Boreelkazerne Deventer wordt studio van Jan des Bouvrie r Henk Nieuwenhuis De dit jaar precies anderhalve eeuw oude Boreelkazerne in Deventer gaat een nieuwe toekomst tegemoet. Sinds de bezuinigingen en reorganisaties bij Defensie er een paar jaar geleden toe leidden dat de oude kazerne werd ontruimd, heeft de gemeente Deventer naarstig gezocht naar een nieuwe en zinvolle bestemming van het voormalige militaire complex. Dat viel helemaal niet mee, want er daagden weliswaar genoeg liefhebbers op die een of andere kunstzinnige invulling hadden bedacht, maar, zoals wethouder van onder meer cultuur en monumentenzorg Rita Bos enige tijd geleden al opmerkte, het waren allemaal suggesties die een hoop geld zouden kosten, maar die verder niets opbrachten. De voorstel len lagen bijna allemaal in de atelier- of muse umsfeer. Inmiddels ziet het er naar uit dat zich ook echt serieuze gegadigden hebben gemeld voor de oude Boreel. Zo wil binnenhuisarchitect en meubelontwerper Jan des Bouvrie een studio vestigen in een deel van de kazerne. Verder bestaan er plannen om er een megabioscoop met zes zalen en een vernieuwd speelgoed- en blikmuseum in onder te brengen. De plannen waren nog maar amper bekend toen zich een nieuw probleem aandiende: een zich kunstenaars noemende groep jongelieden kraakte het lege kazernegebouw en het is nog maar de vraag of ze er snel uit te krijgen zijn. Aan het interieur kunnen de krakers overigens weinig vernielen, want dat is in de loop der jaren al zo vaak aangepast aan verschillende nieuwe bestemmingen en zo dikwijls verbouwd dat zelfs een blind paard er weinig schade meer in kan aanrichten. Dragonders De gemeente Deventer wilde de kazerne eerst aan de Bagijnenstraat bouwen, maar het Ministerie van Oorlog gaf de voorkeur aan een andere locatie aan de Houtmarkt. Daar, waar voorheen het oude Varkensbolwerk had gelegen, verrees het complex in 1849. De bouwsom was 211.635,32 V2. In die dagen lette men nog op een halve cent, hoewel de bouwkosten toch nog dertig mille hoger uitvie len dan was begroot. Dankzij een subsidie van dertigduizend gulden werd de begroting toch nog sluitend. De kazerne kreeg drie verdiepin gen, in een U-vorm gebouwd. Architect was B. Looman, die zijn werk kennelijk zo goed deed dat hij na voltooiing van het gebouw een bonus van honderd gulden kreeg. De kazerne dankt zijn naam aan generaal- majoorjAr. Boreel, sinds 1839 de opperbevel hebber van de Divisie Kavallerie te Velde. In de kazerne kon een regiment dragonders plus een regiment infanterie worden ondergebracht. De infanterie ruimde een paar jaar later het veld, de kazerne werd toen uitsluitend bewoond door het paardenvolk, zoals de volksmond de dragonders noemde. De soldaten brachten veel vertier in de stad, vooral de horeca profiteerde van hun aanwezigheid. De dragonders of huzaren gaven tot 1940 extra kleur aan het stadsbeeld. In dat jaar lag er overi gens nog maar een halfregiment huzaren in de Boreelkazerne, het andere halfregiment was gelegerd in Amersfoort. Na de oorlog ruimden de paarden het veld voor de Shermantanks en was het gedaan met de romantiek van de bereden artilleristen. De gemeente Deventer heeft het gebouw, op dit moment nog eigendom van Domeinen, vanwege zijn karakteristieke architectuur die zo kenmerkend is voor de kazernebouw in die 19de-eeuwse jaren, op de gemeentelijke monu mentenlijst gezet. Er loopt ook een procedure om de oude kazerne op de rijkslijst te plaatsen. Henk Nieuwenhuis, PR-medewerker Heemschut Overijssel. 38 Heemschut augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 40