Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate Moment voor monument Het 25-jarig bestaan van de Federatie Monumentenwacht Nederland werd dit jaar gevierd en die viering werd extra kracht bij gezet doordat 1998 werd uitgeroe pen tot het Jaar van het Onderhoud. Heemschut besteedde daaraan ruimschoots aandacht in het vorige nummer. Ter gelegenheid van dit jubileum gaf de Monumenten- wacht een boek uit, dat de liefde voor monumenten aanwakkert, aldus J.J.L.M. Janssen, voorzitter van de Federatie in het voor woord. De noodzaak van doelma tig, dus preventief onderhoud wordt nog steeds onderschat. Monumenten verdienen het om (beter) onderhouden te worden, de Monumentenwacht draagt daartoe bij, maar de bezitter van monumenten kan zelf ook onder houd plegen. De publicatie is bedoeld voor met name eigenaren en beheerders van woonhuismo- nurnenten. 'Monumenten onderhou den.gids voor uw monument' werd samengesteld onder redactie van Klaas Boeder, Peter van den Hoek, Jan Jongbloed e.a. en geschreven door ervaren monumentenwach ters. Onwetendheid, nonchalance en ondeskundig ingrijpen zijn de grootste boosdoeners. Het boek geeft dan ook naast een beetje geschiedenis de basisprincipes van sober en doelmatig onderhoud. Het handelt voorts over construc ties, daken, technische installaties, materialen, oorzaken (vocht) en voorkomen van gebreken. Ook worden de financiële consequen ties van doelmatig onderhoud gegeven. Flet boek is rijk geïllus treerd met foto's en (bouwkun dige) tekeningen. Flet bevat tot slot een verklarende woordenlijst en een aantal nuttige adressen. Dit boek dient iedere monumenteneigenaar en monu mentenliefhebber in zijn bezit te hebben en regelmatig te raadple gen. Het boek is te bestellen bij de Stichting Federatie Monumentenwacht Nederland, fax (033)47 90 769) ofte bestellen bij de boekhandel. Utrecht, Matrijs, 1998. 112 p. ISBN90 5345129 3. Prijs f24,50. Veerdiensten Zolang er mensen zijn, zullen ze zich verplaatsen. Michiel de Visser schreef een aardig boekje met al s titel 'Het veer keert weertwaalf verkenningstochten over historische veerdiensten. Overzetveren zijn onmisbare schakels in het water rijke Nederland en vormen cruciale verbindingen in de geschiedenis. Ze waren inzet van locale heersers en speelden een belangrijke rol in het handelsver keer. De inleiding beschrijft het belang van het veer in de afgelo pen eeuwen. Moderne ontwikke lingen maakten menig veer over bodig. Dankzij de Vereniging Vrienden van Voetveren is een aantal voetveren weer terug in de vaart genomen. In het boekje worden 12 fietstochten beschre ven waarbij men afhankelijk is van een veer. Behalve de route bevat ten de beschrijvingen vele anekdo tes uit de betreffende omgeving. Amsterdam, Buijten ér Shipperheijn, 1998.128p. ISBN 90 6064 951 6. Prijs f29,90. Langeveer De Historische Vereniging Hardinxveld-Giessendam gaf een publicatie (no. 3 3) uit over 'Het Langeveer; een opgeschoven post in de Mei-wede'. Door de dijkverzwa ringswerkzaamheden zal het 100- jarige veer een grote verandering ondergaan, een reden om de histo rie ervan op te tekenen. Het boekje werd samengesteld door W. de Leeuwerk en bevat vele anek dotes en afbeeldingen. Secretariaat: Buitendams 77, 33 71 BB Hardinxveld-Giessendam,. Tel. (0184)61 45 63. Historisch boerderijonderzoek De Stichting Historisch Boerderij Onderzoek is een nieuwe reeks gestart, die jaarlijks zal verschij nen. Behalve het jaarverslag bevat de uitgave een aantal bijdragen over verschillende aspecten van het werkterrein van de stichting. Het oogmerk is om de in het jaar verslag opgenomen wetenschap pelijke, thematische bijdragen, beter onder de aandacht te brengen. De uitgave 1998 handelt over 'Het land van Kessel; landschap, landbouwgeschiedenis, boerderijen. De publicaties zijn te bestellen bij de SHBO. Adres: Postbus 649, 6800 AP Arnhem. Tel (026) 35 76 222. Fax (026) 35 76 231. Per abonnement zijn de deeltjes f12,50, losse nummers f 17,50 exclusief verzendkosten. Jaarboek Amstelodamum Uit het Jaarboek Amstelodamum 1996 een aantal interessante bijdragen. Allereerst een bewer king van een doctoraalscriptie van en door drs. D. Eeken over 'Het kantoorgebouw van verzekerings maatschappij de 'Utrecht' aan het Damrak'; een ontwerp van de architecten A.J. Kropholler en J.F. Staal. Een gebouw uit 1905, dat met zijn imposante afmeting in die tijd absoluut niet in het Amsterdamse gevelbeeld paste. Behalve de geschiedenis van het gebouw en de beschrijving van het decoratieve beeldhouwwerk van J. Mendes da Costa, wordt ook de geschiedenis van het (levens-) verzekeringswezen beschreven. De voltooiing van de IJtunnel in 1968 maakte een einde aan een jarenlang slepende kwestie: een vaste oeververbinding tussen Amsterdam en Amsterdam- Noord. Louis Schoewert beschrijft in zijn bijdrage de planontwikke ling voor de IJ-tunnel, die een einde moest maken aan de veer en pont misères. Tot slot schreef Goos van 'tHull een overzicht over de ontwikkelingen rondom en de vele pogingen de Jan Roodenpoorts- toren op de Torensluis aan het Singel te herbouwen. 'Alle gege vens voor de bovenbouw zijn minutieus bekend.Afinaken die klus eindigt Van 'tHull. Negenentachtigste Jaarbouw van het Genootschap Amstelodamum, Amsterdam 1997. Ledenadministratie en verkoop F.H. Amende, Am,stel 59, 1018 EJ Amsterdam. Tel 62 34 080. Stedelijke elite Bij NAi-uitgevers verscheen dit voorjaar 'Particuliere plannen; denk beelden en initiatieven van de Rotterdamse elite voor de volks woningbouw en de stedebouw 1860-1950' door Len de Klerk. Met de opkomst van Rotterdam als haven- en handelsstad ontstond een nieuwe stedelijke elite van reders, cargadoors, industriëlen, zakenlui en bankiers. Verbonden door gezamenlijke idealen, fami liebanden en zakelijke belangen en gedreven door een maatschappe lijk plichtsbesef, vormden ze lang zamerhand een netwerk dat steeds meer invloed kreeg op het maat schappelijke leven in de stad. In het boek worden notabelen beschreven uit de families Mees, Hudig, Nolst Trenité, Dutilh, Van Ravesteéjn, Van der Mandele en Van der Leeuwdie ijverden voor verbetering van de stad en de woonsituatie. Hun vooruitstre vende activiteiten leidden tot de oprichting van woningbouwver enigingen en het stichten van tuin dorpen als Vreewijk en Zuidwijk, het Feyenoordstadion, Diergaarde Blijdorp en het Beursgebouw. Wat waren de drijfveren? De auteur stelt in zijn voorwoord dat de materiële aanleiding tot hervorming van verlichte fabri kanten in veel studies is belicht, maar hun mentaliteit, het complex van waarden, normen en drijfve ren waarop de plannen stoelden betrekkelijk onontgonnen terrein is. Voor dit onderzoek was een biografische invalshoek noodzake lijk, toegespitst op het thema verantwoordelijk burgerschap. Een indrukwekkend proefschri ft (RU Utrecht) dat je leest als een roman, vlot en vol humor geschre ven. Rotterdam, NAi-uitgevers, 1998. 392 p. ISBN 90 5662 081 9. Prijs f59,50. Hackfort Bij Matrijs verscheen een prach tige monografie over het landgoed Hackfort nabij Vorden, dat sedert 1981 eigendom is van Natuur monumenten. 'Hackfort, huis en landgoed', verscheen onder redac tie van F. Keverling Buisman. Flet landgoed kent een zeer lange geschiedenis. Bijzonder is dat het sedert 1324 nimmer verkocht is, maar steeds via vererving in Zie vervolgpag. 41 augustus 1998 Heemschut 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 39