Handboek herbestem- mingsproblematiek Francis Witmer Noord-Brabant De Stichting Pandenbank Noord-Brabant heeft een onderzoeks team van de Katholieke Universiteit te Nijmegen onder leiding van prof.N.J.M. Nelissen de opdracht gegeven om ervaringen met herbestemming van monumentale gebouwen voor iedereen toegankelijk te maken in een Handboek. De Stichting Pandenbank Noord-Brabant is aan het eind van de jaren '80 opgericht bedoeld als makelaar in 'winkeldochters'. Het was een initiatief van het provinciaal bestuur met het oog op de talrijke monumentale kerken, kloos ters, fabrieksgebouwen, scholen, inrichtingen e.d. die op korte of langere termijn hun functie dreigden kwijt te raken. De pandenbank moest als een databank gaan fungeren voor geïnteres seerde kopers of huurders. Het bestuur bestond ook niet alleen uit traditionele monumenten- zorgers. De voorzitter werd een onroerend goed-deskundige en ook een (inmiddels senior) makelaar maakte en maakt nog steeds deel uit van de club. Inmiddels heeft de pandenbank de afgelopen jaren haar activiteiten verlegd. Was men bij de start vooral gericht op het bij elkaar brengen van vraag en aanbod, thans is het beleid met name gericht op het creëren van een draagvlak voor hergebruik. Vraag en aanbod waren in de praktijk moeilijk op elkaar af te stemmen. Maatwerk was vereist, maar veeleer nog moesten de geesten van stads-, gemeente- en instellingsbesturen rijp gemaakt worden voor hergebruik. Dit probeert de stichting nu te bereiken door het aanbieden van zogenaamde haalbaarheidsstudies tegen uiterst scherpe prijzen. Als een eigenaar of gemeentebestuur de mogelijkheden van een pand niet onderkent, wordt al erg snel aan sloop gedacht. In ons keurig geordende landje houden we niet van leegstaande complexen. Liever snel opgeruimd dan wat langer nadenken over een mogelijk tweede leven voor een pand. Draagvlak verbreden Ook probeert de stichting door pilotprojecten het draagvlak voor hergebruik te verbreden. Een belangrijk project op dit moment is de opstelling van een 'Handboek voor herbestem ming'. Deze klus is in handen gegeven van een team onderzoekers onder leiding van prof. N.J.M. Nelissen. Het prettige is dat ook het provinciaal bestuur van Noord-Brabant het belang van dit thema onderkent en voor een half jaar mankracht ter beschikking heeft gesteld om de problematiek in deze provincie in kaart te brengen. In wat voor vorm het Handboek uiteindelijk gegoten gaat worden (klapper en/of CD- Rom?), is nog niet geheel duidelijk. Wel is duidelijk dat het Handboek een vraagbaak moet gaan worden voor iedereen die met herbestemmingsproblematiek te maken krijgt. Daarbij denken we natuurlijk niet aan een soort spoorboekje, dat linea recta tot resultaat leidt. Veeleer is het de bedoeling alle ervaringen met herbestemming te bundelen, zodat vanuit een betere uitgangspositie de problematiek kan worden aangepakt. Waarom steeds het wiel uitvinden, terwijl er al zoveel ervaring op dit gebied is Het Handboek moet visies en rich tingen aangeven voor het aanpakken van de (dreigende) leegstand van monumentale panden. Daarnaast moet het inzicht geven in de aard en de omvang van de problematiek in Brabant, alsmede de oorzaken van deze leegstand en gevolgen daarvan voor het culturele erfgoed. Tevens wordt er een literatuuronderzoek verricht om een betere schets te kunnen geven van de problematiek. Een uitgebreide opsom ming (met bronvermelding) van belangrijke literatuur op dit gebied kan natuurlijk niet achterwege blijven. Dat kunnen boeken, tijd schriften, maar ook studies zijn van universitei ten of hogescholen. Tenslotte is een drietal workshops gehouden met enige sleutelfiguren op dit gebied in met name het Brabantse. Deze workshops hadden tot doel de diagnose te verdiepen. Uiteindelijk zal al deze informatie moeten resulteren in een praktisch naslagwerk. Wellicht nog aangevuld met de gegevens van één of twee case-studies. Het streven is om het Handboek najaar 1998 te kunnen presenteren. Mocht u informatie of gegevens hebben die van belang zijn voor het Handboek, of mocht u anderszins op dit initiatief willen reageren, dan kunt u terecht op het volgende adres Secretariaat Stichting Pandenbank Postbus 90151, 5200 MC 's-Hertogenbosch tel. 073-6812074 ofb.g.g. 073-6138721 faxnr. 073-6123610 of 073-6138721 E-mailadres: fwitm@wxs. nl F. Witm.erbestuurslid Stichting Pandenbank Noord-Brabant. Voormalige synagoge in Bergen op Zoom, thans in gebruik als Cultureel Centrum. Foto Ben Steffen. 36 augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 38