rijnsburgerweg in Leiden. Langs deze straat werd menig woonhuis door Jesse ontworpen. Het tekstgedeelte bevat slechts een selectie uit het veelzijdig werk van de architect, wiens werk overi gens veelvuldig gekopieerd werd. Achter in de uitgave is een 'werkenlijst' opgenomen daterend uit 1978, die helaas niet geveri fieerd werd. Het boek bevat veel beeldmateriaal van projecten en bouwtekeningen en zal zeker bijdragen tot meer waardering en beter behoud van de ontwerpen en gebouwen vanjesse. Rotterdam, NAi Uitgevers, 1997. 80p. ISBN 90 5662 029 5. Prijs f45,-. Jaarverslag Rijksdienst Een deel het jaarverslag van de Rijksdienst is in de vorm van een interview met directeur Asselbergs gegoten. Bereikte resultaten en toekomstperspectieven krijgen daarmee een zeer positieve en verwachtingsvolle toon. In de trant van 'we laten het belang van de omgevingszorg (anno 1997 de nieuwe term voor monumenten zorg) zien en gaan ervoor'. In ieder geval is het jaarverslag op deze manier geen gortdroge kost meer. In 1997 vierde de Rijksdienst haar 50-jarig bestaan. Dit gouden jubi leum vormde de aanzet tot een Monumentenzorg nieuwe stijl, markering voor een omslag in de monumentenzorg: het monument kan niet langer los gezien worden van zijn omgeving. De bescherming van ons cultureel erfgoed moet een nieuwe inhoud krijgen. Daarom steken wij momenteel veel energie in het verbreden en verdiepen van het monumentenbeleid in ons land, aldus Asselbergs. Deze monumentenzorg nieuwe stijl ving aan met een symposium in het Architectuurinstituut en de presentatie van het Jaarboek Monumentenzorg 'In dienst van het verledenwaarin verschillende aspecten van de dienst worden beschreven en uit welk geschiede nisoverzicht blijkt, dat het monu mentale in een bredere samen hang gezien moet worden. Omgevingszorg en objectzorg kunnen elkaar niet missen. Een modern centraal kennisinstituut speelt daarbij een belangrijke rol, van waaruit een voorbeeldfunctie moet uitgaan. Een instituut met een begeleidende en facilitaire taakstelling, maar ook met een normerende en corrigerende. De samenwerking met de verschil lende overheden en regionale monumentenorganisaties zal nog meer aandacht krijgen. Er wordt driftig geëxperimenteerd met steunpunten in verschillende provincies, waarin ook het parti culier initiatief een belangrijker rol toebedeeld heeft gekregen. De steunpunten kunnen kleinere gemeenten ondersteuning bieden op velerlei terrei n. Het experi ment Monumentenhuis Limburg ziet er kansrijk uit, vindt Asselbergs. In 1997 werd de nieuwe Brrm 1997 (Besluit rijkssubsidie restau ratie monumenten) van kracht, waarin enkele zaken fundamenteel zijn veranderd. De belangrijkste wijziging is de subsidieverlaging met 10% van alle categorieën monumenten mede om de restau ratieachterstand versneld weg te werken. Bovendien is er een andere verdeling van bevoegdhe den waarbij de provincies weer een nadrukkelijker rol spelen. Planmatig, meerjarig onderhoud zijn de sleutelwoorden, evenals een goede bestemming, herbe stemming en gezonde exploitatie, kortom een marktgerichte monu mentenzorg. Het moet lukken de achterstanden in te lopen en tot een normale werkvoorraad te komen. In 1997 was er een extra impuls van 50 miljoen voor urgente restauraties, waarbij uiteindelijk 92 verzoeken werden ingewilligd. In het verslag worden voorts restauraties en activiteiten toege licht. Voor het brede terrein van de monumentenzorg verstrekt de rijksdienst ook informatie via de website in ontwikkeling ■www.monumentenzorg.nl Adres: Postbus 1001, 3700 BA Zeist. Tel (030) 69 83 211. Overige jaarverslagen De Stichting Nationaal Restauratie fonds blikt met tevredenheid terug op 1997. Het fonds groeide en de financieringsmogelijkheden en het werkterrein zijn verder uitgebreid. De financieringsportefeuille steeg met 21 tot 310 miljoen gulden! Het eigen vermogen - het Revolving Fund - steeg tot 100 miljoen gulden; een mijlpaal. 11 miljoen werd aangewend voor extra restauraties. Het Restauratie fonds ziet de toekomst rooskleurig en hoopt vurig op extra middelen opdat het zich optimaal kan blijven inzetten voor het behoud van het nationale monumentale erfgoed. Adi~es: Postbus 15,3870 DA Hoevelaken. Tel (033) 25 39 439. In het jaarverslag 1997 van de Vereniging Hendrick de Keyser is veel aandacht voor de vijf nieuwe aanwinsten en de voltooiing van twee grote intensieve restauraties, te weten het ons welbekende huis De Onbeschaamde in Dordrecht en de zetel van de Vereniging Huize van Brienen. Zoals gebrui kelijk worden de aanwinsten en augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 41